مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان عنوان کرد: آسیب های اجتماعی سرمایه اجتماعی جامعه را تهدید می کنند، مصون سازی جوانان با مداخله گری و پرسشگری

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: طلاق، اعتیاد به عنوان آسیب های اجتماعی سرمایه اجتماعی کشور را تهدید می کنند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان، دکتر علی خدادادی روز چهارشنبه ۷ شهریورماه، در همایش صیانت و گفتمان سازی مبارزه با مواد مخدر در سالن جلسات این جمعیت با تبریک هفته دولت و دهه ولایت و اعیاد قربان و غدیر خم و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، اظهار کرد: نگاه ما به جوانان سرمایه ای است و سرمایه هر جامعه ای جوانان توانمند آن هستند.

وی با بیان این که جوانان باید از خود در برابر آسیب های اجتماعی حفاظت کنند و واکسینه شوند، افزود: برای حفظ این سرمایه باید جوانان را با آموزش های لازم توانمند کرد و از طریق آموزش باید نگرش و رفتار جوانان را تغییر داد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با بیان این که باید با برنامه ریزی مناسب شرایطی را فراهم کنیم که جوانان در برابر آسیب های اجتماعی مسئولیت پذیر شوند، یادآور شد: ما نقش بزرگتری را برای جوانان به ویژه جوانان داوطلب عضو هلال احمر قائل هستیم که باید به عنوان نخبگان و افراد تأثیرگذار جامعه برجسته باشند.

دکتر خدادادی گفت: برای این کار با توجه برنامه ۲۰۲۰ صلیب سرخ جهانی طراحی شده که نقش مهمی را برای فعالیت های پیشگیرانه اجتماع محور قائل است، نگاه از بالا به پایین به جوانان کنار گذاشته شده و نقش مهمتری را برای اقشار جامعه به ویژه جوانان فراهم کرده اند که پیشگیری اجتماع محور نامیده می شود که مسئولان هماهنگ کننده و جوانا خط مقدم هستند.

وی با با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در این راستا طرح های مختلفی را دنبال کرده است که یکی از این طرح ها طرح ملی پیمان بوده است، ادامه داد: طلاق و اعتیاد به عنوان آسیب های اجتماعی سرمایه اجتماعی کشور را تهدید می کنند و توجه ویژه به جوانان و نگاه سرمایه ای به آنها و افزایش نقش پرسشگری و مداخله جویانه می تواند آنها را در برابر آسیب های اجتماعی مصون کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان بیان کرد: ما هم در عرصه های اجتماعی با تلاشی که به خرج می دهیم باید با تأسی از شهدا بتوانیم نقش موثر و مداخله جویانه ای را در فعالیت های اجتماعی بکار بگیریم.

دکتر خدادادی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر به عنوان یک سازمان بزرگ مردم نهاد، محدویت سایر ادارات را ندارد و متعلق به همه آحاد جامعه و یک نهاد جهانی و بین المللی است که می تواند به عنوان مجموعه ای که بخشی از یک نهاد بین المللی است نقشی فراتر از حوزه اجتماعی خود و با نگاهی ملی و فراملی ایفاء کند.

وی با بیان این که جمعیت هلال احمر رسالتی دارد که مهمترین آن تسکین آلام بشری است، گفت: افرادی که در شرایط سختی قرار می گیرند نیازمند توجه ویژه هستند و ما به عنوان حلقه وصل میان توانمندان و نیازمندان عمل می کنیم.

هشدار جدی معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان:

خطر بی تفاوتی نسبت به آسیب های اجتماعی پشت دروازه های جامعه، ناهنجاری های اجتماعی بر جامعه سایه انداخته است.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: اگر دغدغه مقابله با آسیب های اجتماعی را نداشته باشیم با مشکل جدی مواجه می شویم و آن بی تفاوتی نسبت به آسیب های اجتماعی است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان، علی پهلوان روز چهارشنبه ۷ شهریورماه در همایش صیانت و گفتمان سازی مبارزه با مواد مخدر در سالن جلسات این جمعیت با هشدار به روند فزاِینده، خزنده و مرموز گسترش آسیب های اجتماعی در جامعه و خطر عادی شدن آن برای مردم و کم رنگ شدن حساسیت ها نسبت به آسیب های اجتماعی، اظهار کرد: اکنون آسیب های اجتماعی از اهمیت نسبی در جامعه برخوردار است، اما مشکل اساسی که به تدریج با آن مواجه می شویم بی تفاوتی مردم و تمام اقشار جامعه نسبت به آسیب های اجتماعی است.

وی افزود: اگر وضعیت به همین صورت ادامه داشته باشد و مردم ناهنجاری را تقریبا به عنوان یک هنجار بپذیرند، ممکن است که این ناهنجاری ها و مشکلات فرهنگی به عنوان فرهنگ در جامعه نهادینه شوند.

خطر بی تفاوتی نسبت به آسیب های اجتماعی در کمین جامعه، زیر پوست آسیب های اجتماعی

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به ضرورت حساسیت نسبت به گسترش آسیب های اجتماعی در جامعه، یادآور شد: اگر دغدغه مقابله با آسیب های اجتماعی را نداشته باشیم با مشکل جدی مواجه می شویم و آن بی تفاوتی نسبت به آسیب های اجتماعی است.

پهلوان با تأکید بر مقابله همه جانبه و فراگیر با گسترش آسیب های اجتماعی، تصریح کرد: باید برای جلوگیری از تحقق این امر تلاش کنیم و همبستگی و هم افزایی برای برای مقابله با این روند و حساسیتی که در گذشته نسبت به آسیب های اجتماعی و اعتیاد وجود داشت امروز نیز ایجاد شود.

وی بیان کرد: همانطور که در طرح ملی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر مصوب شده باید همبستگی میان سمن های فعال در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی و اعتیاد ایجاد شود.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان ادامه داد: در راستای تحقق بند ۵۷ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه ابلاغی مقام معظم رهبری در اجرای مواد ۱۲۳ بند ۳ ماده ۸۰ وماده ۱۰۶ قانون برنامه ششم توسعه و بسیج امکانات و توانمندی های علمی و اجرایی و در راستای تحقق سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر، جمعیت هلال احمر و حوزه جوانان آن این آمادگی را دارند که با سمن های اجتماعی در زمینه مقابله با گسترش آسیب های اجتماعی و مواد مخدر و اعتیاد همکاری همه جانبه داشته باشند.

پیمان هلال احمر برای مقابله با اعتیاد، دعوت از سمن های برای همکاری با هلال احمر

پهلوان با اشاره به اجرای طرح ملی پیمان در جمعیت هلال احمر در زمینه مقابله با اعتیاد و آسیب های اجتماعی، یادآور شد: طرح پیمان(پیشگیری از آسیب های اجتماعی) هست که سمن ها می توانند حضور داشته باشند و فعالیت کنند که به صورت ملی اجرا می شود.

وی اضافه کرد: ما چند دوره تربیت مربی و پیشگیری از آثار سوءمواد مخدر و آسیب های اجتماعی را در تهران و تبریز داشتیم و دوره بعدی مهرماه در استان خوزستان اجرا می شود که از سمن ها و فعالان اجتماعی دعوت می کنیم در این دوره مشارکت و حضور فعال داشته باشند.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: ما آماده هستیم تا این هماهنگی را ایجاد کنیم که مکان هایی را چه در مرکز استان و چه در شهرستان ها و امکاناتی که در جمعیت هلال احمر خوزستان هست را برای مقابله با گسترش آسیب های اجتماعی در اختیار سمن های فعال در این حوزه قرار دهیم.