گزارش همشهری آنلاین از برگزاری ششمین دوره مسابقات آماده

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر برگزار مى‌کند: ششمین المپیاد مهارت‌‌هاى امدادى دادرسان

هفته‌ی پایانی مرداد و نیمه‌ی نخست شهریور، زمان برگزاری ششمین دوره‌ی مسابقات آماده (المپیاد مهارت‌های امدادی دادرسان هلال‌احمر) ویژه‌ی دانش‌آموزان پایه‌‌ی هشتم و جام بشردوستی با شعار «کرامت انسانی و ترویج صلح و دوستی» است.

فریبا خانى|این مسابقات در چهار بخش (دو بخش دختران و دو بخش پسران) برگزار می‌شود. بخش‌های ویژه‌ی دختران به میزبانی استان‌های فارس و سیستان و بلوچستان از ۲۴ مرداد تا دوم شهریور در اردوگاه مهر بندرانزلی به اجرا درآمد و دو بخش ویژه‌ی پسران نیز که از سوم شهریور آغاز شده تا دوشنبه دوازدهم شهریورماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، این المپیاد به منظور رشد و شکوفایی استعدادهای علمی و امدادی، افزایش روحیه‌ی کار جمعی و افزایش سطح آگاهی دانش‌آموزان عضو جوانان جمعیت هلال احمر طرح‌ریزی شده و اجرا می‌شود. کسانی که در مرحله‌ی استانی به رتبه‌های برتر دست یافته‌اند، در مرحله‌ی مسابقات کشوری شرکت می‌کنند. براساس این گزارش، از هراستان یک گروه ۱۴ نفره‌ی دختر و یک گروه ۱۴ نفره‌ی پسر به این مرحله از مسابقات راه می‌یابند و البته همه‌ی آن‌ها متولد سال‌های ۸۲ و ۸۳ هستند که در پایه‌ی هشتم تحصیل کرده‌اند.

در این المپیاد تلاش می‌شود از فرصت برگزاری مسابقات، برای آموزش مجدد اعضای تیم‌های دادرس استفاده شود تا این افراد بتوانند با یادگیری کامل مهارت‌های امدادی، در هنگام حوادث و بلایا مفید و مؤثر عمل کنند.

هم‌چنین باتوجه به اهمیت رعایت نکات اخلاقی و بشردوستانه در طول مسابقات، جام بشردوستی با شعار «کرامت انسانی و ترویج صلح و دوستی» نیز برگزار می‌شود. در این جام، اعضای تیم‌ها در طول رقابت‌ها به لحاظ اخلاقی داوری می‌شوند و در نهایت برترین‌ها معرفی خواهند شد.

بخش اول مسابقه‌های دختران و پسران شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان، قزوین، گیلان، همدان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، البرز، مرکزی، تهران، مازندران و قم می‌شود.

بخش دوم مسابقه‌های دختران و پسران نیز شرکت‌کنندگان استان‌های چهارمحال و بختیاری، فارس، خوزستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، بوشهر، یزد، هرمزگان، خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی، خراسان‌جنوبی، سمنان، کرمان و سیستان و بلوچستان را در برمی‌گیرد.

مسابقات آماده کشوری شامل آیتم‌های « آزمون کتبی»، «پناه‌گیری و خروج ایمن»، «ارزیابی، کنترل علایم حیاتی و احیای قلبی، ریوی»، «خون‌ریزی، پانسمان و بانداژ»، «شکستگی و آتل‌بندی»، «حمل مصدوم»، «اسکان اضطراری» و «اطفای حریق» است.

گفتنی است در مدت برگزاری مسابقات، برای شرکت‌کنندگان، کارگاه‌های آموزشی، مسابقات جنبی و برنامه‌های تفریحی دیگری نیز تدارک دیده شده است.

منبع: همشهری آنلاین