گزارش// رنگ و بوی نشاط و معنویت در نخستین اردوی کشوری کانون های روستایی

اردوهای نشاط و امید ویژه دبیران کانون های روستایی هلال احمر کشور در شهرستان نیشابور در حال برگزاری است. این اردوها از 23 مرداد تا یکم شهریور ماه سال جاری در دو بخش خواهران و برادران برگزار می شود. اردوهایی که با هدف توجه و قدردانی از دبیران کانون های روستایی و برای نخستین بار در یک شهرستان برگزار شده است. مسئولان هلال احمر در سطح استان خراسان رضوی و شهرستان نیشابور تلاش کردند تا در مدت زمان 10 روزه بهترین میزبان برای شرکت کنندگان در این اردو باشند. از این رو تلاش شد ویژه برنامه های متنوعی در این مدت پیش بینی و اجرا شود.

بازدید از اماکن تاریخی شهر نیشابور

معاون مدیر عامل و رئیس جمعیت هلال احمر نیشابور گفت: در راستای آشنایی شرکت کنندگان در نخستین اردوی نشاط و امید کشوری ویژه کانون های روستایی با ظرفیت های تاریخی و فرهنگی استان خراسان رضوی و خاصه شهرستان نیشابور برنامه ریزی شد تا این عزیزان از اماکن تاریخی این شهرستان بازدید کنند.

اسماعیل شاه بیگی تصریح کرد: یکی از مهمترین ظرفیت های تاریخی نیشابور آرامگاه عارف بزرگ پایان سده  ششم و آغاز سده هفتم است که برنامه ریزی شد تا جوانان شرکت کننده در این اردو از این اثر تاریخی و فرهنگی بازدید و با این عارف نامدار استان و کشور نیز آشنا شوند.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر آثار تاریخی شهرستان وجود آرامگاه تاریخی خیام ریاضی دان، منجم، شاعر و عارف قرن چهارم هجری است که برنامه ریز شد تا شرکت کنندگان از این اثر تاریخی نیز دیدن کنند.

شاه بیگی با اشاره به حضور اعضاء کانون های روستایی در محل امام زاده محروق و آرامگاه محروم کمال الملک نیز گفت: این دو اثر تاریخی نیز در محدوده باستانی شهر شادیاخ یا نیشابور قدیم واقع شده است که اعضاء از آن نیز بازدید کردند. اعضا همچنین از دهکده تاریخی چوبین و مسجد چوبی که در این منطقه ساخته شده بازدید کردند.

 برگزاری همایش کوهپیمایی

وی با اشاره به برگزاری همایش  کوهپیمایی و برگزاری کلاس های آموزش امدادی خلال برگزاری این مراسم افزود: این همایش در کوه های اطراف اردوگاه شهید رجایی(باغرود) در راستای ارتقاء آمادگی شرکت کنندگان در این اردو برگزار شد.

شاه بیگی با اشاره به زیارت مرقد مطهر  امامزاده عبدالله در منطقه در بهشت در حاشیه این کوه پیمایی اضافه کرد: در حاشیه برگزاری این همایش کلاس های آموزشی امداد، نجات و کمک های اولیه ویزه اعضاء توسط مربیان مجرب برگزار شد.

معاون مدیر عامل و رئیس جمعیت هلال احمر نیشابور با اشاره به برگزاری ویژه برنامه های فرهنگی از جمله جنگ شبانه در این اردوی ملی اضافه کرد: حضور در دریاچه مصنوعی اطراف اردوگاه و اجرای ویژه برنامه قایقرانی از دیگر برنامه های خاص این اردوی ملی بود.

برگزاری دعای روح بخش عرفه

شاه بیگی همزمانی برگزاری اردو با مراسم روعرفه را به فال نیک گرفت و افزود: برنامه ریزی شد تا این مراسم معنوی  با حضور شرکت کنندگان در فضایی روح بخش برگزار شود.

وی با بیان اینکه برای برگزاری این مراسم تلاش شد تا از ظرفیت شرکت کنندگان استفاده شود، عنوان کرد: این مراسم با استقبال خوب اعضاء جوان شرکت کننده در این اردوی ملی روبه رو شد.

جواد پورسخاوت رابط خبریسازمان جوانان در خراسان رضوی