گزارش // بارش مهرورزی در کاروان همدلی مجمع جوانان آذربایجان‌شرقی در پویش نذر آب

زخمی که این روزها بر تن کشورمان افتاده نامش خشکسالی است که بارها و بارها بساطش را بر روی این کره خاکی پهن کرده است. گذرِ این درد این بار به سرزمین مان ایران افتاده و در مناطق مرکزی، شرق و جنوب کشور جولان می دهد.

جمعیت هلال احمر منادی همیشگی تسلی آلام بشری وارد میدان عمل و چاره‌اندیشی شده است.

تلالو مهرورزی برای گذر از بحران آب

اعضای مجمع کانون‌های جوانان استان آذربایجان شرقی در پویش نذر آب جمعیت هلال احمر، پیشتاز همدلی با مناطق متاثر از خشکسالی هستند.

طبق دستور دبیرکل جمعیت هلال احمر و تاکید رئیس سازمان جوانان برای همدلی با مناطق جنوب شرقی کشور که درگیر با بحران خشکسالی هستند، شورای مرکزی مجمع جوانان استان آذربایجان‌شرقی با برگزاری جلسات مجازی به همفکری و تبادل نظر پرداختند و به دنبال راهکارهای عملیاتی برای حساس سازی جامعه نسبت به صرفه‌ جویی همگانی در مصرف آب و در ادامه پیوستن به پویش نذر آب جمعیت هلال احمر جهت کمک به اهالی سیستان و بلوچستان و سایر مناطق کم آب بودند.

با بارش فکری و ارائه پیشنهادات عملیاتی و میدانی از سوی مجمع استان آذربایجان‌شرقی، شعارهای متناسب با این موضوع نیز مطرح و تصویب شد و توسط دبیر مجمع استان به مجمع کشوری و سمع و نظر رئیس سازمان رسید.

تبلور نوع دوستی در فضای مجازی

بلافاصله پس از جلسات متعدد همفکری، جوانان آذربایجان‌شرقی پیشتاز و پیشگام این امر در کشور شدند و مسیر کارهای میدانی را آغاز و هموار کردند. طبق قرار اعضای مجمع استان و اطلاع به تمامی کانون‌های جوانان استان به جهت همیاری با مردمان کم برخوردار و درگیر کم آبی، سفیران آب حیات باشند.

با یک حرکت شبکه ای و هماهنگ، به منظور بهره گیری کافی و وافی از فضای رسانه ای و مجازی، با به اشتراک گذاشتن طرح پویش نذر آب در صفحه‌ی استانی و سپس در صفحات شهرستان‌های استان و دعوت عموم مردم برای پیوستن به این کمپین و ارائه پیشنهادات و ایده‌های خود در این خصوص در این حرکت جمعی در سراسر استان شرکت کردند.

گسترش مهربانی در مسیر همدلی

جوانان استان آذربایجان‌شرقی در مسیر جامه عمل پوشانیدن به دستور اکید رئیس سازمان جوانان و برآوردن انتظارات بجا از جوانان برای اجرای کارهای میدانی و عمومی، با حضور در میادین اصلی شهرها، دوچرخه سواری و شرکت در نمازجمعه نسبت به اطلاع رسانی و آگاه سازی عموم مردم درخصوص موضوع پیش روی جمعیت هلال احمر و سازمان جوانان تلاش‌هایی صورت گرفت.

همچنین از ظرفیت برنامه های شوق رویش و حضور جوانان در برنامه‌های ویژه تابستان سازمان جوانان نیز به منظور تحقق این هدف بهره گیری شد.

در ادامه فعالیت‌های میدانی اعضای جوانان که متاثر از کار شبکه‌ای مجمع جوانان استان بود، مسئولین استانی و شهرستان‌ها نیز ضمن استقبال از این پویش، جهت همیاری و مشارکت در این موضوع اعلام آمادگی کردند. فرمانداران، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و ائمه جمعه و روسای ادارات از پیوستگان به این کمپین در استان آذربایجان‌شرقی بودند.

سفیران آب حیات در اردوگاه مهر

مجمع جوانان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان‌شرقی در اردوی کشوری نشاط و امید در اردوگاه مهر بندر انزلی نیز از پای ننشستند و دغدغه یاری و نوع‌دوستی وجدان پاک و بیدارشان را آرام نگذاشت و با پیشنهاد و اجرای پویش نذر آب در نشاط جوانی، به فکر ایجاد امید برای مردمان مناطق خشک کشور بودند. با امضای دبیرکل جمعیت هلال احمر، مدیرکل حراست جمعیت، رئیس سازمان جوانان و مدیران عامل و سایر مسئولین ارشد جمعیت پویش مجمع جوانان آذربایجان شرقی شکل رسمی تر به خود گرفت و در ادامه با امضای سایر جوانان سراسر کشور پیمانِ مهر و دوستی بستند و متعهد شدند برای کمک به محرومان و از سر گذراندن این بحران، آرام نگیرند و دست از تلاش و کوشش برای گسترش مهر برندارند و از پای ننشینند.

ایجاد موج همدلی و مهربانی در اردوگاه مهر از دیگر فعالیت‌ های جوانان آذربایجان شرقی در امتداد حرکت های مهرورزانه جمعیت هلال احمر بود.

تداوم باران مهر در ادامه خدامت بشردوستانه

با توجه به حضور کاروان‌های سلامت و تیم‌های پزشکی و داوطلبی استان آذربایجان‌شرقی در روستاهای درگیر بحران در استان سیستان و بلوچستان، جوانان استان آذربایجان‌شرقی نیز با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی سفیران نذر آب و همگام با سایر سازمان‌های جمعیت هلال احمر در جهت کمک به هموطنان در تحقق اصل نوع‌دوستی و تسکین آلام این مناطق می‌کوشند.

جوانان همچون همیشه بر بلندای بام مهرورزی و مهرگستری ایستاده و تا مُهر و نشان ماه سرخ را بر سینه حک کرده اند؛ برای اصول و اهداف بشردوستی، داوطلبانه و متعهدانه در مسیر همدلی و در بستر سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در حال سبقت در نیکی‌ها هستند.

تهیه و تنظیم: رویاء ذوالفقاری_دبیر مجمع جوانان آذربایجان‌شرقی