یاداشت // « نذرآب» پویشی برای کمک به همنوع

تلاش درجهت تسکین آلام بشری و کمک به امر سلامت جامعه و دفاع از ارزشهای انسانی و کوشش در جهت برقراری دوستی و‌ تفاهم متقابل و صلح پایدار میان‌ملت‌ها از وظایف واهداف جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است.

استان سیستان و بلوچستان در منطقه ای گرم و خشک واقع شده و حدود ۲۰سال می باشد که با مشکل خشکسالی دست و پنجه نرم می کند موضوعی که زمینه ساز مشکلات عدیده ای از جمله مهاجرت شده است.

مدتی است که موضوع خشکسالی و بحران آب در سیستان و بلوچستان، در میان رسانه‌های جمعی و گروهی انعکاس زیادی داشته است و خشکسالی چند سال اخیر استان سیستان وبلوچستان مشکلات مختلفی را برای مردم این دیار از سرزمینمان بوجود آورده است.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران باتوجه به اینکه یک نهاد غیر دولتی وبدون در نظرگرفتن قوم،  مذهب ونژاد با تکیه بر وظایف و اهداف خود آغازگر طرحی بود که شادی ولبخند را پس از مدت ها بر لب های خشکیده مردم سیستان وبلوچستان حک کرد.

 پویش ملی نذر آب حال خیلی از روستاییان سیستان و بلوچستان را در این تابستان داغ و طاقت‌فرسا خوش کرد، پویشی که به همت جمعیت هلال احمر راه‌اندازی شد و هدفش نجات جان کسانی است که در بحران بی‌آبی و قحطی جانشان به خطر افتاده‌است.

جمعیت هلال احمر با اختصاص بودجه ای از محل اعتبارات خود در سکوت نهاد ها و متولیان آستین خدمت را با پشتکار وهمت داوطلبان و اعضای خود بالازد و هزاران کیلومتر را تیم های متعدد این جمعیت از استان های مختلف کشور پیمودند تا سفیر مهربانی و مهروزی باشند.

این روزها سفیران مهربانی هلال احمر با تاسی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که همواره به مسئولانی که به سیستان و بلوچستان سفر می کنند، تاکید دارند آب شرب مردم این استان تامین شود درجاده مهرورزی از دیگران پیشه گرفته و در کنار مردم اند.

خشکسالی که به عنوان یکی از بلایای طبیعی شناخته شده است، باعث بر هم خوردن تعادل اقلیمی و بروز پیامدهای اقتصادی و اجتماعی در منطقه سیستان وبلوچستان گردیده است. پیامد هایی که در برخی از زمان ها از بروز جنگ نیز بدتراست.

وجود خشکسالی عوارض مختلفی دارد،  اما وظیفه هلال‌احمر آنجایی است که به افراد انسانی آسیب وارد می‌شود و علت ورود جمعیت هلال احمر به موضوع خشکسالی کمک به همنوع در مواقع بحرانی است و وضعیت آب شرب در شمال سیستان وبلوچستان یک بحران وخطر جدی است.

همچنین خشکسالی پیامدهای مختلفی دارد که بروز بیماری ها را می توان یکی از این پیامدها نام برد در همین راستا داوطلبین جمعیت هلال احمر که از جنس خود مردم هستند بدون هیچ چشمداشتی با حضور در مناطق آسیب پذیر سیستان وبلوچستان در کمک به همنوع پیشگام وپیشرو هستند.

موضوع مطالبه گری از وظایف اساسی نهضت صلیب سرخ وهلال احمر است که کمتر به این موضوع توجه شده است جمعیت هلال احمر می تواند در خیلی از مواقع در میدان های مختلف ورود پیدا کرده کارهای عملیاتی وامدادی را انجام دهد. در مواقعی نیز می تواند توزیع اقلام نموده ودر برف وکولاک به جاماندگان کمک نماید.

در زمان هایی می توان کنار مظلوم ایستاد وصدای او را به گوش دیگران رساند،مطالبه گری کرد ودیگران را به میدان آورد. صدایی که بوسیله جوانان مطالبه گرهلال احمر  این روزها دراجرای پویش « نذرآب» برای کمک به محرومین شنیده می شود صدایی که تا حصول نتیجه در کنار مظلوم خواهد ایستاد.

تهیه وتنظیم: مهرداداحمدی رابط جوان خبر هرمزگان