- سازمان جوانان جمعیت هلال احمر - http://rcsy.ir -

یادداشت//به بهانه روز خبرنگار؛ قلم خبرنگار، رسانه‌ای است که مهربانی را با صداقت انتشار می دهد

 زهرا طافی_خبرنگار داوطلب خوستان|در سال ۱۳۹۰ در چنین روزهایی از تابستان شاید یک ماه قبل تر راهی شهرستان اهواز برای تشکیل گروه رابطین خبری جمعیت هلال احمر استان خوزستان شدیم پس از چند روز اقامت در جمعیت هلال احمر اهواز و فراگیری دوره خبرنگاری در باشگاه خبرنگاران جوان و جهاد دانشگاهی بالاخره موفق به قبولی در آزمون خبرنگاری شدیم، در آن روزها شاید جمعا ۵ یا ۶ نفر بیشتر در جمعیت هلال احمر استان مهارت قلم زنی یا خبرنویسی را نداشتیم و این خیلی جای نگرانی بود که فعالیت هایی که زیباترین خدمت رسانی را به مردم هدیه می دهند بدون بولد خبری با گذر زمان از داغی خود بیفتند و تنها خاطره ای در ذهن ها باقی بماند، استارت کار رابطین خبری جوانان خوزستان در آن روزها خودش داغ ترین خبر و ابداعی در کشور شد طی یکی دوسال بعد طرح رابطین خبری استان ها در کنار مدیران روابط عمومی جمعیت های هلال احمر کشور خبری خوشحال کننده بود و الان باید شاکر بود که جمعیت هلال احمر کشور در این عرصه به جایگاه ویژه ای رسیده است.

بعد از گذشت ۷ سال مینشینم کنار پنجره گذر زمان تمام خاطرات خبرنگاری را پوشش های خبریِ مسابقات ملی، اردوهای ملی، مسابقات استانی، طرح های ملی، مناسبت های ملی، مقام های برتر چندین دوره خبرنگاری و هزاران خاطره خوب دیگر را مرور میکنم و لبخند میزنم، لبخند میزنم که گذشته خوبی در این عرصه داشته ام و تک تک این لحظات را در مموری ذهن خود ذخیره میکنم و تا ابد به خوبی از آنها یاد میکنم و مینویسم《خبرنگاری》حرفه‌ای است که شب و روز ندارد، عصر ارتباطات نیز نیاز وافر به آن دارد، در اطلاع رسانی نقشش انکارشدنی نیست، باید همواره در پی خبر باشند و با خبر، باید با قبول خطر‌های فراوان، از مرزهای خیالی گذر کرده و به واقع «خبرنگاری» کند. خبرنگار صادقانه می‌نویسد، می‌نویسد برای ساختن فرهنگ غنی، می‌نویسد برای ساختن کشوری آباد و آزاد، برای ساختن بهترین‌ها برای ایران و ایرانی؛ و میگویم : قلم خبرنگار،رسانه‌ای است که باید از دامن صداقت برخیزد

قبلا از درد دل های خبرنگاری در سالها قبل نوشتم اکنون هم تکرار میکنم؛ خبرنویس که باشی قلمت ارزش وجودی تو را رقم می زند، ارزشی که سالهاست به دنبال یک انسان بودن ساده هستیم … اما هرچه هم بدنبال خوب بودن باشی چنان سنگ و دست انداز جلو راهت می گذارند که فرصت رسیدن به خوبی ها را با برداشتن سنگ ها و دست انداز ها می گیرند اما تویِ خبرنگار کم نیار …

خبرنویس بودن در امروز وجدان می خواهد و صداقت ! این واژه قشنگ برای من و مای خبر نویس خیلی مهم است… خبرنویس بودن شغل نیست، بلکه یک دغدغه است. که وقتی در آن اوج گرفتی مایه حسادت دیگران می شوی… در این دغدغه بزرگ وقتی در اوج هستی حسودان تو از چهره گرفته تا درون ،با عملکردهای مختلف شان نمایان می شوند… خبر نویس با اخلاق که لقب بگیری در لیست موفقیت جای می گیری…

گرچه تحمل خیلی از این روز هایی که بر من و مای خبر نویس می گذرد اما بازهم با ملال و صبر من و مای خبر نویس آرام می شویم…
تحمل چند سالی که با استرس فرستادن خبر به موقع و نسوختن آن…،  با فشار کاری که تورا به مرز جنون می رساند…، با هرچه داد از دیگران دارند بر سر توی خبر نویس خالی می کنند…، با وقتی که جمعه است که همه در حال استراحت هستند تو مجبوری سوژه ی خبریت را دنبال کنی …، با وقت های دلتنگی کارهایت تنهای تنها می شوی اما کسی را برای درد دلت نداری که بازگو کنی درد درونی دلت را…، با کسانی از زن و مرد، پیر و جوان از کوچک و بزرگ که فقط زورشان به تو می رسد…، با زمانی که مجبوری صبح بروی و شب برگردی و گاهی یادت می رود ناهارت را خورده ای یا نه…، با زمانی که ده بار برای خود چای می ریزی و هر ده بار یخ می کند و وقت نکرده ایی سرت را بالا بیاوری…، بازمانی که قلنج گردنت را با هزار دارو درمان نمی توان رفع کنی…، باز زمانی که شب عید است و تو هنوز وقت نکرده ایی سر و سامانی به خانه و زندگیت بدهی و مجبوری همه کارهای شخصیت را دقیقه ۹۰ انجام بدهی…

اینها و همه ی آن چند نقطه… پایانی شان درد مشترک من و دوست خبر نویس من است … می دانم می توان هزاران با ها و وقتی های دیگر را درکنار آنها نوشت اما همین اشاره کوچک کافیست…

فرصت اینکه با خود نباشیم و به درد خود بخوریم… ولی با این وجود خدا را شاکریم که به “او” نزدیک تر شویم و دلتنگی خود را با “او” در میان بگذاریم شاکریم.. “اوی” من و ما، خداست. ما در این راه “خدا” راشناختیم…

قلم نگاران، جان نگاران، واقعه نگاران، خبرنگاران و دوستان خبری روزتان مبارک…

رویاء ذوالفقاری_ خبرنگار داوطلب آذربایجان‌شرقی| نوشتن موهبتی است برای آرامش درونی که طوفان در آن طغیان می‌ کند. قلمی که با حقیقت هم قدم می‌ شود؛ برای طلوع اندیشه‌ ای زیبا در اعماق تاریکی، قطعا مستحق ستایش است.

حال اگر رسالتت انعکاس مهر باشد و نشر مهرورزی در روزگارِ بی مهری و قحطیِ بشردوستی، بی‌ شک موهبتی دوچندان است. نگاشتن خوبی‌ ها در عنفوان آلام انسانیت، شاید سخت‌ ترین کار دنیا باشد ولی وقتی بواسطه فطرت و سرشت پاک انسانیت، داوطلبانه ناشر مهرگستری می‌ شوی، رسالتی عظیم و خطیر بر شانه‌ هایت سایه می‌ افکند که جز با نگاشتن آرام نمی گیری.

نون وَ القلم… سوگند بر قلم که مقدس ترین ابزار برای طرح حقایق و آئین نیک خوئی است. با قلم که هم گام شوی؛ همدلی نیز همراهِ قدم هایت می شود تا خودِ ابدیت برای امتداد مهرپروری.

در عنفوان جوانی که نشانِ ماه به امدادِ مدادت بشتابد، زنگار از چهره‌ی هر کاغذی فرو می بندد و سپیدی و پاکی ارمغانِ گشایش این روزهایت می‌شود.
قسم به قلم که همزاد بشریت، پرتوئی از روشنایی است در کورسوی مظلومیت؛ قسم به قلم که منادی حقیقت است در پسِ سکوت ضلالت؛
و قسم به قلم که امتداد همدلی است در فراز حقوق بشریت.

نشان سرخ ماه بر روی سینه ات و مُهرِ مِهرگستری در پیشانی‌ ات حک شود، مسیرت بلند و پرآوازه می‌ گردد به این سعادت که آیینه‌ی تمام نمای فرهنگ والای بشردوستی گشته ای و فخر جهانیان به این بالندگی و شوق که خبرنگار داوطلب جمعیت هلال احمر نام گرفته ای!

سرآغازی در چرخش هر لحظه برای انتشار کردار نیکِ نشات گرفته از سرشت پاک انسانیت در قالب اصول مقدس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر.

زهرا نوری_ خبرنگار داوطلب رنجان|امروز روز خبرنگار است، اما باز هم این حرفه مقدس نمی‌گذارد نفسی تازه کنیم و باید خبری بنگاریم و یادداشتی و این هم از ویژگی‌های بارز حرفه ما است که در روزی که به نامت نقش بسته مشغله کاری‌ات افزون شود.

تمام اصحاب رسانه و تمامی خبرنگاران و رابطان خبری. سازمان جوانان مناسبت این روز را به خوبی می‌دانند و آن را به خاطر می‌آورند، ۱۷ مرداد روزی که محمود صارمی خبرنگار پر تلاش کشورمان به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در سال ۱۳۷۷ در مزار شریف افغانستان به دست نیروهای طالبان به شهادت رسید و این روز از سوی شورای فرهنگ عمومی روز خبرنگار نام گرفت.

این روز که به نام من یعنی خبرنگار در صفحه‌ای از تقویم جا خوش کرده، خواستم یادآوری کنم که هنوز جوهر قلمم پررنگ است و در خود توان نوشتن را از دست نداده‌ام که دیگر قلم نزنم.

گاهی نقدهایی می‌شنویم گاهی به جا و گاهی دل آزرده از شنیدنشان، اما صبوری پیشه می‌کنم، می‌مانم و ادامه راه را پیش می‌گیرم و
دست از رسالتم برنمی‌دارم و تا جان در بدن دارم، ایستاده‌ام ودر برابر هلال سرخ سازمان جوانان به فعالیتم ادامه میدهم.

در پایان ضمن تبریک روز خبرنگار به تمامی دست به قلمان حوزه ی خبر و رسانه، بعنوان عضوی کوچک از رابطان خبری سازمان جوانان بهترین ها را برای همه عزیزان آرزومندم.