داوطلب ٢٢ ساله با ٢٩ اختراع بشر دوستـانه/پدرام فروغی: لباس هلال احمر به آدم عزت می‌دهد

من از كودكي دنبال درست كردن چيزهاي جديد و منحصربه‌فرد بودم و دركنار تمام فعاليت‌هاي عملي به‌عنوان داوطلب، دوره‌هاي امدادي را مي‌گذراندم. در دوره‌هاي آموزشي متوجه شدم كه نحوه وقوع بيشتر تصادفات پيش پا افتاده است و به دليل يك بي‌احتياطي جان افراد زيادي از دست مي‌رود. با خودم گفتم مردم ما روش خاصي براي پذيرش آموزش‌ها دارند اگر بخواهيم مستقيم بگوييم اين كار را انجام بدهيد كمي سخت است. به همين دليل تصميم گرفتم يك ربات نرم‌افزار طراحي كنم كه توسط بازي، آموزش‌هاي امدادي را به مردم ارائه كند.

پارسا مهر – خبرنگار | خوش فکری، ابزار جوانان داوطلب هلال‌احمر برای انجام فعالیت‌های بشردوستانه است. آنها معتقدند برای دشوارترین کارها راه‌حلی ساده وجود دارد که باید آن را یافت؛ البته به شرطی که مشکل را درست شناسایی کرده باشیم و برای حلش خوب فکر کنیم. این داوطلبان نخبه با این طرز فکر برای عرصه‌های مختلف هلال‌احمر ایده‌های خلاقانه‌ای دارند و گاهی باعث نوآوری‌هایی شده‌اند که حیرت همگان را به همراه داشته است. «پدرام فروغی شاد» از مخترعان برتر جهان و عضو خانواده هلال‌احمر، همسو با اهداف هلال‌احمر چند اختراع انجام داده است. یکی از این اختراعات تولید نرم‌افزار ربات آموزشی همگانی امداد و نجات است و دیگری ربات همراهی برای معلولان که در کارها و رفت و آمدشان در شهر کمک‌رسان بسیار مفیدی است. یکی دیگر از آنها اختراع زنجیر چرخ اتوماتیک خودروست که در دنیا نظیر ندارد. البته در لابه لای ٢٩ اختراعش موارد زیادی را می‌توان در رابطه با حفظ محیط‌زیست، انواع ربات‌های خانگی و هر موردی که تصورشان را کنید پیدا کرد. او به هلال‌احمری بودنش افتخار می‌کند و در تمام مسابقات بین‌المللی با لباس سرخ حضور می‌یابد. با او درباره ٣اختراعی که در راستای اهداف بشردوستانه هلال‌احمر و سختی‌هایی که برای رسیدن به این جایگاه کشیده است گفت‌وگو کردیم.

 از کی، اختراع هنر شما شد؟ چرا تصمیم گرفتید محصولاتی را اختراع کنید که با اهداف مجموعه هلال‌احمر همخوانی داشته باشد؟

نخست این‌که هلال‌احمری بودن افتخاری بزرگ برای هر آدم است. دوم اینکه رفاه بشر هدف تمام کسانی است که دنبال نوآوری هستند. هلال‌احمر هم دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد ولی با این تفاوت که جنس کارش به تعبیر من در آغوش گرفتن آسیب‌دیدگان است. من از کودکی دنبال درست کردن چیزهای جدید و منحصربه‌فرد بودم و درکنار تمام فعالیت‌های عملی به‌عنوان داوطلب، دوره‌های امدادی را می‌گذراندم. در دوره‌های آموزشی متوجه شدم که نحوه وقوع بیشتر تصادفات پیش پا افتاده است و به دلیل یک بی‌احتیاطی جان افراد زیادی از دست می‌رود. با خودم گفتم مردم ما روش خاصی برای پذیرش آموزش‌ها دارند اگر بخواهیم مستقیم بگوییم این کار را انجام بدهید کمی سخت است. به همین دلیل تصمیم گرفتم یک ربات نرم‌افزار طراحی کنم که توسط بازی، آموزش‌های امدادی را به مردم ارایه کند. مشابه همین اتفاق برای ربات راهنمای معلولان به ذهنم رسید؛ یکی از همسایه‌هایمان نابینا بود و برای رفت‌وآمد حتی در فضای منزل هم مشکل داشت. ربات‌ها چشم مکانیکی دارند و می‌توانند اجسام را تشخیص دهند. این‌گونه بود که یک ربات برای آنها ساختم. یکبار در جاده کوهستانی دیدم مردم چه عذابی برای بستن زنجیر چرخ دارند همین باعث شد زنجیر چرخ اتوماتیک بسازم تا کمتر از ٣٠تانیه زنجیر چرخشان بسته شود.

  فکر کنم با این روند شما همواره اختراع خواهید کرد. اما این موارد چه کمکی می‌تواند به مجموعه هلال‌احمر کند؟

یک روز در یکی از جلسه‌های هلال‌احمر یکی از مدیران گفت که ما اگر بتوانیم توسط آموزش و آگاه‌سازی مردم و حتی مسئولان شهری و کشوری تعداد حوادث و خسارت‌ها را کاهش دهیم و به صفر برسانیم گام بلندی برداشته‌ایم. اگر تمام مردم در رفاه زندگی کنند وفقر و محرومیت ریشه‌کن شود آن وقت جمعیت هلال‌احمر وظیفه‌اش را درست انجام داده است. به دلیل نداشتن و درست نبستن زنجیر چرخ، نبود آموزش اصولی و تجهیزات توانبخشی برای افراد خاص با مشکلات زیادی مواجه هستیم. کاستی در این موارد و بسیاری موارد دیگر باعث بروز حادثه می‌شود و حادثه روح هلال‌احمر را آزار می‌دهد. منظور از آزار این است که نگرش هلال‌احمر مخالف آسیب دیدن انسان‌هاست. اکنون در زلزله تمام ارگان‌ها فضا را خالی کرده‌اند ولی هلال‌احمر هنوز هست و دست به هر‌کاری می‌زند تا غم را ریشه‌کن کند.‌کاری که من معتقدم هرچه تجهیزات ایمنی بیشتر باشد حوادث کمتر خواهد شد. به همین دلیل با وجود نواقص و دردسرهای موجود تا زمانی که بتوانم از این نوع تجهیزات خواهم ساخت.

 راه‌حل شما برای برطرف شدن نواقص چیست؟

متأسفانه گاهی در کشور ما به اختراع و نوآوری بها نمی‌دهند. برای ثبت یک اختراع که نوآوری مسلم است و هیچ نمونه‌ای از آن وجود ندارد باید هفت‌خوان رستم را طی کنیم. مسئولان تمام نهادها و حتی هلال‌احمر کافی است سری به مرکز ثبت اختراعات بزنند و پرونده‌ها را بررسی کنند آن وقت خواهند دید چیزهایی که در کشورهای پیشرفته نمی‌توان خوابش را دید در آنجا وجود دارد. البته پیشنهاد می‌کنم سری هم به طرح‌های تأیید نشده بزنند. پیشنهاد من استعدادیابی و استفاده از ظرفیت‌های جوانان نوآور است. در همین هلال‌احمر مهندسان و افرادی فعالیت می‌کنند که در تمام عرصه‌های امداد و نجات می‌توانند حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند و تحول ایجاد کنند.

 بزرگ‌ترین مشکلی که در تولید و ساخت این محصولات داشته‌اید چه بوده؟

هزینه‌های سرسام‌آور قطعات و به نتیجه نرسیدن روند تولید یک دستگاه. گاهی وقت‌ها چند ماه شبانه‌روز روی یک دستگاه کار می‌کنم ولی وقت تست عمل نمی‌کند بدترین زمان است و از آن بدتر وقتی است  که تمام روند را بررسی می‌کنیم و متوجه می‌شویم به دلیل نقصی کوچک، دستگاه درست عمل نمی‌کند. برای ساخت زنجیر چرخ اتوماتیک بارها و بارها این اتفاق افتاده بود.

 چرا شما در مسابقات بین‌المللی با لباس هلال‌احمر حضور پیدا می‌کنید؟

لباس هلال‌احمر خیلی معنا دارد و اگر لباس هلال‌احمر ایران باشد به آدم عزت می‌دهد. از مسئولان هلال‌احمر اجازه گرفته‌ام. می‌خواهم به همه دنیا بگویم ایرانی‌ها بشردوست هستند و وطنشان را به هیچ چیز دیگری نمی‌فروشند. به نظر من جمعیت هلال‌احمر ریشه این مملکت است و من با افتخار می‌گویم هلال‌احمری هستم. جوابی به جز این ندارم.

  مسئولان هلال‌احمر در زمینه اختراعاتتان چه کمکی می‌توانند انجام دهند؟

اگر مسئولان در زمینه معرفی این محصولات کمک کنند بسیار عالی می‌شود. اگر شرایطی را فراهم کنند که در هلال‌احمر مرکز تحقیقات و پژوهش داشته باشیم و جوانان ایده‌پرداز و کاردان درباره مسائل مختلف امدادی فعالیت کنند کارهای بسیاری بزرگی می‌توان انجام داد. البته همان‌طور که گفتم در درجه اول استعدادیابی اهمیت دارد.

 آیا نوآوری و فن‌آوری در عملیات‌ها، خدمات بشردوستانه را مصنوعی نمی‌کند و به قولی در عواطف انسانی فاصله نمی‌اندازد؟

اصلاً این‌گونه نیست. نجات جان انسان‌ها در اولویت کار ما و هلال‌احمر است. هرچه سرعت امدادرسانی بالاتر برود می‌توانیم خدمات بهتری ارایه کنیم. هیچ رباتی نمی‌تواند محبت کند و با چنین تفکری چیزی بسازد که به نفع دیگران باشد. پس اصل ایجاد نوآوری لازم و ضروری است که باید در بهترین حالت تولید شود. این را هم باید بگویم در عملیات‌ها جان امدادگران هم در خطر است که اگر بتوانیم با فن‌آوری جلوی این آسیب‌ها را هم بگیریم اتفاقاً در مسیر درست حرکت کرده‌ایم.

  طرح و برنامه‌ دیگری هم برای تولید ربات دارید؟

بله. تولید ربات فوق پیشرفته امدادرسان برای هلال‌احمر موضوعی است که سال‌های زیادی روی آن کار می‌کنم که امیدوارم بتوانم در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را تکمیل کنم و با تولید انبوه جان انسان‌ها را نجات دهیم و از طرفی نام هلال‌احمر کشورم را با داشتن چنین تکنولوژی سرآمد کنم.

کارآیی ربات کمک‌کننده به نابینایان

ربات کمک‌کننده به نابینایان سیستم فوق هوشمند است که دارای سیستم پردازش تصویر، سیستم تنظیم‌کننده اندازه ربات و اعصا به نسبت قد نابینا، سیستم گیرنده و فرستنده جهت فراخوان و ارتباط بین ربات و نابینا، سیستم سخنگو جهت اعلام موقعیت‌ها و… با هدف کمک به نابینایان جهت کمک به عبور و مرور در محل کار یا زندگی است. با توجه به هوشمندی این سیستم فرد نابینا می‌تواند در نزدیک‌ترین مسیر و امن به مقصد برسد.

مخترع هلال‌احمری در یک نگاه

پدرام فروغی شاد ٢٢ساله از سال ١٣٨٨ تاکنون عضو سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر، نجاتگر درجه ٢ و امدادگر درجه یک سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر است. او دبیر منتخب سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر در نشست دبیران منتخب کانون‌های دانشجویی سراسر کشور (استان اصفهان ‌ـ کاشان)، نایب دبیر شورای مرکزی مجمع کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر استان البرز و دبیر کانون دانشجویی هلال‌احمر دانشکده عالی سما واحد کرج محسوب می‌شود.  فروغی شاد نویسنده، مخترع و پژوهشگر است و این موفقیت‌ها را در کارنامه‌کاری خود دارد: دارای چند گواهینامه ثبت اختراع، گردآوری و تألیف کتاب، دارای پذیرش مقاله ISI در زمینه فتونیک، کسب مدال نقره نمایشگاه و جشنواره اختراعات فدراسیون بین‌المللی مخترعین کشور کره‌جنوبی (٢٠١٧) و مدال ویژه فدراسیون بین‌المللی مخترعین کشور تایوان و همچنین دارنده نشان دانشگاه آیدین استانبول ISTANBUL AYDIN UNIVERSITY کشور ترکیه، عضو برتر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی کشور در جشنواره پویش، دانشجوی برتر سال‌های ٩٣، ٩۴، ٩۵ و ٩۶ و دانشجوی پژوهنده برتر سازمان سما در بین آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سراسر کشور، مدیر کارآفرینی مرکز آموزش‌های تخصصی خانه صنعت و معدن استان البرز، نخستین دبیر شورای مرکزی مجمع کانون‌های دانشجویی و جوانان جمعیت هلال‌احمر استان البرز، عضو انجمن علمی انرژی خورشیدی ایران (استان البرز)، جوان برگزیده سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر و جوان برتر سال ١٣٩۶ در جشنواره نشاط و امید (اداره کل ورزش و جوانان)، مشاور جوان مجمع معتمدان استان البرز، مشاور جوان شهردار کلانشهر کرج، چهره منتخب سال ١٣٩٣ (مجله ماه نو‌ـ وابسته به سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر کشور).