گزارشی از آغاز برگزاری اردوی‌های دوستی

طعم خوش رفاقت در اردوهای دوستی

کانون‎های دانش‎آموزی سازمان‌جوانان به عنوان یکی از 4 تشکل برتر در مدارس شکل گرفته تا علاوه بر آموزش مباحث امدادی در مدارس، صلح و مهربانی را در سطح مدارس افزایش داده تا جوانان فردا، جامعه‎ای عاری از خشونت بسازند.
با برپایی این کانون‎ها در سطح مدارس، فعالیت سازمان جوانان در حوزه‎های مختلفی آغاز می‎شود. از آموزش مهارت‎های امدادی به دانش‎آموزان پایه هشتم گرفته تا تا اجرای برنامه‎هایی همچون گفتگوی بشردوستی و اردوهای دوستی...

مرضیه باغستانی// با آغاز فصل تابستان، اردوهای دوستی پا به میدان گذاشته تا بتواند با بخش‎های متنوع خود، لحظاتی ناب در اذهان دانش‎آموزان ثبت نماید و علاوه بر آشنایی دبیران و اعضای منتخب شرکت کننده با اقوام مختلف، آنها را برای زندگی در شرایط مختلف تربیت نماید.

سومین دوره از اردوهای دوستی در تابستان امسال، به صورت منطقه‎ای در شمال غرب، شمال، غرب و جنوب کشور به میزبانی استان‎های گیلان، خراسان شمالی، لرستان و کرمان درحال برگزاریست.

استان گیلان در اردوگاه زیبای زیتون واقع در منجیل، در دو دوره مجزا، میزبان بیش از ۲۲۰ نفر از دانش‎آموزان دختر و پسر از استان‎های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، قزوین، قم، البرز و گیلان بود تا در یک “بوم‎گردی” بی‎نظیر شرکت کنندگان را با گلچینی از جاذبه‎های استان و آداب روسوم مردمان دیار میرزا آشنا نماید.

گنج‌یابی به سبک اردو‌های دوستی برای اولین بار در جهان

سعید بابایی قدمت تشکیلات دانش‌آموزی هلال احمر را ۷۰ ساله، همراه و همپا با تاریخچه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر می‎داند و هدف‌ از جان‎بخشی دوباره به این تشکل پویا را، بازگشتن به کف مدارس و برقراری ارتباطات مناسب و متناسب با آموزش‌وپرورش از طریق اجرای طرح‎های مختلف همچون دادرس به عنوان بزرگ‎ترین آنها بیان کرده تا بتوان انسجام و ساختار تشکیلاتی را با پیوند فعالیت‎های امدادی و بشردوستانه درون مدارس برای کانون‎های دانش‎آموزی ایجاد کرد.

معاون دانش‎آموزی و پیش‎دبستانی سازمان جوانان یکی از ابزارهای موثر در تحقق این هدف را ایجاد و تقویت ساختار شبکه دبیران با برگزاری اردوها برای دبیران سراسر کشور اعلام کرده و می‎گوید: اردوهای دوستی اردوهایی تشکیلاتی، فرهنگی و آموزشی است و بر خلاف اردوهای معمول برای هر دقیقه از اردو سعی شده برنامه‌ریزی‎های مناسبی انجام شود.

وی با اشاره به بخش‎های مختلف این اردوها تصریح کرد: کار تشکیلاتی، کارگاه آموزشی، بوم گردی و آشنایی با بوم منطقه میزبان، مهارت افزایی در زمینه مهارت‎هایی کاربردی که پیش از این فرصت آموزش آن فراهم نشده است، بازدید علمی به فراخور شرایط و امکانانت استان میزبان از رصد ستارگان و بازدید از سد و توربین و… بخش‎هایی از این اردوهاست و هدف این بوده که اعضا پس از بازدید از استانی دیگر، خاطرات خوبی از استان میزبان داشته باشند و با فرهنگ، آداب و رسوم آنها آشنا شوند.

بابایی با اشاره جذاب‎ترین بخش این اردوها و اجرای آن در این سطح برای اولین بار در سطح جهان تشریح کرد: هیجان بخش گنج‌یابی در این اردوها را از نزدیک می‎توان احساس کرد، در حقیقت گنج‎یابی که از ایده جهانی اتاق معما نشات گرفته، پیدا کردن راز بر اساس حل معما است و معماهایی بر اساس مباحث امدادی و محتوای کارگاه‌ها طراحی می‎شود و اعضا در طول اردو کارگاه‌ها و آموزش‎ها را دنبال می‌کنند که در نهایت به راز نهایی دست یابند و جمعیت هلال احمر برای اولین بار در سطح جهان، این برنامه را با بیش از ۱۰۰ نفر داخل اردو و با شرایط اردوگاهی برگزار می‎نماید که لجستیک، هماهنگی و برنامه‎ریزی سنگینی نیاز دارد.

پس از پایان مرحله پر هیجان گنج‎یابی به سراغ دختران حاضر در اردوگاه می‎رویم تا نظر آنها را در مورد اردویی که پشت سر گذاشتند جویا شویم…

اتحاد بهترین است…!

محدثه سهیلی از دبیران کانون‎های دانش‎آموزی رشت، استان گیلان است و سال اول عضویت خود در سازمان جوانان را تجربه می‎کند. او معتقد است برنامه‎های زیادی همچون نقاشی، بازدید از توربین، بازدید از موزه میراث روستایی، سقالسکار و… را در طول اردو تجربه کرده است اما هیجان انگیز‎ترین بخش اردو را گنج‎یابی دانسته و می‎گوید: ما راز نهایی را پیدا کردیم ولی دیر رسیدیم ولی یاد گرفتم اتحاد بهترین است مسیر هلال احمر را نیز تا آخرش خواهم رفت.

ما پیروزیم چون تلاش کردیم…!

سیده آیه میر قاسم‎زاده نیز از استان گیلان در این اردو حاضر شده و رنگ‎آمیزی دیوارها، خاطراتی زیبا در ذهنش نقاشی گرده است. او می‎گوید: یاد گرفتم انسان بررای هر کاری و چیزی که بخواهد بدست آورد باید تلاش کند، هرچند که در این مسابقه پیروز نشدیم اما به هر حال ما پیروزیم چون تلاش کردیم.

همبستگی و کار گروهی را یاد گرفتیم…!

محدثه درودگر نیز یکی دیگر از دانش‎آموزان است که لحظات پرهیجانی را تجربه کرده و به گفته خود حس خیلی فوق العاده‎ای دارد و  می‎گوید: ما برای رسیدن به راز، زحمت زیادی کشیدیم و تلاش کردیم به هدف برسیم که در این مسیر کنار هم بودن، دوستی، همبستگی، هماهنگی و کار گروهی را یاد گرفتیم.

تا ابد هلال احمر می‎مانم…!

یاسمن نصیرزاده از استان آذربایجان شرقی در اردو حاضر شده و گنج‌یابی را بهترین برنامه اردو می‎داند. او درباره این تجربه‎اش می‎گوید: حس خوبی بود در اردوی دوستی همگی با هم بودیم و متوجه شدم هلال احمر خیلی نقش مهمی دارد و هلال احمر دنبال سرنخی می‌گردد تا بتواند کمک کند و باید با امید، همگی متحد باشیم و سر نخ پیدا کنیم.

او درباره ادامه فعالیتش در هلال احمر می‎گوید: وارد هلال احمر می‎شود، تا ابد هلال احمری می‌مانم و مطمئنم موفق خواهم بود.

بوم‎گردی؛ تجربه‎ای زیبا و متفاوت…!

رها جودتی از استان آذربایجان شرقی است و برگزاری این اردوها را ایده خوبی می‎داند چرا که با دیگر استان‌ها ارتباط برقرار کرده و اکنون دوستان زیادی در استان‎های دیگر دارد و می‎گوید: در این اردوی چند روزه خاطره خوب و تجربات و دوستان جدید در کارگاه‎هایی که برگزار شد، پیدا کردم.

وی افزود: اردوهای بوم گردی و بازدید از بخش‎های مختلف استان گیلان را بیشتر دوست داشتم و گنج‎یابی هم تجربه هیجان‎انگیزی بود و اگر بتوانیم کار تیمی انجام دهیم، می‌توانیم موفق باشیم و نتیجه خوبی بگیریم و من هم وارد هلال احمر می‌شوم و تا آخر این مسیر را ادامه می‌دهم.

ساعات پایانی اردو فرا رسیده است و اعضا دور هم جمع شده‎اند تا پس از برگزاری مراسم اختتامیه با یکدیگر خداحفظی کرده و به سوی شهر و دیار خود رهسپار شوند. اردوها به پایان رسیده اما دوستی‎ها و خاطرات زیبایشان تا ابد در قلبشان جاریست. در مراسم اختتامیه نیز هر استان، یکی از اعضای خود را به عنوان نماینده می‎فرستد تا خاطره‎ای از طول اردو تعریف کند…

حاصل اردوهای دوستی؛ رفاقت‎هایی ارزشمند

نماینده استان آذربایجان غربی خوشحال است که با کردها، گیلکی‌ها، ترک‌ها دوست شده است از جابجایی ارزش‎هایش می‎گوید: قبل از ورود به این اردوها، برای رقابت ارزش قائل بودم ولی رفاقت برایم کم ارزش بود اما در این اردوها یاد گرفتیم با رفاقت می‌توان در رقابت‌ها موفق بود..

اتحاد؛ رمز مقابله با مشکلات

نماینده استان آذربایجان‌شرقی نیز می‎گوید: در این اردوها دوستی‌های صمیمی پیدار کردیم و با همکاری همدیگر چیزهایی که لازم بود یاد گرفتیم و با تشکیل حلقه دوستی و به همه گفتیم همه ما از قوم‌های مختلف ایران می‌توانیم دست در دست هم مقابل مشکلات بایستیم.

اردوهای دوستی درس زندگی می‎دهد

نماینده استان اردبیل که معتقد است از این اردوها درس‎های زیادی فراگرفته می‎گوید: در این اردوها فقط رقابت نکردیم و چیزهای زیادی یاد گرفتیم، با دوستان جدید آشنا شدیم و ارتباط برقرار کردیم و زندگی در شرایط سخت را نیز فرا گرفتیم.

تشکر از میزبانی شایسته

نماینده استان زنجان نیز روزهای خوشی در اردوگاه زیتون سپری کرده است و در ابتدای کلامش بابت تلاش‌ها و زحمات برگزار کنندگان اردو تشکر می‎کند و می‎گوید: مهارت زندگی در شرایط سخت و دوری از خانواده را در طول اردو یاد گرفتیم.

در هر شرایطی باید به داد هم برسیم

نماینده استان کردستان معتقد است اردو خیلی زود به پایان رسید و موفق شده است تجارب جدید کسب نماید. او می‎گوید: همه چیز در این اردو عالی بود و یاد گرفتیم همه آدم هستیم و یکی هستیم و در شرایط سختی و خوشحالی باید به داد هم برسیم و هلال احمر این را به ما یاد داده زیرا خود به کمک همه می‌شتابد.

اولین تجربه دوری از خانواده

نماینده استان قم مانند بسیاری از دوستان خود که در این اردو حاضر شده‎اند، اولین تجربه سفر چند روزه بدون خانواده را تجربه می‎کند و می‎گوید: در طول این اردو خاطرات زیادی به ذهن سپردم و تفاوت آب و هوای این استان با استان ما بسیار دلپذیر بود چرا که در این برنامه با قسمت‌های مختلف استان گیلان آشنا شدیم و جاذبه‌های زیادی را دیدیم.

هلال احمر؛ ماه سرخ جذاب و تابنده

نماینده استان قزوین نیز در ابتدای کلام خود از مسئولین استان گیلان تشکر می‎کند و می‎گوید: زمانی که در مسیر بودیم به رقابتی فکر نمی‎کردیم، در حقیقتت ما به دوستی دعوت شدیم که رقابتی در آن وجود نداشت و رقابت ته قلب من شنیده می‌شود نه ابتدای قلبم و از نظر من هلال احمر ماهی سرخ است که تابنده بوده و جذابیت خود را دارد.

اردوهای دوستی؛ دوستی‎هایی فراتر از لهحه و مرز جغرافیایی

نماینده استان گیلان که هم میزبان بودند و هم مهمان می‎گوید: خدا را شاکریم که توانستیم با گوشه‌ای از زحمات هلال احمر آشنا شویم. هلال احمر از خود گذشتن و دیگران را الویت دادن است و با استان‌های مختلف آشنا شدیم و نشان دادیم که دوستی فراتر از لهجه‌ها و مرزهای جغرافیایی است.

دختران کانون‎های دانش‎آموزی که پس از ۵ روز دوری از خانواده، مهارت‎های جهت‎یابی و زندگی در طبیعت و… را فراگرفته و حتی برخی وعده‎های غذایی خود را تهیه کردند، به سمت استان‎های خود رهسپار می‎شوند تا دبیران پسر به اردوگاه بیایند و این روزهای پر انرژی را تجربه نمایند. شنیدن خاطرات برخی از آنها هم خالی از لطف نیست.

حضور رئیس سازمان جوانان در جمع دانش‎آموزان

رئیس سازمان جوانان نیز در جمع دبیران پرشور نوجوان این سازمان حاضر شد تا ضمن گپ وگفت صمیمانه و از نزدیک با آینده سازان ایران اسلامی روند اردو را ارزیابی و بررسی نماید و در حرکتی بشردوستانه همراه با اعضا به آرامستان منجیل رفت تا همزمان با ۲۸امین سالگرد زلزله رودبار و منجیل یاد خاطره جانباختگان این حادثه و شهدا این شهر را را گرامی دارد.

آمدیم تا یادبگیریم و یاد دهیم

حمیدرضا محمدلو از استان زنجان در این اردو حاضر شده است و  درباره این اردوها می‎گوید: احساس شادی، نشاط، رفاقت و همدلی در سراسر اردو جاری بود و مطالب زیادی یاد گرفتیم.

وی با اشاره به مطالب فراگرفته در طول اردو می‎گوید: زندگی دسته جمعی، آشنایی با مردم، آداب و رسوم گیلان و صنایع دستی آن، فراگیری مهارت‌های خودمراقبتی اجتماعی، جسمی، روانی و… از بخش‎های مختلف این اردوها بوده که مابه نمایندگی از دبیران استان خود، آمدیم تا یاد بگیریم و یاد بدهیم.

هلال احمر نهادی موثر برای نوجوانان کشور

میثم ویسی از کردستان درباره تجربه شیرین اردوهای دوستی خود می‎گوید: اردوها خیلی خوب برگزار شد. با برنامه ریزی و کلاس‎های کاربردی و عالی که می‎توانیم در هر شهرستانی برگزار کنیم و پایگاه سلامت برپا کنیم.

او با تاکید بر نقش موثر جمعیت هلال احمر افزود: وجود برنامه‎های مختلف در این سازمان نشان می‎دهد که هلال احمر برای نوجوانان کشور بسیار موثر است.

لحظاتی سرشار از شادی در اردوهای دوستی

امیر مهدی صباحی که از استان گیلان در اردوها حاضر شده است و شادی در صدایش موج میزند. او در مورد اردوها می‎گوید: تمامی برنامه‎های اردو عالی بود، بسیار خوش گذشت و اکنون که به خانه باز می‎گردیم می‎گوییم ای کاش اردو کمی بیشتر بود…

رای اعضـا؛ اعتمـاد اعضـا

برگزاری انتخابات مجامع کانون‎های دانش‎آموزی یکی دیگر از بخش‎های ناب در طول این اردوها بود و پس از برگزاری انتخابات، محمدرضا حیدری به عنوان دبیر مجمع پسران کانون‌های دانش‌آموزی شمال غرب کشور انتخاب شد. او که از اعتماد دوستان خود بسیار خرسند است می‎گوید: در این اردوها ماهیت هلال احمر را شناختیم و تلاش خواهیم کرد تا این اردوها را برای دوره دوم دبیرستان هم برگزار شود و امیدوارم بتوانم قدردان رای اعضا بوده و اعتماد اعضا را حفظ کنم.