جوانان برتر جمعيت هلال‌احمر از دغدغه‌ها و آرزوهایشان می گویند

در خط مقدم خدمت

جمعيت هلال‌احمر، جوان فعال و پركار كم ندارد. جوان‌هايي كه هر كدام، توانايي و استعداد‌هايشان را داوطلبانه و بدون هيچ چشمداشتي در اختيار هلال‌احمر قرار داده‌اند تا با پوشيدن لباس سرخ جمعيت و شانه به شانه ديگر داوطلبان، به پيشبرد اهداف بشردوستانه هلال‌احمر كمك كنند.

پیام هلال : یکی با فعالیت مستمر در حوزه پیشگیری از اعتیاد جوان‌ها و دلسوزی و مهربانی با کودکان زلزله‌زده، جوان برتر جمعیت یک استان انتخاب شده و دیگری که تازه با گذر از دوره کودکی به مرحله نوجوانی پا گذاشته است، آرزو دارد استعدادها و موفقیت‌های علمی‌اش در عرصه جهانی را وقف جمعیت هلال‌احمر کند. در این گزارش با جمعی از جوان‌های برتر هلال که هر کدام در حوزه‌ای تخصص دارند، گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

آرزو نصیری: دغدغه‌ام آشنا کردن جوانان‌ با آسیب‌های اعتیاد است

آرزو نصیری که در سال ۱۳۹۶ به‌عنوان جوان برتر جمعیت هلال‌احمر استان مرکزی و جوان برتر فعالیت‌های اجتماعی در جشنواره حضرت علی اکبر(ع) انتخاب شده است، فعالیت‌های مختلفی در قامت یک جوان و امدادگر داوطلب جمعیت هلال‌احمر انجام داده که او را شایسته این انتخاب کرده است. نصیری یکی از فعالیت‌های شاخص‌اش را گذراندن دوره تربیت مربیگری پیشگیری اولیه از اعتیاد و فعالیت اثرگذار در این حوزه می‌داند و می‌گوید: «‌پس از گذراندن دوره مربیگری پیشگیری اولیه از اعتیاد، به‌عنوان سرگروه طرح پیمان انتخاب و دوره‌های ویژه آن را نیز گذراندم. طرح پیمان هم دوره‌ای برای آشنایی جوان‌ها با نحوه پیشگیری از اعتیاد است. با گذراندن این دوره‌ها و دریافت آموزش‌های لازم، ۲ سال در این حوزه فعالیت کردم. از آنجایی که چند سالی است به‌عنوان مربی طرح دادرس در استان فعالیت می‌کنم، علاوه بر آشنا کردن جوانان جمعیت با نحوه پیشگیری از اعتیاد، در مدارس نیز همراه با آموزش‌های تخصصی دادرس، در حوزه اعتیاد و مخاطرات آن نیز به دانش‌آموزان کودکان آموزش‌های لازم را ارائه کردم.» نصیری مکثی می‌کند و ادامه می‌دهد: «‌از طرفی در کلاس‌های آموزشی کمک‌های اولیه و مباحث امدادی نیز، یکی از بحث‌ها و موضوعات ثابتی که به آن می‌پردازم، مسئله آشنایی با خطرات موادمخدر و روش‌های پیشگیری از آن است.» جوان برتر هلال‌احمر استان مرکزی از اثرگذاری آموزش‌هایش می‌گوید: «‌آشنایی با این معضل و آسیب بزرگ اجتماعی باعث شد دغدغه بیشتری برای آشنا کردن خانواده‌ها با اثرات مخرب آن پیدا کنم. به‌عنوان مثال بیشتر خانواده‌ها از اثرات و نشانه‌های مصرف موادمخدر روی جوان‌ها بی‌خبرند. وقتی در کلاس‌ها از اثرات مخرب مصرف انواع مخدر می‌گفتم، پدران و مادرانی بودند که از این نشانه‌های آشنا در فرزندانشان برایم تعریف می‌کردند. حداقل اثرگذاری این روش این است که با اطلاع خانواده‌ها از مشکلات فرزندان، هرچه سریع‌تر می‌شود جلوی سقوط جوان‌ها در دام اعتیاد را گرفت.»

من صاحب آن عکس معروفم

جوان برتر جمعیت هلال‌احمر استان مرکزی، علاوه بر فعالیت در حوزه پیشگیری از اعتیاد، به‌عنوان مربی امداد و نجاتگر دوم جمعیت هلال‌احمر، دوره‌های تخصصی امداد و نجات را هم گذرانده و به‌عنوان یکی از اعضای تیم سحر استان مرکزی در زلزله کرمانشاه نیز حضور فعال و اثرگذار داشته است. او در روزهای پرالتهاب پس از زلزله، ۱۴ روز در شهر سرپل ذهاب و در کنار کودکان آسیب دیده این شهر حضور داشت. زلزله کرمانشاه و حضور در کرمانشاه به‌عنوان یکی از اعضای تیم سحر اما برای آرزو نصیری، یادآور چهره معصوم گلاره دختر خردسال سرپل ذهابی است. نصیری از ماجرای آشنایی‌اش با گلاره می‌گوید: «‌وقتی به سرپل ذهاب رسیدیم، همه جا پر از چادر و ویرانه خانه‌های شهر بود. این میان بچه‌هایی که لحظات پرالتهاب زلزله و از دست دادن دوستان و اعضای خانواده‌شان را تجربه کرده بودند، بیش از دیگران در معرض آسیب قرار داشتند. گلاره یکی از همان دختربچه‌هایی بود که شوک حاصل از لحظه‌های پرتنش زلزله، او را به یک کودک منزوی و گوشه‌گیر تبدیل کرد.» آن روز برای بچه‌های محله گلاره، چند بازی مختلف در نظر گرفتیم تا کم‌کم زلزله را از یاد ببرند. گلاره اما گوشه‌ای ایستاده و بازی بچه‌ها خیره شده بود. نه حرفی می‌زد و نه لبخندی روی صورتش دیده می‌شد. خواستم با او هم کلام شوم تا شاید او هم با ما همبازی شود. همان لحظه هوا بارانی شد و گلاره هم لباس مناسبی نداشت. کنارش رفتم و بارانی که به تن داشتم را به او پوشاندم.» آرزو نصیری همان امدادگر جوانی است که تصویر او با دختربچه‌ای که در آغوش گرفته، تبدیل به یکی از تصاویر پربازدید، زلزله کرمانشاه شد. همان عکسی که دخترک در آغوش امدادگر جوان احساس امنیت و آرامش خاصی دارد. این مربی امداد از آن لحظات می‌گوید: «‌گلاره تصور می‌کرد این یک بازی است. بازی‌ای که قانوش آرام گرفتن او در آغوش من است. از آن لحظه به بعد هر وقت که هوا ابری می‌شد گلاره از میان بچه‌ها من را پیدا می‌کرد و روی پاهایم می‌نشست. من هم با بارانی‌ام او را در آغوش می‌گرفتم. کمی بعد به او گفتم این بازی یک قانون دیگر هم دارد، هروقت که آمدی باید برایت قصه بگویم. این قصه خواندن‌ها آنقدر ادامه پیدا کرد تا اینکه گلاره دوباره لبخند زد، حرف زد و بازی با دیگر بچه‌ها را هم به‌خاطر آورد. همین‌که توانستم با استفاده از آموزه‌های امدادی و یک کودک را دوباره به زندگی برگردانم، لذتی برایم ایجاد شد که حالا من را برای ادامه این مسیر مصمم‌تر از قبل کرده است.»

 

 

مهنا سالاری: افتخارم پوشیدن لباس امدادگری است

 شما در آخرین دور المپیاد جهانی ریاضی در استرالیا جز ۱۰نفر برگزیده المپیاد انتخاب شدید این علاقه به ریاضی از کجا می‌آید؟

علاقه من به ریاضی از همان سال اول ابتدایی بود. همیشه دوست داشتم یک مسئله ریاضی که جمع و تفریق داشته باشد به من بدهند و من آن مسئله را حل کنم. زمانی که به کلاس سوم ابتدایی رسیدم و معلمم از این علاقه باخبر شد، پیشنهاد داد برای المپیاد ریاضی استرالیا ثبت‌نام کنم. بعد از آن برای آمادگی بیشتر در کلاس‌های تابستانی ثبت‌نام کردم تا اگر در المپیاد شرکت می‌کنم، بتوانم موفقیتی هم به‌دست بیاورم.

 

چه کسانی در موفقعیت و علاقه به ریاضیات در شما تأثیر‌گذار بودند؟

علاوه بر تشویق‌های معلم، برادرم «امیررضا» که در رشته ریاضی تحصیل می‌کند و همچنین تشویق‌های پدر و مادر در المپیاد ریاضی استرالیا شرکت کردم.

نحوه برگزاری این آزمون به چه صورت است؟

این آزمون اوایل مهرماه هر سال بین ۱۰۰ کشور جهان برگزار می‌شود و هر سال ۱۰ استعداد برتر جهان در رشته ریاضی معرفی می‌شود.

کمی از مسابقات بگویید. برای شرکت در المپیاد چگونه برنامه‌ریزی کردید و چقدر مطالعه داشتید؟

برای شرکت در این کلاس‌ها، در تابستان گذشته، ۳ روز در هفته مطالعه ۴ ساعت مطالعه داشتم و پس از آن هم در کلاس‌های آمادگی شرکت می‌کردم. قبل از برگزاری آزمون در امتحانات جامع، در درس ریاضی و علوم رتبه اول به‌دست آوردم. همین مسئله هم باعث شد قبل از رفتن به المپیاد روحیه خوبی پیدا کنم و کاملاً برای شرکت در مسابقات آماده شوم.

به جزء موفقیت‌های تحصیلی به هنرهای خوشنویسی و نقاشی هم علاقه دارید. در مسابقات مختلف این رشته‌ها هم مقام دارید؟

بله. رتبه اول خوشنویسی در مسابقات فرهنگی و هنری در سال تحصیلی ۹۴‌ـ ۹۵ و رتبه اول طراحی با مداد در مسابقات فرهنگی و سال تحصیلی ۹۴‌ـ ۹۵ کرمان را کسب کردم. البته فعالیت‌هایی هم در زمینه دلنوشته و شعر نو  دارم و برخی از آنها در روزنامه‌ها به چاپ رسیده است. تصمیم دارم شعری درباره امدادگران جمعیت هلال‌احمر بسرایم.

از ۴ سالگی عضو کانون غنچه‌های هلال بودید. چه‌آموزش‌هایی دیده‌اید؟

آموزش‌های اولیه امداد مانند بانداژ، حمل مصدوم و پناه گرفتن در هنگام حادثه را یاد گرفتم.

دوست دارید در آینده چه آموزش‌های در هلال‌احمر ببینید یا اینکه علاقه به امدادگر شدن دارید؟

من دوست دارم آموزش‌های امداد کوهستان را یاد بگیرم. به نظرم امدادگرانی که در کوهستان برای نجات افراد حادثه‌دیده تلاش می‌کنند، خطرات زیادی را متحمل می‌شوند. راستش را بخواهید من خودم را از همین الان یک امدادگر می‌دانم و به این موضوع افتخار می‌کنم. یکی از وظایف امدادگران آشنا کردن مردم با هلال‌احمر و آموزش‌های آن است که من همین مسئله را با هم کلاسی‌ها و دوستانم به اشتراک می‌گذارم و آنها را با این آموزش‌ها آشنا می‌کنم.

 

اعضای خانواده شما هلال‌احمری هستند و نیز خود شما در برنامه‌های کانون غنچه هلال‌احمر حضور دارید چقدر از فعالیت‌های هلال‌احمر آگاهی دارید؟

پدرم کارمند جمعیت هلال‌احمر است و مادرم عضو داوطلب است و قبلاً به‌عنوان عضو سازمان جوانان فعالیت کرده است. من هم از زمانی که در مهد بودم عضوء غنچه‌های هلال بودم و از زمانی که یادم می‌آید پدرم همیشه توصیه‌های امدادی را به همه اعضای خانواده می‌داد.

 

در هنگام بروز حوادثی مانند زلزله کرمانشاه شما و اعضای خانواده مثل دیگر هموطنان کمک کرده‌اید.؟

بله یک روز از طرف مدرسه اعلام کردند برای جمع‌آوری کمک به حادثه‌دیدگان به زلزله کرمانشاه می‌خواهیم کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی شما دانش‌آموزان جمع‌آوری کنیم. من هم مبلغی که در حساب بانکی‌ام داشتم را همراه با مقداری مواد غذایی خریداری کردم و به مدرسه بردم.

 

چگونه دوستان‌تان را در مدرسه با هلال‌احمر آشنا می‌کنید. آیا کسی از آنها هم مثل شما عضو کانون غنچه‌ها شده‌اند؟

بله. با همکاری معلم بهداشت مدرسه و پدرم هر ساله دانش‌آموزان بازدیدی از فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر داشته‌اند. من هم برای اینکه سهمی در آشنا کردم دانش‌آموزان مدرسه با هلال‌احمر داشته باشم اشتیاق زیادی دارم. برای همین در هنگام برگزاری مانور زلزله در مدرسه، پوسترهای امدادی با موضوعات مختلف مانندزلزله، سیل و… را جمع‌آوری و در مدرسه توزیع و نصب می‌کنم و با دیگر دانش‌آموزان درباره اهمیت آشنایی با این مباحث گفت‌وگو می‌کنم.

 

 

 

امیرعلی گنجی : آموزش امداد و نجات در پیست دوو میدانی!

جوان برتر شهرستان انار کرمان، از ۱۴ سالگی عضو جمعیت هلال‌احمر شده است. در روزهای زلزله بم او و چند نوجوان دیگر با دیدن تصاویر ویرانی‌های زلزله آستین همت را بالا زدند و با جمع‌آوری کمک‌های مردمی، از همان سن و سال راه و رسم نوعدوستی را تمرین کردند. امیرعلی گنجی که حالا به‌عنوان یکی از امدادگران فعال و جوان‌های برتر جمعیت هلال‌احمر استان کرمان شناخته می‌شود، از عضویتش در هلال‌احمر می‌گوید: «‌بعد از زلزله بم بود که هلال‌احمر را شناختم. همان موقع به عضویت سازمان جوانان درآمدم. کمی بعد دبیر کانون جوان و بعد از آن هم دبیر کانون دانشجویی هلال‌احمر انار شدم. اما از آنجایی که علاقه زیادی به حوزه امداد و نجات داشتم، خیلی زود دوره‌های جاده، آوار، کمک‌های اولیه تکمیلی، پیش بیمارستانی، پشتیبانی در امداد، اسکان اضطراری و دیگر دوره‌های تخصصی را گذراندنم تا به آروزیم که پوشیدم لباس امداد و نجات بود برسم.» امیر علی گنجی اگرچه اکنون به‌عنوان یکی از امدادگران پایگاه امداد و نجات جاده‌ای مهدی عرب‌نیا در محور انار‌ـ یزد فعالیت می‌کند، اما فعالیت‌های بسیاری در حوزه امداد و نجات در حوادث مختلف انجام داده است. او به‌صورت داوطلبانه در زلزله کوهبنان هم حضور داشت تا به هم استانی‌های آسیب دیده‌اش خدمت‌رسانی کند. خودش در این‌باره می‌گوید: «‌در روزهای اول زلزله بود که وارد مناطق زلزله‌زده کوهبنان شدم و ۴ روز در آن منطقه حضور داشتم و کار توزیع چادر و اسکان اضطراری خانواده‌های زلزله‌زده را برعهده گرفتم.»

امدادگر داوطلب پایگاه امداد و نجات جاده‌ای شهید مهدی عرب نیا، یکی از جوان‌های فعال‌ استان در پست‌های نورزی هم بوده است: «‌فعالیت در پست‌های نوروزی را از همان سال‌های نخست عضویت و در نوجوانی شروع کردم. آن زمان یکی از اعضای پست نوروزی بودم و وظیفه‌ام راهنمایی مسافران بود. پس از آن با گذراندن دوره ویژه، به‌عنوان سرتیم پست نورزی فعالیت کردم و آموزش کمک‌های اولیه، وظایفی و مسئولیت‌هایی که یک امدادگر در پست نوروزی باید برعهده بگیرد را به جوان‌ترها آموزش می‌دادم. اکنون ۴ سالی است که عید نوروز را داوطلبانه در پست‌های نوروزی هم در حوزه جوانان و هم در حوزه امداد می‌گذرانم.» جوان برتر شهرستان انار در سال ۱۳۹۷ مقام‌های متعددی هم در حوزه ورزش دارد: «‌بارها به‌عنوان نماینده هلال‌احمر در مسابقات ورزشی دوومیدانی شهرستان انار و مسابقات قهرمانی استان شرکت کردم و چند مقام نایب قهرمانی هم در این رشته ورزشی در سطح استان به‌دست آوردم. اما از آنجایی که یک امدادگر داوطلب هلال‌احمر در هر شرایطی باید برای انجام وظایفش آماده‌باشد، من در هر مسابقه ورزشی که شرکت می‌کنم، آموزش‌های هلال‌احمر را از یاد نمی‌برم. در ۴ دوره از مسابقات استانی دوومیدانی، علاوه بر حضور به‌عنوان ورزشکار، به دیگر شرکت‌کنندگان در مسابقات، آموزش‌های هلال‌احمر مانند کمک‌های اولیه، چادرزنی و… را آموزش داده‌ام.»