گزارش//از همراهی با مسافران نوروزی تا حمایت روانی اجتماعی بعد از حوادث ترافیک برنامه های حوزه جوانان اصفهان در جاده مهربانی!

امروزه در سراسر جهان حدود نیمی از داوطلبان نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر جوانان هستند.تمرکز ویژه بر روی جوانان در حوزه های بشردوستانه و امدادی، سرمایه گذاری بسیار مهمی است، نه تنها برای امروز بلکه برای آینده.

کار در حوزه جوانان هلال احمر و سر وکله زدن با جوانان، تجربه بسیار خوبی است که از همان ابتدای شروع کار در هلال احمر آن را به خوبی دریافتم. حس خوبی که زندگی را سرشار از مهربانی می کند و جوانی را با خوبی ها عجین می کند .جوانان با انگیزه و پر نشاط هلال احمر اصفهان همیشه و مدام در حال فعالیتند .هنوز بسیاری هستند حتی در بین همکاران که می پرسند این فعالیت ها چه ربطی به هلال احمر دارد؟

غافل از آنکه صرفنظر از بی پایه بودن این سوال ، جواب قاطع آن در این است که در تمامی فعالیت های عام المنفعه و امدادی هلال احمر، جوانان نقش آفرینی و بازیگری دارند .هنوز خیلی ها نمی دانند چقدر برنامه های جوانان هلال احمری در جامعه تاثیرگذار است یا می تواند تاثیرگذار باشد. فرقی نمی کند غنچه هلال باشد یا طلبه و دانشجو همه و همه زیر یک پرچم واحد تلاش می کنند تا جامعه ای بهتر داشته باشند.

جوان می خواهد جامعه ای داشته باشد عاری از آلام و دردها ، سرشار از سلامتی، مملو از احترام به انسان ها و جامعه ای آکنده ازصلح پایدار و کجا بهتر ازتشکیلات مردم نهادی چون هلال احمر که در آن این اهداف متبلور شده و تجلی و بروز می یابد.

جوانان هلال احمر؛ همپای مسافران نوروزی

طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی از آن طرح هایی است که پس از گذشت سال ها اجرای آن پختگی خاصی یافته است .این طرح با هدف پیشگیری از تصادفات و داشتن سفری ایمن و سالم در ایام نوروز” و با شعار “بی‌گدار به جاده نزنیم ظریف برانیم!” همه ساله در سراسر کشور برگزار می شود . کافی است بدانیم در نوروز ۹۷ و در طول اجرای این طرح با همکاری یکهزار و ۸۰۰ عضو برادر و خواهر، به تعداد ۲۲۰ هزار نفر مسافر مراجعه کننده به پست‎های نوروزی استان اصفهان خدماتی از قبیل تست سلامت و سنجش قند خون و فشار خون ارائه شد.

همچنین استفاده کودکان مراجعه کننده از فضای دوستدار کودک مهیا شده در کنار پست های نوروزی و به منظور انجام بهتر راهنمایی مسافران نوروزی و آگاهی بخشی در زمینه آشنایی نقاط تاریخی و اماکن گردشگری و آموزش های امدادی، بشر دوستی، ایمنی و ترافیکی ۲۹۳ هزار و ۳۰۰قلم نقشه ، بروشور و سایر اقلام و محصولات فرهنگی در بین مسافرین گرامی توزیع شد .

همچنین کمپین ملی پیشگیری از تصادفات جاده‎ای با هدف حساس‎سازی آحاد جامعه نسبت به خطرات پیش رو در سفر با شعار ” نه به تصادفات جاده ای” و پیوستن مسئولین، هنرمندان ،ورزشکاران وسایر چهره های شاخص ملی، استانی و شهرستانی با امضای میثاق‎نامه طرح ، ضمن دعوت از سایر اقشار جامعه برای پیوستن به این کمپین، متعهد به رانندگی بهتر با رعایت قوانین رانندگی جهت داشتن “سفری سالم و ایمن” شدند و این یکی از طرح های موثر جوانان ایران اسلامی است که زیر پرچم هلال مهربانی گرد آمده اند .

دادرس؛ طرحی برای زندگی ایمن

دادرس کلمه مخفف شده عنوان دانش آموز آماده در روزهای سخت .واژه ای به همین شیوایی و زیبایی. این طرح می خواهد دانش آموزانی آماده در برابر مخاطراتی که در ایران کم هم نیست تربیت کند و اینیکی از شاخص‌ترین و زیربنایی‌ترین فعالیت‌های سازمان جوانان است.

در طرح ملی دادرس دانش‌آموزان هشت مهارت امدادی را فرامی گیرند. ارزیابی، احیا، جلوگیری از خونریزی، برخورد با شکستگی، حمل‌ونقل بیمار، اطفای حریق و چادرزنی مواردی است که دانش‌‍‌آموزان برای‌شان آموزش می‌بینند و سپس در گروه‌های چند نفره در سطح مدرسه یافته‌های امدادی را با هم رقابت می‌کنند. از اهداف اصلی در این مسابقات علاوه بر فراگیری مهارت‌های امدادی آموختن کار گروهی است.

بهرفت؛ «بهبود رفتار ترافیکی»

در روز به صورت میانگین ۴٣ نفر در تصادفات جان خودشان را از دست می‌دهند و طبق اعلام پلیس راهور عامل ۶٠ تا ٧٠‌درصد حوادث جاده‌ای انسانی است. از همین‌رو جوانان هلال‌احمر با توجه به اهمیت موضوع در جهت تغییر رفتار رانندگان و حساس کردن آنها و مسئولان اقدام کردند و طرح «بهرفت» را پیگیری کردند که هدف آن آگاهی دادن در مورد عوامل بروز تصادفات است.

همچنین کمپین «نه به تصادفات جاده‌ای» هم تشکیل شد و در طول مدت اجرای طرح ۴٠٠‌هزار نفر در سراسر کشور میثاق‌نامه کمپین را امضا کردند تا سعی کنند در صورت خستگی و خواب‌آلودگی استراحت کنند و سپس به مسیر خود ادامه دهند و مسائل ایمنی را رعایت کنند. به گفته رئیس سازمان جوانان سالانه تصادفات بار مالی بین ٣٠ تا ۵٠‌هزار‌ میلیارد تومانی ایجاد می‌کنند که عدد بسیار بالایی است و همچنین ٢٠‌درصد از زنان سرپرست خانوار افرادی هستند که همسرانشان را در تصادفات از دست داده‌اند.

٨٠‌درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند و تحت پوشش بهزیستی قرار دارند نیز در تصادفات دچار مشکل شده‌اند که با توجه به این شرایط امیدواریم با اطلاع‌رسانی بتوانیم در میان مردم تغییر رفتار ترافیکی ایجاد کنیم و امیدواریم این طرح با ادامه همکاری دستگاه‌هایی که تاکنون همراه بوده‌اند و سایر دستگاه‌ها بتواند مثمرثمر باشد. این طرح بعد از نوروز نیز ادامه خواهد داشت و در مدارس در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌شود.

پیمان، طرحی ملی برای پیشگیری موثر از اعتیاد

طرح ملی پیمان یا همان پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت تأمین نشاط اجتماعی را سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری اجرایی کرده است. این طرح، فعالیت جدیدی است که جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران چندی است آغاز کرده و با جدیت هم آن را ادامه می‌دهد.

این طرح به دنبال این است که با کمک گرفتن از خود جوانان جامعه‌ای ایمن در مقابل تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی جامعه ایجاد کند. طرح پیمان می‌خواهد به جوانان القا کند که در قبال دوستان، خانواده و اطرافیان‌شان مسئول هستند تا آنها را از آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد حفظ کنند. هیچ‌کس به اندازه خود جوانان نمی‌تواند در پیشگیری از معضلات اجتماعی مانند اعتیاد موفق عمل کند و تاثیرگذار باشد.

اجرای این طرح، نقطه آغاز جریانی برای دوری جوانان و نوجوانان از آسیب‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد به موادمخدر است. جذب یک جوان در هلال‌احمر تلاش برای کم‌کردن آسیب‌های اجتماعی است و این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد. طرح پیمان به نوعی نقطه آغاز ایجاد جریانی برای دوری جوانان و نوجوانان از آسیب‌های اجتماعی است. جوانان و امدادگران هلال‌احمر جان انسان‌ها را نجات می‌دهند. سازمان هلال‌احمر در معرفی طرح پیمان می‌گوید با توجه به منویات مقام معظم رهبری درخصوص پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ماموریت اصلی سازمان جوانان مبنی بر آموزش و تربیت جوانان و نیز ارتقای سطح دانش آنها سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر اقدام به آموزش ۵٠‌هزار نفر از اعضا در حوزه پیشگیری اولیه از اعتیاد با عنوان طرح ملی پیمان (پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت نشاط اجتماعی) به منظور افزایش خودمراقبتی و کاهش گرایش به اعتیاد، تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت‌کننده در جوانان و نوجوانان کرده و این طرح در این راستا به اجرا درمی‌آید.

این طرح شامل پیشگیری موثر از اعتیاد برای نشاط اجتماعی برای افزایش خودمراقبتی و کاهش گرایش به اعتیاد، تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت‌کننده در جوانان و نوجوانان برگزار شده است.

طرح ملی «سحر»؛ سازماندهی حمایت روانی اجتماعی بعد از حوادث

طرح ملی «سحر» از اصلی‌ترین طرح‎های سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر است. این طرح تا امروز در حوادث مختلف برای خدمت‌رسانی به مردم حضور فعالی داشته است و از آخرین فعالیت‌های آن می‌توان به حضور موفق تیم‌های «سحر» در زلزله کرمانشاه اشاره کرد که با گذشت چند ماه از زلزله هنوز مناطق آسیب‌دیده را ترک نکرده‌اند. ‌سال ٩٣ تیم‌های «سحر» که مخفف «سازماندهی حمایت روانی اجتماعی بعد از حوادث و بلایا» است با همکاری جمعیت هلال‌احمر و مراکز علمی و دانشگاهی کارشان را آغاز کردند تا با همکاری و مشارکت روانشناسان و مددکاران اجتماعی آسیب‌های روحی و روانی بعد از حوادث را به حداقل برسانند. نخستین هدف این است که پس از وقوع حادثه افرادی که در صحنه حاضر می‌شوند بتوانند آرامش نسبی را ایجاد و مردم را با شرایط موجود سازگار کنند.

هدف دوم بر این اصل پایه‌ریزی شده است که افراد بتوانند مسائل اجتماعی را حل و کمک کنند تا افراد آسیب‌دیده را به زندگی عادی باز گردانند و درنهایت هدف سوم، آسیب‌دیدگان را به روانپزشکان ارجاع دهند و در ادامه درمان روحی آنان را یاری کنند. و در عین حال با توجه به روحیات لطیف و آسیب‌پذیر کودکان و نوجوانان در زمان حادثه بیشترین آسیب و خطر متوجه این قشر از جامعه است، بنابراین حمایت‌های روانی در کودکان و نوجوانان بسیار مهم است که تیم‌های سحر بخشی از این وظیفه مهم را برعهده دارند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به تازگی خبر داده است که این سازمان در تلاش است با استفاده از تجربه‌های حضور تیم‌های «سحر» در مناطق زلزله ‌زده کرمانشاه،‌ این فعالیت‌ها را به صورت یک طرح در مجامع بین‌المللی از جمله یونیسف و فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ ارائه کند و این یعنی جوانان هلال احمر ایران در جهان حرفهای زیادی برای گفتن دارند.

علیرضا عابدی