کانون غنچه‌های هلال جایی برای آموزش خودامدادی و نوعدوستی سفیران صلح فرداست خانم اجازه! من امدادگرم

یکی از رویکردهای اصلی سازمان جوانان آشنا کردن خردسالان و کودکان با اهداف انسان دوستانه هلال‌احمر و آموزش ابتدایی آنان با اصول خود امدادی برای پیشگیری از حوادث ناگوار است.

حسن حسن‌زاده- خبرنگار| کودکان در سنین خردسالی آمادگی بیشتری برای پذیرش آموزش‌ها دارند و در نتیجه آموزشی که برای غنچه‌های هلال در نظر گرفته شده در وجود کودک نهادینه می‌شود. با برخی از این آموزش‌ها از بروز بسیاری از حوادث ناگوار آینده جلوگیری شده و تک تک این کودکان در آینده به سفیران صلح و دوستی تبدیل خواهند شد. در این گزارش با مهم‌ترین فعالیت‌ها، اهداف و برنامه‌های کانون غنچه‌های هلال آشنا می‌شوید.

غنچه‌های هلال در مناطق کم برخوردار
کانون‌های فراگیر غنچه‌های هلال با هدف انتقال مفاهیم آموزشی به کودکان مناطق کم برخوردار کشور راه‌اندازی شده‌اند. با وجود مهدهای کودک و مراکز پیش‌دبستانی، کودکان بسیاری به‌ویژه در مناطق محروم کشور هستند که با ساختار قدیمی این کانون نمی‌توانستند با جمعیت هلال‌احمر ارتباط برقرار کنند. با راه‌اندازی کانون‌های فراگیر، کودکانی که در هیچ مهدکودک یا مرکز پیش‌دبستانی عضو نیستند، بسته‌های آموزشی شامل مطالبی به‌صورت تصویری، صوتی و بازی‌های فکری متنوع با محتوای آشنایی با اهداف، اصول و فعالیت‌ها بشر دوستانه و امدادی هلال‌احمر را دریافت کرده و در صورت تمایل به عضویت کانون فراگیر غنچه‌های هلال در می‌آیند. در هر استان یک کانون در مرکز استان برای عضویت کودکان واجد شرایط تشکیل می‌شود و این کودکان می‌توانند در جشنواره‌های کشوری و برنامه‌های متمرکز استان شرکت کنند.

غنچه‌ها هم قصه می‌گویند
«قصه‌گویی» هم روش دیگری است که کانون غنچه‌های هلال برای انتقال مفاهیم آموزشی به کودکان و خردسالان از آن بهره‌می‌گیرد. جشنواره ملی خاطره و قصه‌گویی «سیاره مهربانی» با هدف آشنایی بیشتر غنچه‌های هلال، با جمعیت هلال‌احمر و فعالیت‌های بشر دوستانه آن و نیز ترغیب کودکان به انجام فعالیت‌های نیکوکارانه نسبت به دوستان و خانواده، برگزار می‌شود. برای شرکت در این جشنواره، غنچه‌های هلال و نیز کودکان ٧ تا ١٢ سال پس از برقرار یک ارتباط تلفنی ساده، داستان و خاطره خود را حداکثر در مدت ۵ دقیقه تعریف می‌کنند.

جشنواره و مسابقه نقاشی
یکی دیگر از فعالیت‌های اثر‌گذار برای آموزش و نهادینه کردن مفاهیمی مانند صلح، نوع دوستی، عدم خشونت و… در کودکان خردسال و غنچه‌های هلال، برگزاری جشنواره‌های ملی نقاشی ویژه کودکان است. کودکان با کشیدن نقاشی دنیای درونی خود را به تصویر کشیده و از طریق مشاهده نقاشی همسالان خود نیز به رهیافت‌های جدید دست پیدا می‌کنند. از طرفی خانواده‌های کودکانی که می‌خواهند در جشنواره‌ها شرکت کنند نیز با موضوعاتی مانند صلح، تفاهم، کنترل خشم و… مواجه می‌شوند. به همین دلیل سازمان جوانان جشنواره‌های نقاشی را با مشارکت شبکه پویای تلویزیون برگزار کرده تا از طریق آموزش غیرمستقیم،کودکان و خردسالان را با مفاهیم مد نظر آشنا کند. علاوه بر غنچه‌های هلال، کودکان ٧ تا ١٢ سال هم می‌توانند در جشنواره‌ها و طرح‌هایی که کانون غنچه‌های هلال برای کودکان ۵ تا ٧ سال در نظر گرفته شرکت کنند.

٣ هزار کانون در مهدهای کودک شدیم

توجه به مسأله آموزش به کودکان و خردسالان در محیطی که شرایط حضور آنها را در کنار دیگر همسالان فراهم کند، یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که برای انتقال مفاهیم آموزشی و جذب حداکثری کودکان به کانون غنچه‌های هلال انجام می‌شود. در پی تفاهم با سازمان بهزیستی کشور، ٣ هزار کانون غنچه‌های هلال در مهدهای کودک‌ کشور شروع به فعالیت کرده است تا کودکان ضمن حضور در کنار همسالان و در یک محیط آموزشی، آموزش‌های مورد نظر کانون را فرا بگیرند. مدیران مهدهای کودکی که علاقه‌مند به همکاری با جمعیت هلال‌احمر هستند، از طریق ارتباط با شعب جمعیت هلال‌احمر برای تأسیس کانون غنچه‌های هلال در مهدکودک اقدام می‌کنند.

دست‌های مهربان
کودکان و خردسالان کانون غنچه‌های هلال از همین سن و سال یاد می‌گیرند چگونه برای کمک به دیگران دست به کار شوند. طرح «دست‌های مهربان» یکی از برنامه‌های موفق سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر است که مشارکت کودکان و خردسالان را در فعالیت‌های بشردوستانه جلب کرده است. هم زمان با روز جهانی و هفته ملی کودک(١۵ تا ٢١ مهرماه)، سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر برنامه‌های متنوعی برای کودکان و غنچه‌های هلال برگزار می‌کند. در طرح دست‌های مهربان، کودکان اسباب‌بازی‌های سالم خود را به چادرهای محل استقرار جوانان هلال‌احمر تحویل می‌دهند تا پس از جمع‌آوری، میان کودکان مناطق محروم توزیع شود. در این طرح هر شعبه یک چادر را در مراکز اصلی شهر برپا و کار جمع‌آوری اسباب‌بازی‌ها را انجام می‌دهد و غنچه‌های هلال و کودکان نیز از همین سن و سال راه و روش نوعدوستی را یاد می‌گیرند.

آموزش٣ میلیون کودک
آموزش‌های کانون غنچه‌های هلال به مراکز پیش‌دبستانی نیز رسیده است. از میان ٣ میلیون کودک که در این رده سنی هستند، نزدیک به یک میلیون کودک در مراکز پیش‌دبستانی وابسته به وزارت آموزش و پرورش تحصیل می‌کنند که همین موضوع زمینه‌های مناسبی را برای انتقال مفاهیم آموزشی به این رده سنی فراهم می‌کند. از سال ١٣٩٣ فعالیت کانون غنچه‌های هلال با انقعاد تفاهمنامه‌ای میان معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان جوانان گسترش یافت و ایجاد ۵٠٠ کانون غنچه هلال در مراکز پیش‌دبستانی در مرحله نخست در دستور کار قرار گرفت. این کانون با اولویت تأسیس در مناطق کم برخوردار کشور به‌ویژه در مناطق مرزی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

سوگندنامه غنچه‌های هلال
من به‌عنوان کوچک‌ترین عضو سازمان جوانان هلال‌احمر، به خدا سوگند می‌خورم که همواره مهر و محبت و دوست داشتن را سرلوحه کارهایم قرار داده و برای کمک به انسان‌ها و احترام به آنها همیشه تلاش کنم. من با احترم به اصول و اهداف هلال‌احمر به خدای خود قول می‌دهم که در همه کارهایم صداقت و راستی داشته باشم و برای ایجاد دوستی بین همه انسان‌ها، کمک کنم. من که عضوی وفادار به همه مهربانی‌ها هستم، قسم می‌خورم که شبیه انسان‌های بزرگ و مهم مانند امامان معصوم(ع)، با گذشت و فداکاری از زندگی و سلامت همه انسان‌ها دفاع کنم و به همه آدم‌ها بدون هیچ‌گونه تفاوتی کمک نمایم. ‌ای خدای خوب و بزرگ و مهربان، کمکم کن تا همیشه به قراری که با تو بستم عمل کنم.

قصه‌گویی مدد و مهربان
«مدد و مهربان» ٢ شخصیت کارتونی محبوب غنچه‌های هلال که حسابی میان غنچه‌ها هوادار دارند، برای خردسالان هلالی قصه می‌گویند. با توجه به تأثیرپذیری شنیداری کودکان از قصه‌ها و همین‌طور علاقه‌مندی آنان به شنیدن قصه شب، محتوای قصه‌های آموزشی مدد و مهربان، شماره تماس ۶۴٢٧(در شهرستان‌ها ٠٢١‌ـ ۶۴٢٧) راه‌اندازی شده و تاکنون ٧٠ داستان بر روی آن قرار گرفته است. غنچه‌های هلال با شماره‌گیری این شماره، بدون پرداخت هزینه اضافی قصه آموزشی می‌شنوند.

٣ هزار

آموزش مباحث امدادی و آشنایی با اهداف و فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر و صلیب‌سرخ، هر سال در بیش از ٣ هزار مهدکودک و مرکز پیش‌دبستانی در اختیار کودکان بین ۵ تا ٧ سال یا همان غنچه‌های هلال قرار می‌گیرد.

١٠٠ هزار سالانه بیش از ١٠٠ هزار کودک بین ۵ تا ٧ سال در قالب کانون غنچه‌های هلال‌احمر سراسر کشور، با مباحث امدادی و فعالیت‌های هلال‌احمر آشنا می‌شوند.

نشریه ماه مهربان
کانون غنچه‌های هلال، برای جلب، جذب و مهم‌تر از آن نگهداری کودکان در کانون و نیز آشنایی بیشتر آنها با فعالیت‌ها و خدمات هلال‌احمر و آموزش خودامدادی از طریق سرگرمی، داستان و کاردستی، نشریه‌ای ویژه این گروه سنی با نام نشریه تخصصی بشردوستی و امدادی کودکان«ماه مهربان» منتشر می‌شود. در این نشریه شخصیت‌های محوری کانون غنچه‌های هلال(مدد ومهربان) در کنار شخصیت‌های جدیدی مانند آدم آهنی، قاطی پاتی و… در موقعیت‌های گوناگون و به‌صورت غیر‌مستقیم اهداف هلال‌احمر را به غنچه‌های هلال آموزش می‌دهند.

قصه‌گویی مدد و مهربان
«مدد و مهربان» ٢ شخصیت کارتونی محبوب غنچه‌های هلال که حسابی میان غنچه‌ها هوادار دارند، برای خردسالان هلالی قصه می‌گویند. با توجه به تأثیرپذیری شنیداری کودکان از قصه‌ها و همین‌طور علاقه‌مندی آنان به شنیدن قصه شب، محتوای قصه‌های آموزشی مدد و مهربان، شماره تماس ۶۴٢٧(در شهرستان‌ها ٠٢١‌ـ ۶۴٢٧) راه‌اندازی شده و تاکنون ٧٠ داستان بر روی آن قرار گرفته است. غنچه‌های هلال با شماره‌گیری این شماره، بدون پرداخت هزینه اضافی قصه آموزشی می‌شنوند.

منبع: روزنامه شهروند