مصاحبه با محمد جوکار عضو فعال جوانان هلال احمر فارس/جوانان هلال احمر یعنی هویت جمعیت هلال احمر

محمد جوکار عضو سازمان جوانان، نجاتگر یکم جمعیت هلال احمر استان فارس از 12 سال فعالیت در سازمان جوانان میگوید.

خودتان را معرفی کنید؟

بنده محمد جوکار عضو جمعیت هلال احمر شهرستان مرودشت از توابع مرکزی استان فارس هستم.

از سال ۱۳۸۴ از طریق کانون دانش آموزی سازمان جوانان جذب این جمعیت شدمبدلیل علاقه بسیار زیادم به فعالیت های اجتماعی در اکثر فعالیت هاس سازمان جوانان شرکت داشتم. از پست های ایمنی و سلامت تا مربیگری و همه همه و به شوق خدمت به مردم با لباس هلال احمر در این ارگان راهم را ادامه میدهم.

آیا شما به کارکردن به عنوان عضوی از یک تیم هلال احمری علاقمند هستید یا ترجیح میدهید به تنهایی کار کنید؟

قطعلان به کار تیمی علاقه به خصوصی د ارم و اساسا کار جوانان تیمی است و این روحیه مشارکتی با اعضا است که انسانرا ترقیب میکند در این ارگان فعالیت کند و به نظر من باید فرهنگ تیمی کار کردن در سازمان جوانان تقویت شود و در دیگر قسمت های جمعیت نیز گسترش یابد.

بهترین بخش کار در سازمان جوانان هلال احمر شما چیست؟

برای کسی که علاقه خیلی زیادی برای فعالیت بشردوستانه دارد همه جایش و همه کارش بهترین است و به طور خاص شرکت خودم بعنوان مربی و داور دادرس را بیشتر از همه فعالیت هایی که تا کنون در سازمان جوانان انجام دادم دوست دارم .

نا امید کننده ترین بخش کار در سازمان جوانان هلال احمر شما چیست؟

اگر بخواهم نامیدی رو در کارهام مثال بزنم نمیتونم بر انجام درست کارهام سوار شوم پس به طور خاص نامایدی در فعالیت های جمعیت وجود نداشته فقط و فقط کارهایی که نتیجه خوبی برایم نداشته در انجام ماموریت های سازمان و که بیشتر بدلیل کمبود امکانات بوده گاهی مرا کمی ارزده خاطر کرده است.

این موقعیت کاری که در سازمان جوانان برایتون بوجود امده را به نسبت دیگر موقعیت‌هایی که درخواست کرده‌اید، چگونه مقایسه می‌کنید؟

من اکثر وقتمو تو جمعیت هلال احمر استان و یا شهرستان در انجام فعالیت های جوانان و داوطلبانه میگذرونم و این برام شغل نیست و دنبال موقیت شغلی هم نیمستم فقط این یه علاقه قلبی به انجام کار و خدمات بشردوستانه است که به نظر هلال احمر خوب تونسته فضایی رو اماده کنه که بتونیم کار بشردوستانه انجام بدیم

موفقیت من در هلال احمر برای این است که لذت میبرم و اگر بعنوان یه فرصت بهش نگاه کنیم میگم قابل مقایسه با کار های دیگه نیست و لذتی که تو کار کردن در هلال احمر است تو هیچ جای دیگه نیست.

نقاط ضعف شما چیست ؟

این سوال رو باید از دوستان بپرسید و هر کسی ممکنه نطه ضعفی داشته باشه و بنده نیز مستثنا نیستم اما خوب تلاش میکنم نقطه ضعف هامو برطرف کنم .

دقیقا تمایل دارید روی چه موضوع خاصی کار کنید؟

در سازمان جوانان کار کردن در دو موضوغع خاص برایم جالب بوده و امیدوارم بتوانم تاثیر گذار و ادامه دار باشند که یکی کار برای ناهنجاری و پیشگیر از ناهنجار یاجتماعی ایدز و اعتیاد که این سالها جوانان با انجام طرح پیمان که بنده جز سرتیم های شهرستانی نیز هستم میتواند برایم موثر تر باشد و دوم همانگونه که درابتدای صحبت هایم از لذت در طرح دادرس گفتم چرا که تدوین کتاب جدید و همکاری در تدوین کتاب دادرس جدید برایم فرصت مناسبی بود که در کنار بزرگان سازمان جوانان و معاومنت خوب و دوست داشتنی داشن اموزی کشور باشم و درسهایی نیز اموختم هم میتواند برایم موثر و مفید باشد و این کار نیز تمایل بیشتری دارم.

اما در کل فعالیت های سازمان جوانان مثل طرح نوروزی ، شرکت در ایستگاه سلامت های ایجاد شده در طول سال که همگی جز خدمت رسانی به مردم است را دوست دارم

چرا کار در جوانان را دوست دارید؟

من همانطور که میدانید نجاتگر یکم جمعیت هستم و جز تیم ایثار شهرستان و فعالیت های امدادی در پایگاه جاده نیز به وسعت انجام میدهم اما یکی از خصوصیت های بارز سازمان جوانان این است که از جنس جوانی است از جنس معرفت و خلوص است از جنس مهربانی است که باعث شده ۱۲ سال در سازمان جوانان طوری فعالیت کنم که همه اعضای جوانان که تازه عضو هلال احمر میشوند و همسالان خودم ترقیب شوند به جمع سازمان جوانان بپیوندند.

اعتماد مسئولین در سالهی اخیر به اعضای جوانان در شهرستان ها در استانم فارس به حدی است که تمامی اعضا سعی در انجام فعالیت بیشتر دارند و این دیده شدن ها توسط رییس شعبه، مسئولین استانی و معاون امور جوانان و یا حتی رییس سازمان جوانان و معاونین عزیزشون باعث میشه که هر جونی دوست داشته باشه در این قسمت ها فعالیت کنه و برای جامعه اثر بخش باشه و جا داره همین جا از همه مسئولینی که به ما جوانان اعتماد میکنن و باعث پیشرفت ما میشن تشکر و قدردانی کنم.

سه تا پنج سال آینده سازمان جوانان را چگونه ارزیابی می کنید؟

سازمان جوانان در جمعیت هلال احمر داریا سازکار رسمی و منحصر به فردی شده در سالهای احیر روند رشد فعالیت های جوانان متمرکز و اصولی شده است و اینده روش تر از قبل برای انجام فعالیت ها وجود دارد.

با وجود برگزاری و ثبات درهفده دوره طرح ایمنی و سلامت، طرح پیمان، برنامه های مختلف سازمان جوانان در حوزه های دانشجویی و دانش اموزیو غنچه های هلال احمر این دیدگاه وجود دارد که سازمان جوانان با انجام فعالیت های بشردوستانه در صدر فعالیت های هلال احمر قرار گرفته است. و با حضور دکتر صابونچی رییس جدید سازمان جوانان که خود نیز جوانی پویا و فعال هستند وضعیت رو به رشدی خواهیم داشت.

جوانان هلال احمر را در یک کلمه چطور توصیف می‌کنید؟

جوانان هلال احمر یعنی هویت و این هویتی که رد سازمان به اعضای جوانان داده میشود میتواند در زندگی آینده و شغلی موثر شود.

در مورد فعالیت خود در طرح دادرس بیشتر توضیح دهید؟

طرح دادرس طرحی اموزشی از مباحث ویزه امدادی برای دانش آموزان است و به نظر من سن مناسب طرح ، موقعیت اموزش و همکاری دوجانبه سازمان جوانان هلال احمر و آموزش و پرورش باعث افزایش بهره وری و رسیدن به اهداف باشد.

بنده علاوه بر تمام فعالیت هایی که در سازمان انجام داده ام شرکت در فعالیت های دادرس را از سال ۱۳۹۴ شروع کردم و تقریبان از همان ابتدای شروع طرح تا به امروز در تمامی برنامه های این طرح از جمله تدریس ، داوری مسابقات شهرستانی، استانی و کشوری را انجام داده ام و در نهایت ناظر کشوری المپیاد استانی در استان کهکیلویه و بویر احمد بودم که این نیز افتخاری بزرگ برایم بود.

سخن آخر

سرمایه اصلی هلال احمر کشور نیروهایی هستند که بعنوان داوطلب در هلال احمر در واحد های جوانان ف امداد و داوطلبان فعالیت میکنند و پیشرفت اعضا بدلیل اعتمادی است که جمعیت هلال احمر به انها میدهند ، انگیزه و انرژی برای انجام کار رو از جوانان نگیریم و برای ارتقا و رسیدن به اهداف هفت گانه هلال احمر تلاش کنیم.

گفتگو: حسن ابدان – رابط خبری فارس

4 دیدگاه برای این نوشته ارسال شده است

  1. محمد جواد جمالی says:

    احسنت بر محمد جوکار که الحق و الانصاف از نیروهای توانمند استان فارس و کشور هست.

  2. محمد مهدی صالحی says:

    مرسی از جوکار عزیز با این سن کم اینقدر خوب صحبت می کند.به امید موفقیت روزافزون

Comments are closed.