برگزاری جام بشردوستی با شعار «کرامت انسانی و ترویج صلح و دوستی»

رقابت ۸۰۰۰ دادرس در ششمین المپیاد آماده

مرحله استانی ششمین دوره مسابقات آماده (المپیاد مهارت های امدادی دادرسان هلال احمر) ویژه دانش آموزان پایه هشتم در 21 استان و با حضور قریب به 8000 دانش¬آموز در سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر شهاب الدین صابونچی گفت: در مرحله استانی مسابقات آماده همچون مرحله شهرستانی، شرکت کنندگان در رشته های اطفاءحریق، حمل مصدوم، اسکان اضطراری (چادرزنی)، حمایت حیاتی پایه و احیاء قلبی-ریوی، پناه گیری و خروج ایمن، شکستگی و آتل بندی و ارزیابی و کنترل علائم حیاتی به صورت عملی و تئوری به رقابت پرداخته و نفرات برتر این مرحله از مسابقات در قالب یک تیم ۱۴ نفره از خواهران و یک تیم ۱۴ نفره از برادران از هر استان به مرحله کشوری راه می­یابند.

رئیس سازمان جوانان گفت: المپیاد آماده، مسابقات طرح ملی دادرس است که به منظور رشد و شکوفایی استعدادهای علمی و امدادی، افزایش روحیه کار جمعی و افزایش سطح آگاهی دانش آموزان عضو دانش آموزی هلال احمر طرح ریزی شده و برگزار می گردد.

وی در ادامه افزود: طرح ملی دادرس با هدف گسترش آگاهی عمومی، چگونگی مقابله با حوادث و بلایا، تشکیل تیم های مدیریت بحران آموزش دیده تحت عنوان تیم دادرس در مدارس و امدادرسانی در مواقع اضطراری اجرا می شود که ششمین مرحله این طرح از آبان سال ۹۶ آغاز و تا پایان سال۹۶ نیز مرحله شهرستانی آن در سطح شعب اجرا شد.

صابونچی با اشاره به اهمیت فراگیری هر چه بهتر آموزش­ها توسط دانش آموزان گفت: در این دوره از مسابقات تلاش شد تا در هنگام برگزاری مسابقات، از فرصت آموزش مجدد برای اعضای تیم های دادرس استفاده شود و این افراد بتوانند با یادگیری کامل مهارت های امدادی، در هنگام حوادث و بلایا مفید و موثر عمل کنند و از طرفی با انتقال موضوعات امدادی به سایر اعضای خانواده، ایشان را نیز آموزش دهند.

وی در پایان افزود: با توجه به اهمیت رعایت نکات اخلاقی و بشردوستانه در طول مسابقات، جام بشردوستی با شعار «کرامت انسانی و ترویج صلح و دوستی» که از مرحله کشوری چهارمین المپیاد آماده اجرایی شد، در مسابقات استانی نیز برگزار و برترین ها معرفی شدند.

گفتنی است دادرس(دانش آموزان آماده در روزهای سخت) یکی از مهمترین طرح های سازمان جوانان جمعیت هلال احمر است که توانسته با همکاری وزارت آموزش و پرورش، سالانه بیش از ۴۰۰ هزار دانش آموز پایه هشتم را مورد آموزش امدادوکمک های اولیه  قرار داده و دانش آموزان را برای روزهای سخت و نجات جان افراد آسیب دیده در بلایا آماده کند.مرحله کشوری ششمین دوره المپیاد آماده نیز در تابستان سال جاری با حضور تیم های برتر هر استان در دو بخش دختران و پسران برگزار می شود.