گزارش// پایان خوش ششمین المپیاد آماده در استان مرکزی/دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی تحت پوشش طرح دادرس قرار میگیرند

رقابت سالم بین ۴۰۰ دانش آموز دادرس دختر و پسر استان مرکزی در حضور مسئولین ارشد جمعیت هلال احمر کشور برگزار شد.

ششمین مرحله المپیاد آماده در سطح استان مرکزی با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی و با مشارکت ۴۰۰ دانش آموز دختر و پسر در قالب تیم های ۱۴ نفر با عنوان دادرس دانش آموز آماده در روزهای سخت در اردوگاه امام خمینی (ره) واقع در شهرستان خمین مورخ ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ برگزار شد.

طی دو روز اجرای مسابقات المپیاد آماده المپیاد مهارت های امدادی دادرسان هلال احمر مجتبی ابراهیمی آشتیانی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات جمعیت هلال احمر، سعید بابایی معاون دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر، محمد محمدی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی، سید رضا میر هاشمی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر استان مرکزی، عباسعلی محمدزاده رئیس اداره پیش دبستانی سازمان جوانان، آرش اشتری معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی، علیرضا محمودی نماینده اداره کل ارزیابی عملکرد در جمعیت استان مرکزی، مهدی دمنه معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی و… باحضور در محل برگزاری المپیاد آماده _اردوگاه امام خمینی (ره) در شهرستان خمین از روند اجرای المپیاد آماده بازدید به عمل آورده و امام جمعه، فرماندار و معاونین فرماندار شهرستان و … با حضور در مراسم اختتامیه ضمن اطلاع از نتایج مسابقه در مراسم تقدیر از تیم های برتر حضور یافتند.

بازتاب آموزش های طرح ملی دادرس، در سنین بالاتر

مجتبی ابراهیمی آشتیانی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات جمعیت هلال احمر طی بازدید از المپیاد آماده استان مرکزی گفت: دیدن دانش آموزان در این المپیاد در بخش های مختلف چادر زنی، حمل مصدوم، CPR، اطفاء حریق و… آن هم در این سن و سال موجب خرسندی و شوق و شعف بسیار می شود.

وی افزود: ارائه آموزش‌های امدادی و بشر دوست بودن به کودکان در طرح المپیاد جوانه ها و به دانش آموزان پایه هشتم دبیرستان به طبع با رسیدن به مرحله های سنی بالاتر بازخورد و اثربخشی چند برابر خواهد داشت.

دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی تحت پوشش طرح دادرس قرار میگیرند

سعید بابایی معاون دانش آموزی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور در پی حضور در محل برگزاری المپیاد آماده استان مرکزی و در حاشیه مراسم اختتامیه المپیاد گفت: رقابت خوب و دوستانه و نزدیکی را از دانش‌آموزان استان مرکزی شاهد بودیم، امیدواریم که این بچه‌ها سفیران خوبی برای گسترش آموزش های بشردوستانه و امدادی جمعیت هلال احمر باشد و بتوانند این آموزش‌ها را به سایر دوستان و اعضای خانواده خود منتقل کند.

وی در پاسخ به اینکه چرا طرح دادرس پایه هشتم در نظر گرفته شده است گفت: با توجه به اینکه در بسیاری از شعب از دادرسان در فعالیت های مختلف استفاده می‌کنند و سعی در حفظ حضور آنها دارند در یک طرح سه ساله کلیه دانش آموزان چه در سطح دادرس مقدماتی در دبستان و چه پیشرفته در سنین بالاتر و در دوره های دبیرستان تحت پوشش طرح دادرس قرار گیرند.

بابایی ادامه داد: این طرح در کارگروهی در معاونت آموزش و پژوهش و فناوری جمعیت در حال بررسی است و امیدواریم استارت این برنامه سه ساله در سال تحصیلی آینده رقم بخورد.

محمد حسین نامی عضو کمیته کشوری دادرس که طی دو روز اجرای المپیاد آماده در کنار داوران اعضا و دادرسان استان مرکزی با عنوان ارزیاب سازمان جوانان حضور داشت در خصوص نحوه اجرای المپیاد آماده در استان مرکزی گفت: همه عوامل از داوران کادر اجرایی و مسئولین بسیار خوب عمل کردند نکات جدید و جالبی نظیر یک دست بودن پوشش داوران و کادر ها، حضور روحانی جهت بحث بشردوستی، نحوه انتخاب داوران و چک لیستهای داوری تاثیر خیلی خوبی در المپیاد داشت.

وی افزود: طی جلسه با سر داوران و داوران توضیحات تکمیلی تر به آنها ارائه شد تا روند اجرای المپیاد به خوبی پیش رود و تنها خلأ ایجاد شده کم بودن بخش های جانبی در کنار مسابقات امدادی بود که بر طبق قاعده ۷۰% باید فضای فرهنگی، شاد و مفرح ۳۰% بخش مسابقه امدادی باشد زیرا هیجان ایجاد شده از بحث مهارت‌های امدادی مهمتر است.

هدف طرح ملی دادرس افزایش سطح ایمنی و کاهش خطرپذیری مدارس

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: این رقابت ها که در ۸ بخش چادرزنی، حمل تخصصی مصدوم، ارزیابی علائم حیاتی، احیاء قلبی ریوی(CPR)، پانسمان و بانداژ، آتل، اطفاء حریق و آزمون کتبی برگزارشد که پس از اجرای مرحله آزمون کتبی تیم های ۱۴ نفره دادرسان شعب استان مرکزی در این آیتم ها حضور یافته و مهارت امدادیشان سنجیده میشود.

آرش اشتری با بیان اینکه تیم های استان مرکزی در مرحله کشوری المپیاد آماده در دو سال اخیر موفق به کسب مقام های درخشان شده است گفت: در ششمین مرحله المپیاد آماده استانی و در دو روز مسابقات استان مرکزی مسئولین جمعیت هلال احمر کشور و استان با حضور در اردوگاه امام خمینی (ره) و یا مراسم اختتامیه و اعلام نتایج از روند اجرای المپیاد در استان مرکزی بازدید کردند.

اشتری هدف از اجرای المپیاد طرح دادرس را افزایش سطح ایمنی و کاهش خطرپذیری مدارس شهرستان با تکیه بر تربیت تیم های دانش آموزی، توسعه و ترویج ظرفیت های خود امدادی در میان دانش آموزان عنوان کرد و گفت: طرح دادرس در سال تحصیلی امسال با شعار “تربیت دانش آموز تاب آور” در مدارس استان مرکزی به مرحله اجرا در آمد.

وی تصریح کرد: از میان تیم های شرکت کننده از شهرستان های استان مرکزی، دادرسان پسر شهرستان شهرستان ساوه موفق به کسب مقام اول و سعود به مرحله کشوری شدند و شهرستان های غرق آباد و شازند به ترتیب دوم و سوم شدند و در المپیاد دختران؛ دادرسان دختر شهر غرق آباد موفق به کسب مقام اول و سعود به مرحله کشوری شدند و شهرستان های دلیجان و آشتیان به ترتیب دوم و سوم شدند.

اشتری عنوان کرد یکی از مهم ترین نتایج این المپیاد، معرفی یک تیم به عنوان تیم بشردوست با معیار رعایت اصول اخلاقی و بشردوست بودن است که در این مرحله از رقابت ها در سطح استان مرکزی در المپیاد پسران دادرسان شهرستان اراک و در المپیاد دختران دادرسان شهرستان ساوه جام بشردوستی را دریافت کردند.

طرح دادرس؛ طرحی فراگیر، مشارکت محور، عدالت محور و… برای دانش آموزان
مهدی دمنه معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی طی بازدید از روند اجرای المپیاد آماده در شهرستان خمین گفت: اداره آموزش و پرورش معتقد است که تربیت باید در همه ابعاد وجود دانش‌آموزان اتفاق بیفتد زیرا بر اساس سند تحول بنیادین شش ساحت (تربیتی محدوده و دامنه خاصی که مجموعه ای از رفتارها و فعالیتهای تعلیم و تربیت در آن حوزه قرار میگیرد) تعریف شده است که یکی از آنها علمی و دانشی است، سایر ساحت ها مثل اجتماعی، فرهنگی، زیستی و بدنی سیاسی و … تعریف شده به این معنی که همه ابعاد وجودی دانش آموز با هم باید رشد کنند.

وی افزود: این فرایند تحت قالب آموزش های رسمی (در هفته برنامه هفتگی مدارس) و غیررسمی (فعالیت‌های مکمل و فوق برنامه) مثل مسابقات ورزشی، سفیران سلامت و “طرح دادرس” که باید خصوصیات مشارکت محور، فراگیر، عدالت محور، دین محور و… را داشته باشند.

مهدی دمنه تصریح کرد: طرح دادرس نمونه بارزی از تمامی این کلید واژه هاست که تداوم ۶ سال آن نشانگر مقبولیت این طرح در میان دانش آموزان است که ماحصل آن آمادگی دانش آموزان عزیز در برابر حوادث و بلایا و یک توانمندسازی اجتماع محور است.

مهدی قربانخانی کارشناس اداره دانش آموزی معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی و مجری المپیاد آماده در استان مرکزی ضمن تشکر از حمایت و همکاری مدیرعامل و معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: با توجه به حمایت‌های صورت گرفته از طرف مسئولین جمعیت هلال احمر استان مرکزی، مسئولین اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی و مسئولین شهرداری لواسان تلاش های شبانه روزی و همراهی و همیاری داوران و کادر اجرایی منتخب، ششمین دوره از المپیاد آماده در کمال صحت و سلامت و استاندارد اجرایی شد و به لطف خداوند متعال طی دروس اصلی اجرای مسابقات شاهد هیچگونه ناهماهنگی و مشکل با حتی شرایط بد جوی در حین مسابقه نبودیم همه دانش‌آموزان از سراسر استان مرکزی با مسافت های کوتاه و بلند توانستند در این المپیاد حضور پیدا کند و به حمدالله شاهد یک المپیاد شاد و مفرح یکی دو روز باشیم.

وی افزود: از جمله طرح های ابتکاری و آیتم های جانبی که برای دانش آموزان در نظر گرفته شده بود برگزاری ایستگاه های نقاشی با موضوع دادرس و هفته هلال احمر در حاشیه برگزاری مسابقات، اجرای سرود دانش آموزی، طرح های جالب و ابتکاری توزیع بسته های فرهنگی و آموزشی توسط دادرسان شهرستان ساوه در بین سایر دانش آموزان حاضر در اردوگاه و همچنین ایده نصب کارت تصویر مرحوم پرنیان به یاد آن امدادگر فداکار توسط تیم های شهرستان غرق آباد و… را در ششمین دوره المپیاد آماده استان مرکزی شاهد بودیم.

رضا ترکی ۳۰ ساله کارشناس مدیریت امداد و سوانح طبیعی و سرداور المپیاد آماده دانش آموزان پسر در تشریح ششمین مرحله المپیاد در استان مرکزی گفت: در این مسابقات با توجه به هفت آیتم عملی و یک آیتم آزمون کتبی ۷ داور و ۷ کمک داور در داوری مسابقات همکاری داشتند که همگی بر اساس تجربه و مهارت در آیتم های متفاوت به داوری می‌پرداختند. با کمک و همراهی تیم داوری و کادر اجرایی و با استفاده از امکانات سناریو های متفاوتی نظیر؛ سناریو وجود تونل ایجاد مانع دیوار در آیتم حمل مصدوم و یا سناریو کلاس درس و آتش سوزی بخاری در آیتم اطفای حریق، در جهت طبیعی بودن روند مسابقه و ایجاد شور و انگیزه در دانش آموزان به وجود آمدند.

وی افزود: از آنجا که اثر اکثر دانش آموزان با علاقه و انگیزه یادگیری بالا حضور داشتند و در آینده نیروهای آموزش دیده خیلی خوبی جهت فعالیت‌های امدادی خواهند بود، ضمن تشکر از مسئولین کشوری و استانی جمعیت هلال احمر و آموزش و پرورش، در راستای ارتقاء کیفیت المپیاد با در نظر گرفتن حضور ۱۱ تیم از شهرستان های استان مرکزی و فشرده بودن کار در یک روز درخواست برگزاری مسابقات در دو روز برای پسران و دوروز برای دختران را داریم.

پس از اتمام المپیاد آماده دادرسان دختر و همزمان با بارش الهی، با حضور مسئولین ارشد استانی و شهرستانی شهرستان خمین و دانش آموزان در مراسم اختتامیه ششمین المپیاد آماده مرحله استان، از “مجتبی یادگاری” عضو جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی و دونده ماراتن به نام کشور که مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر مسیر شهرستان اراک تا بیت امام خمینی (ره) در شهرستان خمین را با پرچم هلال احمر دویده بود با اهداء لوح و تندیس تقدیر شد.

تهیه و تنظیم: مریم ربیعی _ رابط خبری سازمان جوانان در استان مرکزی