طرح ملی اردوی فرهنگی، گردشگری ” نشاط وامید” در قزوین برگزار شد

طرح ملی اردوی فرهنگی ، گردشگری " نشاط وامید" ویژه دانش آموزان بشر دوست استان قزوین با محوریت پیشگیری از آسیب های اجتماعی در قالب سلسله اردوهای "ایران مرزپرگوهر" در قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قزوین؛ هفتاد نفر از اعضای کانون های دانش آموزی جمعیت هلال احمرشهرستان قزوین با هدف آشنایی دانش آموزان با اماکن گردشگری و تاریخی شهر از کاروانسرای سعدالسلطنه، عمارت چهل ستون و بوستان ملی باراجین بازدید کردند.

کاروان‌سرای سعدالسلطنه به دستور «سعدالسلطنه» حاکم وقت قاجاریه قزوین ساخته شد. ارزشمندترین قسمت این بنا، چهار سوق آن است که از تقاطع قائم دو راسته ایجاد شده و بر فراز آن گنبد بزرگ کاشیکاری شده‌ای قرار دارد.

چهار طرف گنبد را، چهار نیم‌گنبد با رسمی‌بندی و نورگیر فراگرفته‌اند که فضا را بزرگتر نشان می‌دهند. سرای سعدالسلطنه قزوین بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده و مرکزتجاری داخلی شهری کشور است که با وسعتی افزون بر ۲/۶ هکتار در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد.

 عمارت چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی است در شهر قزوین . این بنا که تنها کوشک باقی‌مانده از مجموعه کاخ‌های سلطنتی روزگار شاه تهماسب است، در مرکز شهر قزوین و در میدان آزادی (سبزه میدان) قرار دارد و در دوره صفویه و زمانی که قزوین پایتخت بود به کلاه فرنگی مشهور بود.

پارک جنگلی باراجین یا پارک جنگلی فدک در منطقه باراجین شهر قزوین واقع شده‌است. این بوستان با مساحت ۱۵۰۰ هکتار از بزرگترین پارک جنگلیهای کشور محسوب می‌شود. این اردو در تاریخ۱۰/۲/۹۷ویژه دانش آموزان دختر و ۲۰/۲/۹۷ ویژه دانش آموزان پسر برگزار شد.

همچنین جهت آمادگی بیشتر دانش آموزان برای حضور در مسابقات استانی طرح ملی دادرس بازآموزی مباحث پناهگیری و خروج ایمن ، ارزیابی و کنترل علایم حیاتی ، احیای قلبی- ریوی ، خون ریزی پانسمان و بانداژ ، شکستگی و آتل بندی ، حمل مصدوم ، اطفای حریق و اسکان اضطراری در بوستان باراجین انجام شد.