قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: برای رفع معضل اعتیاد راهی بجز افزایش آگاهی های اجتماعی نداریم

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مراسم افتتاحیه کارگاههای کشوری تربیت مربی پیشگیری از اعتیادسازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: برای رفع معضل اعتیاد راهی بجز افزایش آگاهی های اجتماعی نداریم.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی؛ صبح امروز شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷ در مراسم افتتاحیه کارگاههای کشوری تربیت مربی پیشگیری از اعتیادسازمان جوانان جمعیت هلال احمر که در تالار مرکز کشوری مدیریت سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز NPMC برگزارشد دکتر محمد حسین صومی با تجلیل از اقدامات هلال احمر گفت: در این دنیای وانفسا بفکر مردم بودن در هلال احمر، بسیار ارزش دارد.

وی ادامه داد : متاسفانه در کشور ما در طول سالیان گذشته، پاره ای از تفکرات غلط و لجام گسیختگیها، زمینه را برای آلوده و مبتلا شدن عده کثیری از مردم به دام اعتیاد فراهم نمود و افراد زیادی در آتش این بلای خانمان سوز گرفتار آمدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریزبا تجلیل از اقدامات هلال احمر در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی و اعتیاد تصریح کرد: جمعیت هلال احمر در این سالها اقدامات خوبی برای کاهش آسیب های اجتماعی انجام داده و در این راستا و برای رفع معضل اعتیاد راهی بجز افزایش آگاهی های اجتماعی نداریم.

وی یکی از علل افزایش ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی و آسیب های موجود در میان قشر جوان را گسست رشته های متعددارتباطی بین جوانان و خانواده ها دانست و افزود: جوانان ما مانند سابق رشته های ارتباطی با اطراف و اکناف و ریش سفیدان ندارند و هر چقدر این اتصالات بیشتر باشد جوانان ما بهتر می توانند در برابر تندبادهای زمان از خود مقاومت نشان دهند .
سعید کنعانی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی نیز در مراسم از حسن اعتماد سازمان جوانان به هلال احمر استان آذربایجان شرقی تشکر وابراز امیدورای کرد بر گزاری کارگاههای کشوری پیشگیری از اعتیاد در تبریزنقش موثری در راستای آگاهی بخشی جوانان از مقوله اعتیاد داشته باشد.

مدیریت تقاضاهای داوطلبانه یک هنر است

بمناسبت هفته هلال احمر دکتر مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی با حضور در جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی با مدیران و کارکنان و اعضای این جمعیت دیدار و هفته هلال احمر را تبریک گفت.

 عصر روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷دکتر مجید خدابخش با حضور در هلال احمر گفت: یکی از سازمانهای مهمی که در شکل دهی اجتماعی رفتار مردم بسیار تاثیر گذار است جمعیت هلال احمر می باشد اساسا مدیریت تقاضاهای داوطلبانه یک هنر است که جمعیت هلال احمر در این خصوص نقش خود را بخوبی ایفا می کند.

وی تمرین کار گروهی را یکی دیگر از امتیازات هلال احمر بر شمرد و گفت: رمز موفقیت در کارها براساس آیه شریف تعاونوا علی البر و التقوی و یا بمصداق شعر معروف سعدی بنی آدم اعضای یکدیگرند /که در آفرینش زیک گوهرند /در گرو کار گروهی می باشد که جمعیت هلال احمر می تواند با ساماندهی نیروی عظیم جوانان داوطلب در راستای انجام کار های گروهی و برطرف کردن مشکلات مردم گامهای اساسی بر دارد.

استاندار اظهار داشت: تشخیص درد انسانیت و تلاش برای رفع مشکلات آنها فارغ از مذاهب و تفکرات یکی از وظایف برجسته و نقش بین المللی هلال احمر است که البته خداوند متعال روحیه کمک به همدیگر را در فطرت تمامی انسانها نهادینه کرده است که گاه در اثر نشستن غبار غفلت و جهل و بیماری، روحیه کمک به همدیگر در افراد از بین می روند وگرنه انسانها دارای فطرت های الهی هستند.

دکتر مجید خدابخش در ادامه به آسیب اجتماعی مهم در جامعه که مقام معظم رهبری بر رفع آنها تاکید دارند اشاره کرد و گفت: مهمترین معضل و آسیب اجتماعی اعتیاد است شاید کسانی بر این نظر باشند که رفع این آسیب اجتماعی مستلزم رفع یک سری پیش نیاز است یا بیشتر افراد بر این گمان باشند که اعتیاد ناشی از بی کاری است بلکه این نظریه همه جا صادق نیست ، بلکه بر اساس یک سری نظر سنجی های علمی صورت گرفته بیش از ۶۰ درصد معتادان شغل دارند متاسفانه ما ، در جامعه پزشک و کارمند و معلم و کارگر معتاد داریم که اینها برای مدیریت زمان و گذران زمان در اثر مشکلات گوناگون خانوادگی و فشارهای روحی و روانی به اعتیاد روی می آورند.

وی با اشاره به آیات قرآن، آرامش دل را در گرو ذکر خدا دانست و افزود: خداوند در قرآن کریم در آیات متعدد ذکر خدا را مایه آرامش بندگان خود می داند لذا برای رهایی از این معضلات اجتماعی و فرهنگی و روحی و روانی بهترین راه تمسک به خدا و یاد خدا هست.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد:خداوند متعال در قرآن کریم برای مدیریت خشم و مدیریت خانواده و مدیریت رفتارهای اجتماعی و فردی آیات متعددی نازل کرده است و قرآن منشور زندگی بشری است که می توان با عمل به دستورات آن یک زندگی سعادتمندی را در این دنیای پر پیچ و خم داشت.

وی دومین تجارت نامشروع بین المللی را قاچاق مواد مخدر است و خاطر نشان ساخت: در کشور ما نیروی انتظامی برای مبارزه باپدیده مواد مخدر تا حالا ۴ هزار شهید داده است و با تمام اقدامات انجام یافته همچنان معضل اعتیاد بعنوان مهمترین معضل و آسیب اجتماعی جامعه ما را با مشکلات عدیده مواجه ساخته است و به تبع آن معضلات دیگری مانند طلاق و دزدی و سایر معضلات اجتماعی در جامعه پدید آمده است.

دکتر خدابخش با تجلیل از اقدامات هلال احمر در حوزه پیشگیری و آگاهی سازی اعتیاد گفت: آموزش، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی می تواند مانند چراغ نورانی جوانان ما را از ابتلا به این بلای خانمان سوز مصون نگه دارد هلال احمر وارد این کار ارزشمند شده جای تقدیر است هلال احمر در کشور ما از جایگاه بسیار ارزشمندی در نزد مردم و مسئولین برخوردار است و در حوادث و بحرانها با روحیه ایثار عملیاتهای بسیارخوبی انجام داده است.