آیین افتتاح اجلاس سراسری دبیران منتخب کانون‌های دانشجویی جمعیت هلال احمر برگزار شد/ رئیس سازمان جوانان: امید و اعتماد به آینده رمز سربلندی ملت است

همزمان با روز جهانی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر، اجلاس سراسری دبیران منتخب کانون‌های دانشجویی جمعیت هلال احمر با حضور رئیس سازمان جوانان، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، معاونین سازمان و دبیران منتخب کانون‌های دانشجویی و دبیران و نایب دبیران شورای مرکزی مجامع کانون‌های جوانان و دانشجویی کشور در پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر؛ در مراسم افتتاحیه این اجلاس دکتر مسعود حبیبی ضمن تبریک روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ و با اشاره به رشادت‌های جوانان این مرزوبوم در دوران دفاع مقدس گفت: ملتی سربلند است که امید و اعتماد به آینده داشته باشد و شما جوانان عزیز به عنوان افتخارات جمعیت هلال احمر در راستای گسترش صلح و بشردوستی مشغول فعالیت هستید و از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اید.

رئیس سازمان جوانان تصریح کرد: امید است که همیشه امیدوار، منسجم و با اعتماد در برنامه‌های بشردوستانه حضور داشته باشید‌.

وی با اشاره به شعار امسال جمعیت هلال احمر تشریح کرد: همه جا برای همه در خدمتیم تا خدمت کنیم و این افتخار ماست.

وی افزود: زحمات اجلاس امروز بر عهده عزیزان و دبیران علمی و اجرایی بوده و بر اصل و اساس گفتگو در راستای ارتقا فعالیت‌های کانون‌های دانشجویی و انجام فعالیت‌های بشردوستانه بیشتر در دانشگاه‌ها برگزار شده است.

دکتر حبیبی با اشاره به سند راهبردی و سند ۵ساله جمعیت هلال احمر تبیین کرد: دو حکم در برنامه ۵ساله برای رییس سازمان جوانان تبیین شده است که تاکید بر گسترش نقش آفرینی جوانان دارد همچنین تاکید دارد رییس سازمان نسبت به جذب و سازماندهی جوانان به میران ۲میلیون نفر اقدام نماید و دستورالعمل به تصویب رییس جمعیت هلال احمر برسد و برنامه اجرایی برای نقش آفرینی جوانان به تصویب شورای عالی رسانده و به هیئت دولت ارسال نمایند.

دکتر حبیبی با اشاره به حضور نمایندگان اعضا در تدوین و تبیین سند راهبردی و سند ۵ ساله جمعیت هلال احمر و با بیان برنامه‌های سند راهبردی تشریح کرد: تسهیلگری و کمک به توانمندسازی سازمان‌های مردم نهاد در انجام فعالیت‌های داوطلبانه، بازبینی و سازماندهی فرآیند جذب، ساماندهی و توانمندسازی، توسعه فعالیت‌ها، گسترش نقش جوانان در امور مدیریتی، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری از بندهای این برنامه است.

وی افزود: در سند راهبردی جمعیت هلال احمر به گسترش صلح و دوستی و تفاهم با استفاده از دیپلماسی بشردوستانه، کمک به ایجاد جامعه تاب‌آور، کاهش خطر و پاسخگویی موثر به حوادث، کمک به تامین زندگی سالم، ایمن و حفظ محیط زیست، ترویج و گسترش مشارکت اجتماعی در فعالیت‌های بشردوستانه با تقویت نقش جوانان و داوطلبان مشخصا تاکید شده است.

دکتر حبیبی با اشاره به ویژگی‌های این اجلاس اظهار داشت: تمام مسائلی که با آن روبرو هستید در طول پنل‌های تخصصی این نشست مطرح نمایید، پیشنهادها و انتقادات برای اجرای طرح‌های سند راهبردی و موانعی که از چشم نمایندگان شما در شورای مرکزی مجامع پنهان مانده است را بیان کنید تا فرصت گسترش فعالیت‌های بشردوستانه را فراهم نماییم.

وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات همه عزیزان در برگزاری این مراسم افزود: برادران و خواهران گرانقدر فرصت اثرگزاری شما امروز دو چندان است و رییس جمعیت هلال احمر صراحتا پیگیر نقش و اثر شما در جمعیت هلال احمر و دانشگاه است.

کانون‌های دانشجویی هلال احمر باید در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت کنند

مدیرکل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تبریک هفته هلال احمر گفت: امید است روزی برسد که هیچ آلامی متوجه هیچ انسانی نشود چرا که نفس کمک کردن به همنوع در آموزه‌های دینی ما توصیه شده و مورد توجه قرار گرفته است و امیدواریم روز به روز شاهد این گردهمایی‌های بشردوستانه در سطح کشور باشیم.

عسگری با بیان کانون‌های فرهنگی در سطح دانشگاه‌ها تصریح کرد: کانون‌های فرهنگی برای جهت‌دهی به تلاش‌های خودانگیخته دانشجویان راه اندازی شده تا ایده‌های خلاقانه دانشجویان را گسترش دهند و با تشکیل کانون‌ها شاهد شکوفایی استعداد عزیزان باشیم.

وی افزود: نیاز است تا با فعال کردن مولفه‌ها، اعتماد سازمانی را تقویت کنیم. مسئولیت‌پذیری در حوزه عمومی و اجتماعی توسط جوانان و دانشجویانی که پویا، عقل‌گرا، بوده و منفعت محور نیستند، شایسته است چرا که توسعه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و… جامعه به عمل جوانان و دانشجویان گره خورده است.

عسگری تصریح کرد: جمعیت هلال احمر به عنوان ضلع سوم مثلث حاکمیت و مردم است باید با گفتگو و کنش همدلانه و مسئولانه و ضرورت پویا ایجاد کنیم.

عسگری همچنین اظهار داشت: دولت باید زمینه‌ساز زیرساخت مناسبی برای جوانان باشد تا منفعت آن به خود دولت برسد چرا که سرمایه عظیم و بی بدیلی در جمعیت جوان کشور وجود دارد و نیاز به بازآرایی و بازخوانی این پتانسیل در کانون‌های فرهنگی است.

وی افزود: قول می‌دهم تا در حوزه خود و همکارانم، همکاری وسیعی داشته باشیم. سطح کار دانشجویی هلال احمر نباید به امداد اختصاص یابد و آسیب‌های اجتماعی که روز به روز زیاد می‌شود مدنظر قرار گیرد و از بستری که در دانشگاه شکل می‌گیرد و مطابق اهداف و ماموریت سازمان جوانان هلال احمر اصلاح کنیم تا جهت همه فعالیت‌ها به سمتی رود که در زندگی روزمره اثر خود را نشان دهد و امید است امسال بتوانیم مولفه‌های جدید داشته باشیم تا حال جامعه اسلامی خوب شود.

درخواست رئیس سازمان؛ برگزاری انتخاباتی پویا

معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان گفت: بسیار خرسندیم که با قوام گرفتن شورای مرکزی مجامع کانون‌های جوانان و دانشجویی به عنوان یکی از اصلی‌ترین پایه‌های برگزاری چنین جلساتی با حمایت رییس سازمان، با وجود همه محدودیت‌ها اقدام به برگزاری این اجلاس کردند.

گنج کریمی تصریح کرد: حوزه جوانان و دانشجویی سازمان جوانان حلقه واسطی است تا ایده‌های بلند و اندیشه‌های زیبا در مسیر بشردوستی به منصه ظهور برساند.
وی افزود: همت والای جوانان در کمیته‌های اجرایی باعث شد تا برنامه‌های متنوعی تدارک ببینند.

گنج‌کریمی با اشاره به برگزاری دومین دوره انتخابات شورای مرکزی مجامع کانون‌های جوانان و دانشجویی تصریح کرد: امید است انتخابات این پرشورتر از دوره قبل و با حضور حداکثری اعضا شکل گیرد چرا که فرصت خدمت به خلق برای شما فراهم شد، برای بقیه فراهم شده و امید است انتخاباتی پویاتر برگزار شود تا شورایی همچون این شورا منسجم و متحد تشکیل شود.

وی افزود: در این برنامه گوش‌های شنوایی وجود دارد تا هرچه مدنظر دارید بیان کنید.

در ادامه این برنامه نیز دبیر اجرایی اجلاس؛ داود پیرانی، دبیر علمی اجلاس؛ محمد خانشی و دبیر شورای مرکزی مجامع کانون‌های دانشجویی؛ میلاد حسنی ضمن قدردانی از مسئولین جوان باور جمعیت هلال احمر با بیان اهمیت و نحوه برگزاری این نشست، به تبیین جدول زمان‌بندی برنامه پرداخته و نکاتی پیرامون هماهنگی برنامه اعلام کرده و ارتقا سطح فعالیت‌های کانون‌های دانشجویی را از اهداف مهم برنامه دانستند.