درباره سیستم اخطار حادثه پیامکی در طوفان فیلیپین و حادثه نیروگاه اتمی امریکا

این یک پیامک خطر است

اخیرا لایحه ای در قانون کشور فیلپین تصویب شده است که طبق این قانون هر حادثه ای در فیلیپین رخ بدهد باید موبایل های کشور آلارم اعلام خطر بزنند. این قانون بابت وقوع سونامی، طوفان، آتش فشان و زلزله در این کشور تصویب شده است.

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

فیلیپین کشوری است که معمولا هر سال با این حوادث روبرو می شود و خسارات بسیاری ناشی از این حوادث در کشور بر جای می ماند. سال گذشته با وقوع سونامی هایان یکی از بدترین سونامی های تاریخ فیلیپین ۶ هزار و ۳۰۰ نفر کشته و ۴ میلیون نفر آواره شدند. در این قانون مشخص شده کمپانی های خدمات دهنده به گوشی های همراه موظف اند در زمان حادثه مردم را با فرستادن آلارم خطر آگاه کنند. چنین سیستمی در چندین کشور دیگر به خصوص کشور ژاپن وجود دارد. فیلیپینی ها هر سال در یک منطقه با ۲۰ سونامی روبرو می شوند و معمولا یکی از آنها کشنده می شود. طبق قانون کشور فیلیپین پیامکی که به مردم منطقه حادثه دیده فرستاده می شود باید شامل شماره های خدمات دولتی و آژانس های درگیر با مسئله موجود باشد. اما آیا تنها فیلیپین چنین قانونی دارد؟

فناوری اعلام خطر در موبایل

با توجه به افزایش تعداد گوشی های موبایل و اینکه در حال حاضر هرکسی یک گوشی با خودش دارد به نظر می آید استفاده از موبایل بهترین وسیله برای اعلام خطر و آگاه سازی مردم از خطرات باشد، در این روش معمولا از سیستم پیام رسانی SMS برای اطلاع رسانی همگانی استفاده می شود. برای مثال در ژاپن زمانی که اولین ارتعاش های زلزله شروع می شود به همه موبایل هایی که در برنامه پیام رسانی همگانی قرار دارند پیامک فرستاده می شود. اما با این وجود ممکن است گاهی خطاهایی پیش بیاید و برای مثال در زمان وقوع حادثه خطوط ارتباطی قطع شود و پیامک به مردم فرستاده نشود. نکته مهم دیگر در استفاده از سیستم های پیام رسان همگانی تکنیک جمع سپاری است. در واقع با این تکنیک بعد از وقوع حادثه می توان از محله حادثه دیدگان و تعداد افراد حادثه دیده با خبر شد و در زلزله ۲۰۱۰ هایتی این روش کمک کرد تا امدادگران بتوانند مصدومان را در یک نقطه جمع کنند. البته استفاده از این تکنیک باز هم بستگی به شرایط حادثه دارد.

وقتی سیستم پیام رسان خطا می کند

اخیرا در سن لوئیس امریکا مردم پیام های اعلام خطری درباره حادثه ای در نیروگاه اتمی این منطقه دریافت کرده بودند که خیلی ها را از خانه هایشان بیرون آورد و باعث رعب و وحشت شد. این اخطار بابت یک اشکال فنی در سیستم اطلاع رسانی همگانی اعلام خطر رخ داده بود. تعداد پشت هم این پیام های اشتباه و زنگ های خطری که معمولا برای هشدار استفاده می شود باعث ترس و وحشت بسیاری از مردم منطقه شده بود و این اتفاق باعث شد خیلی از مردم منطقه از مسئولان پاسخ بخواهند. گفته می شود این اشتباه بابت تجهیز سیستم های منطقه به سیستم بی سیم پیام رسان تازه ای رخ داده است. بعد از ارسال این پیام اخطار مردم این بخش از گوشی های خود با صدای زنگ خطری که با زنگ های دیگر تفاوت داشته است با پیامی روبرو می شوند که پشت سر هم به آنها هشدار می دهد در این منطقه حادثه ای اورژانسی در حال رخ دادن است و مردم باید آماده باشند. از این سیستم پیام خطر نه تنها در نیروگاه های اتمی بلکه در حوادثی مثل سونامی و سایر حوادث طبیعی مخرب هم استفاده می شود.

منبع : http://news.yahoo.com/sirens-phones-sound-erroneous-alert-california-014710739.html

مترجم: محسن خسروجردی

یک دیدگاه برای این نوشته ارسال شده است

Comments are closed.