برگزاری کارگاه کشوری تربیت مربی پیشگیری از اعتیاد در تبریز

همزمان با آغاز هفته هلال احمر، مرحله دوم کارگاههای کشوری تربیت مربی پیشگیری از اعتیاد طرح ملی پیمان با شرکت 66 نفراز مربیان عضو سازمان جوانان هلال احمر از 6 استان " لرستان، فارس، قم، اردبیل، زنجان و آذربایجان شرقی در تبریز آغاز گردید .

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی، در آیین افتتاحیه این کارگاه که صبح روز شنبه ۱۵ اردیبهشت در مرکز ملی آموزش مدیریت سلامت تبریز برگزار شد دکتر سید هادی موسوی جانشین مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان و معاون بهداشت درمان و توانبخشی با گرامیداشت هفته هلال احمر گفت: قریب به یک قرن از تاسیس هلال احمر در کشورمان و تبریز می گذرد که مایه و منشا خدمات بسیاری به مردم شده و مردم میهنمان نسبت به آرم هلال احمر احترام خاصی قائل هستند.

وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر یک نهاد عام المنفعه و بشر دوستانه است که در کنار وظیفه اصلی خود “امدادونجات” در سایر حوزه ها ی اجتماعی و فرهنگی با برگزاری برنامه های متعددی ورود پیدا کرده است.

جانشین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان افزود: جمعیت هلال احمر بر اساس اصول هفتگانه خود در راستای تسکین آلام بشری برای برون رفت از ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی از طریق سازمان جوانان اقدام به اجرای طرح ملی پیمان برای مبارزه با پدیده خانمان سوز اعتیاد کرده است.

معاون بهداشت درمان و توانبخشی خاطرنشان کرد: یکی از گروههایی که دائم در معرض خطر آسیب پذیری قرار دارند جوانان عزیزآینده سازان این مملکت هستند.

موسوی تاکید کرد: آسیب خانمان برانداز اعتیاد بر بنیان خانواده ها و بر روی نیروهای استراتژیک جامعه یعنی جوانان تاثیر گذاشته و موجب رکود در پیشرفت امور می شوندکه هلال احمر برای ارتقا سطح آگاهی های اجتماعی ، همکاری های مشترکی با ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت و درمان شروع کرده و با یک مدل جدید، آموزش نحوه واکسینه کردن جوانان در برابر اعتیاد را در سر لوحه اقدامات خود قرار داده است.

قائم مقام مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان در پایان از جوانان خواست خود را در معرض ودر مقابل وسوسه ها ی مواد مخدر قرار ندهند و با کسب مهارتها و آموزش های لازم خود و دوستان و خانواده خود را در برابر این بلای خانمان سوز واکسینه کنند و بصورت مدل آبشاری، آموخته های خود را به همسالان خود انتقال داده و موجب گسترش آگاهی مردم و جوانان از اعتیادشده و بنوعی پیام رسان این کارگاهها به همسالان خود باشند.

دکتر صیدی استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این مراسم طی سخنانی با اشاره به لزوم افزایش آگاهی های مردم و جوانان از اعتیاد گفت :برای مقابله با اعتیاد در نخستین قدم بایستی آنرا شناخت تا بتوان در راستای مقابله با شیوع آن در جامعه گامهای اساسی بر داشت.

وی ادامه داد: شیوع مواد مخدر در کشور مان از چندین منظر قابل بررسی است که دارای زمینه های فرهنگی و درمانی و اجتماعی بوده و نیاز است با آگاهی بخشی به جوانان از گرفتار شدن در دام این بلای خانمان سوز هشدار داده شود.

استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: مواد مخدر بخاطر آسیب هایی که بر ذهن مصرف کننده وارد می کند، باعث اختلال در امور فرد مصرف کننده می شود و با توجه به سخت بودن امکان ترک آن، آموزش ها بایستی از مهد کودک ها و قبل از شکل گیری شخصیت فکری جوانان شروع شود،چرا که بعد از گرفتاری در دام آن دیگر رهایی از آن و ترک آن مشکل خواهد بود.

وی به تشریح انواع مخدر و آسیب های و عوارض آنها پرداخت و گفت: سیگار ساده ترین مواد مخدر است که آسیب های زیادی دارد ،الکل هم عوارض بسیاری دارد،انواع قرص های ترامادول که منشا بسیاری از تصادف ها هستند، مواد مخدر تقریبا با بسیاری از بیماری ها از جمله ایدز و هپاتیت ارتباط دارند.

دکتر صیدی به بسیار خطر ناک بودن بیمار معتاد اشاره کرد و گفت: عوارض بیماریهایی مانند سرطان در برابر اعتیاد عددی نیست،عوارضی که یک بیمار معتاد به جامعه تزریق می کند بسیار فراتر از سایر بیماری های فردی است بطوریکه در بیماری مانند سرطان تنها فرد مبتلا از بین می رود ولی بیماری اعتیاد کل جامعه را در گیر خود می کندو بصورت تصاعدی گسترش پیدا می کندتا جائی که حتی در کشورها ی پیشرفته هم از درمان این معضل ناتوان مانده اند.

وی خاطر نشان کرد : قبلا تریاک معمول بوده و نسبت به مواد صنعتی چندان آسیب جدی محسوب نمی شد ولی دیگر الان مافیای مواد مخدر، مواد های پیشرفته ای وارد بازار کرده اند که عوارض آنها چندین برابر هروئین و تریاک است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز به ترفند مافیای مواد مخدر برای شیوع این بلای خانمان سوز در جوامع اشاره کرد و اظهار داشت ؛مافیای مواد مخدر اخیرا دست به ترفند بسیار پلیدی زده اند و تحت عنوان داروی درمان بیماری اعتیاد اقدام به تولید مواد مخدر جدید می کنند و هر مواد مخدرجدیدی را بنام درمان مواد قبلی ارائه می کنند،

دکتر صیدی بهترین راه مبارزه با این بلای بشریت را آگاهی دادن به جوانان قبل از گرفتار شدن دانست و افزود: بالا بردن آگاهی جامعه و آشنا کردن مردم قبل از گرفتاری تاثیر مهمی در پیشگیری دارد واز دیگر عوامل گرایش جوانان به مواد مخدر می توان به معضلات اجتماعی بیکاری و فقر و حاشیه نشینی اشاره کرد.

دکتر نور آبادی مشاور آموزشی و طراح مدل آموزشی shep، مدل جامع سیستماتیک آموزش و ارتقای سلامت هم در آیین افتتاحیه گفت: اگر بخواهیم از منجلاب اعتیادعبور کنیم چاره ای جز آگاهی سازی نداریم وبایستی اقشار مختلف مردم در اقصی نقاط روستاهای دور افتاده و عشایر و حاشیه شهرها آگاهی پیدا بکنند.