درباره داوطلبان جوانی که در غرب افریقا با خطرات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند

قهرمانان جوان در محاصره ویروس ابولا

کنهه 21 سال دارد. همه او را به همین اسم صدا می کنند، خوی نرمی دارد و صدایش آرام است. از اعضای جمعیت سیرالئون است و همیشه هم دلش می خواهد کمک کند. با اینکه اهل کنما است اما به دارو می آید یکی از روستاهای سیرالئون که در معرض آلودگی شدید ویروس بسیار کشنده ابولا قرار دارد.

 

عمو و زن عمویش هر دو از همین ویروس فوت کرده اند. ابتدا عمویش را به کنما آورده بودند، ۲ ساعت از دارو راه هست، مرکز درمانی فقط در کنما وجود20140624-ebola-snakes-Main-1 داشت و فقط در آنجا می شد بیماران مبتلا به ابولا را درمان کرد. اما عمویش دوام نیاورد و در بیمارستان تمام کرد.. زن عمویش هم فوت کرد. کنهه می گوید: «زن عمویم خودش پرستار بود و عمو از زن عمو مبتلا شد.»

قصه افراد دیگری که در این روستا کار می کنند بی شباهت به قصه کنهه نیست. در اینجا افراد بسیاری حاضرند حتی از جان خود بگذرند تا بتوانند کمی بحران را کم تر کنند. آماندا مک للاند پزشک ارشد اورژانس فدراسیون هلال احمر و صلیب سرخ در این باره توضیح می دهد: «وقتی که فاجعه در روستا شدت گرفت و حتی پرستاران و دیگر افراد یاری دهنده به بیماران مبتلا به ابولا فوت کردند بیشتر سیستم سلامت اینجا و کارکنان درمانگاه از ادامه فعالیت منصرف شدند. پزشکان و پرستاران از اینکه سرکار بروند و بیماران را درمان کنند می ترسند و با این حال هنوز هم هستند افرادی که مانده اند و فعالیت دارند.»

بیشتر افرادی که در سیرالئون به ابولا مبتلا شده اند زن هستند و همه آنها معمولا از افراد بیمار داخل خانه هایشان پرستاری می کنند. حتی یک مورد هم وجود داشته که زنی از جسد یکی از خویشاوندانش مراقبت می کرده و بابت همین مبتلا شده است.

کنهه می خواهد کمک کند

کنهه می گوید:«می ترسم، ابولا خطرناک و ترسناک است. مردم می گویند ابولا وجود ندارد اما من دیدمش. می دانم که وجود دارد.» مردم در این منطقه به شدت می ترسند خیلی ها وجود این بیماری کشنده و بسیار مسری را رد می کنند، اولین بار است چنین اتفاقی در سیرالئون رخ داده و نمی توانند واقعیت را قبول کنند. خیلی از جمعیت های خیریه اجازه نمی دهند تا افراد به این روستا نزدیک شوند و هر کسی هم بیاید و با مردم ارتباط داشته باشد باید تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرد.

هراس از هیولای ابولا

خیلی ها هم معتقدند ابولا با جادو به روستا آمده است. یکی از این شایعات که بیشتر پچ پچ می شود داستانیست درباره زنی که در روستا زندگی می کرده و به سفر رفته است و در خانه اش جعبه ای جاگذشته و به شوهرش گفته که نباید در آن را باز کند. حالا شوهر او در جعبه را باز کرده و ماری در آن پیدا کرده است که به شوهر می گوید نباید از وجود مار به کسی چیزی بگوید و اگر بگوید مار همه اهالی روستا را خواهد کشت. اما شوهر به هشدار مار توجهی نمی کند و خبر را پخش می کند و حالا هم مار دارد به گفته اش عمل می کند. حکایت دیگری که شایع شده کمی واقع گرایانه تر است و خیلی شبیه قصه ها و حکایت های گذشته نیست، مردم فکر می کنند دکترها آن ها را در روستا قرنطینه کرده اند و به آنها مواد سمی کشنده تزریق کرده اند.

کنهه از این حرف های مردم دل خوشی ندارد و می گوید: «اگر مردم باور کنند ابولا واقعی است ما می توانیم آن را کنترل کنیم. اما مردم معمولی و بی سواد ها فقط به چیزی که می بینند باور دارند.»

مردم به درمان اعتقادی ندارند

اما حتی با سوادهای روستا هم وقتی می بینند علائم بیماری را دارند و قبول می کنند که بیمارند دلیلی برای رفتن به بیمارستان نمی بینند و در خانه می مانند تا مثل سایر اهالی روستا کشته شوند. تا به حال ده نفر از ابولا جان سالم به در بردند و از بیمارستان کنما مرخص شده اند و به خانه و خانواده شان بازگشته اند.

برای کنهه این اتفاقات با توجه به سن کمی که دارد خیلی عجیب و غریب است. او چهار سال پیش عضو جمعیت صلیب سرخ سیرالئون شد. پدرش بزرگ و ریش سفید منطقه بود و نقش مهمی در روستا ایفا می کرد، او در درگیری قبیله ای کشته شد و حالا کنهه با پدربزرگش زندگی می کند. او می گوید: «صلیب سرخ به منطقه ما آمده بود تا به روستای ما کمک کند آن زمان از ما پرسیدند کی می خواهد داوطلب باشد و من گفتم من.»

کمک های جمعیت های بین المللی

در حال حاضر فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر ۲۲۷ هزار و ۳۳۶ فرانک سوئیس برای حل بحران این منطقه به جمعیت سیرالئون کمک کرده است.  فعالان و بشردوستان بیشتر به دنبال آموزش مردم روستا هستند تا بتوانند از خودشان دربرابر ابتلا به بیماری دفاع کنند و با این کار از پیشروی بیماری جلوگیری شود. پیش تر عملیات های اضطراری مشابه دیگری در گینه و لیبریا انجام شده بود و به خوبی از پیشروی این بیماری جلوگیری شده بود.

مترجم: محسن خسروجردی

لینک:

https://www.ifrc.org/en/news-and-media/news-stories/africa/sierra-leone/ebola-snakes-and-witchcraft-stopping-the-deadly-disease-in-its-tracks-in-west-africa-66215/