برگزاری کارگاه های آموزشی پیشگیری از جرایم مواد مخدر در مدارس استان آذربایجان غربی

معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی نسبت به برگزاری کارگاه آموزشی خود مراقبتی و پیشگیری از جرایم مواد مخدر در مدارس اقدام کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت جمعیت هلال احمر استات آذربایجان غربی، دکتر حسن محمودی اصل زاده مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی در این باره گفت: یکی از بحث های مهم در زمینه پیشگیری از جرایم مواد مخدر و خود مراقبتی، آموزش و آگاه سازی می باشد.

در همین خصوص جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی که یک سازمانی عام المنفعه و متولی امر آموزش بوده، در چهارچوب تفاهم نامه سه جانبه فی مابین سازمان مبارزه با مواد مخدر و وزارت آموزش و پرورش ، دست به هم دادند و در سه بخش آموزش (آموزش دانش آموزان، آموزش والدین و آموزش کارمنان مدارس) در تلاش هستند که پیشگیری لازم را در خصوص مبارزه با مواد مخدر انجام دهند.

وی افزود: در بخش آموزش دانش آموزان وظیفه ی ما به عنوان متولی امر آموزش این است که مهارت های “نه گفتن” را بین دانش آموزان تقویت کرده و بتوانیم آنها را در این ضمینه توانمند بکنیم که قاطعانه در مقابل پیشنهاد های مصرف دخانیات ، “نــــه بــــــگویــند”.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی در خصوص آموزش کارکنان مدارس افزود: از آنجایی که مواد روان گردان یکی از معضلات اساسی جامعه در زمینه اعتیاد است، مربیان آموزشی، معلمان و کارکنان مدارس باید اطلاعات لازم را در خصوص مواد روان گردان و مواد مخدر داشته باشند و آن را به دانش آموزان انتقال داده، در غیر اینصورت نوجوان اطلاعات لازم رو از منابع غیر اخلاقی و به روش های غلط کسب میکند.

وی اضافه کرد: که برای نوجوان و جوان هیچ بن بستی وجود نخواهد داشت. “یا راهی خواهند یافت و یا راهی خواهند ساخت”

نجف آذرنیوتور معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی گفت: مصرف سیگار خصوصا در نوجوانان و بین دانش آموزان، حکم کارت سبزی را دارد که نوجوان می تواند با آن به دنیای غیر قانونی مواد مخدر و بزرگسالان وارد شود به همین خاطر باید به موضوع استعمال دخانیات به عنوان کلید ورود به ناهنجاری های دیگر پرداخت و آن را از جوانب گوناگون مورد بررسی قرار داد.

آذرنیوتور افزود: طرح موضوع سیگار کشیدن نوجوانان برای متولیان تعلیم و تربیت و خانواده ها بسیار تلخ و ناخوشایند است و آنها را دل نگران و آزرده خاطر می سازد ، آما نمی توان این پدیده ناخوشایند را از آنها پنهان کرد بلکه علی رغم ناخوشایند بودن انها باید برخی واقعیت ها را بیان کرد، تا هر یک به سهم خود چاره ای اندیشیده باشیم.

وی اضافه کرد: که این کارگاه در ۱۰ مجتمع شبانه روزی دانش آموزی شهرستانهای ارومیه ، خوی ، بوکان ، چالدران و سردشت با حضور پر شور دانش آموزان واساتید باتجربه روانشناسی برگزار شد.