افتتاح کارگاه آموزشی ارتقاء آگاهی و الگوی زیست محیطی در هلال احمر// رئیس سازمان جوانان: جوانان هلال احمر نقش مهمی در توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست دارند

در راستای تفاهم نامه همکاری سازمان جوانان هلال احمر با فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و سازمان حفاظت از محیط زیست به منظور پیشبرد پروژه جوانان و داوطلبان پیشگامان در حفاظت از محیط زیست، مرحله آزمایشی مدل ارتقاء آگاهی زیست محیطی با حضور نمایندگان دستگاه های مربوط خانم مارگوت استنبرگن، نماینده فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، دکتر مسعود حبیبی، رییس سازمان جوانان در مراسم افتتاحیه این کارگاه با اشاره به تغییرات اقلیمی، توسعه مشارکت جوانان در برنامه های بشردوستانه زیست محیطی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: جوانان به عنوان بازوان توانمند هلال احمر در انجام فعالیت های بشردوستانه نقش مهمی در توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست دارند.

معاون جوانان و دانشجویی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز در این مراسم با اشاره به‌ الزامات قانونی و اسناد حمایتی بنیادین در حفاظت از محیط زیست گفت: در سند چشم انداز ۲۰ساله جمهوری اسلامی ایران، اصل ۵۰ قانون اساسی، استراتژی ۲۰۲۰ فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، استراتژی(YES)، توافق نامه ها و سند یادداشت تفاهم همکاری سه جانبه (سازمان حفاظت محیط زیست وجمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ وهلال احمر، پیش نویس برنامه راهبردی جمعیت هلال احمر و برنامه راهبردی سازمان جوانان هلال احمر بر مشارکت جوانان در عرصه های مختلف از جمله حفاظت از محیط زیست تاکید کرده اند.

علی گنج کریمی افزود: اعضای سازمان جوانان در رده ها و گروه های سنی مختلف درقالب کانون های دانشجویی، جوانان، دانش آموزی، غنچه های هلال و روستایی در جهت اجرایی شدن اهداف و برنامه های سازمان جوانان فعابیت می کنند.

وی با اشاره به حضور ۲۰ هزار جوانان عضو سازمان جوانان در هجدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی خاطرنشان کرد: این طرح، زمینه و امکان تعامل جوانان با اقشارمختلف مردم فراهم شد و می توان به عنوان یک تجربه موفق در سایر برنامه ها همچون حفاظت از محیط زیست نیز از آن بهره برد.

معاون سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران نسبت به برنامه ریزی فعالیت های بشردوستانه در مناسبت ها و رویدادهای ویژه زیست محیطی مانند روز هوای پاک (۲۹دی)، زمین پاک(۲ اردیبهشت)، روزجهانی محیط زیست(۱۵خرداد) روزجهانی بیابانزدایی (۲۷خرداد) ، هفته منابع طبیعی تاکید کرد.

گنج کریمی ادامه داد: توجه به موضوعات اثرگذار در برنامه ریزی ها مانند مناطق در معرض سیل و ریزگردها، بوته کاری در نقاط اصلی و منشاء پدیده ریزگردها و مراجعه به گروه‌های اثرگذار همچون قهرمانان ورزشی و نخبگان فرهنگی و هنری را در ترویج فرهنگ حفاطت از محیط زیست، موثر دانست.

همچنین خانم آقایی، مدیر دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست، نیز گفت: در حال حاضر ۸۰ میلیون نفر به عنوان محیطبان نیز به توسعه و افز در حفاظت از محیط زیست، همکاری می کنند.