گزارش شهروند / بانوان داوطلب هلال‌احمر از انگیزه‌های خود برای مشارکت در فعالیت داوطلبانه می‌گویند : فرصتی برای حضور تاثیرگذار در جامعه

فرصتی برای حضور تاثیرگذار در جامعه

شهروند|  «زنان» و «داوطلبی» دو ملاک معتبر توسعه‌یافتگی در دنیای امروز به‌ شمار می‌آیند. گزارش‌های مختلف مربوط به توسعه انسانی نشان می‌دهد که هر چقدر نقش زنان در فعالیت و مشارکت اجتماعی در جامعه بیشتر باشد، شیب و روند توسعه در آن جامعه صعودی‌تر از جوامع دیگر خواهد بود. این موضوع مهم در سال‌های اخیر مورد توجه دولت تدبیر و امید قرار گرفته است و دولت با حمایت از سامان مردم‌نهاد سعی کرده شرایط حضور را برای تمام اقشار جامعه فراهم سازد. این توجه باعث شده است تا فرصتی نیز برای حضور بیشتر زنان در فعالیت داوطلبانه فراهم شود. جمعیت هلال‌احمر نیز، به‌عنوان یک ارگان مردم‌نهاد بستری است. برای افزایش مشارکت اجتماعی زنان در فعالیت‌های داوطلبانه و هم کانونی برای آموزش و ارتقای سطح دانش زنان در نحوه رفتار در حوادث و بلایا. ‌هاجر نعمتی، رویا ذوالفقاری و مرضیه باغستانی سه بانوی جوانی هستند که در این سازمان مردم‌نهاد فعالیت می‌کنند. آنها به بهانه روز زن از انگیزه فعالیت داوطلبانه خود به «شهروند» می‌گویند.

اگر دلت لک زده برای کار خوب داوطلب باش

هاجر نعمتی|  در هر کجا که هستی، هر گوشه این خاک که قدم برمی‌داری، یادت باشد، داوطلب باشی. هنوز هم قیافه مهربانش جلوی چشمانم است؛ اسمش فاطمه بود. همیشه لبخند بر لب داشت. با این‌که زلزله خانه‌شان را ویران کرده بود اما هیچ غمگین نبود. می‌گفت چادر هلال را دوست دارد. هنوز هم نقاشی‌اش روی دیوار اتاقم است. نقاشی‌اش تصویری از من است. با یک مانتوی آبی و نقش هلال سرخ؛ بالای نقاشی‌اش نوشته است: من هلال‌احمر را دوست دارم. وقتی که تمامی هم‌ و غمت آوردن شکوفه لبخند بر لب‌های کودکان سرزمینت باشد، یک داوطلب هستی. باورمان به داوطلبی مثبت است؛ یعنی دریافته‌ایم این راه را. این‌جا می‌بینی آنهایی را که در ازای دقت و توانی که صرف خدمت به خلق می‌کنند، مزد نمی‌طلبند که بالعکس، دارایی اندک خود را نیز صرف محرومان می‌کنند. بسم‌الله…اگر دلت لک زده برای کار خوب داوطلب باش.

فرشتگانی از تبار مهربانی

مرضیه باغستانی|  بانوان سرزمین من فرشتگانی از تبار مهربانی هستند که در تک‌تک لحظاتشان از خودگذشتگی را سرمشق عاشقی خود قرار می‌دهند و مردانی از نسل ایثار را تقدیم تحقق آرمان‌های خود می‌کنند. مگر نه آن‌که از دامان زن مرد به معراج می‌رود؟! مگر نه آن‌که پشت هر مرد موفق، زنی استوار همچون کوه ایستاده است تا در تک تک لحظات حامی و پشتوانه‌اش باشد؟! بانوان جمعیت هلال‌احمر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و خدمت به خلق را سرلوحه خود قرار داده‌اند تا صحنه‌هایی بی‌بدیل از عشق به همنوع‌شان خلق کنند. زنان هلال سرخ خدمت‌رسان چه در لباس جوانان، چه در لباس امدادگران و چه در لباس داوطلبان همگی با تمام قوا حاضرند تا «عبادت به جز خدمت خلق نیست…» را با بند بند جان و وجودشان معنا بخشند. کم نیستند بانوان ایثارگری که مردان خود را در عرصه خدمت همراهی می‌کنند و در شکل‌گیری جامعه‌ای خدمت‌رسان از اجتماع کوچک خانواده نقش موثر دارند. ظرافت احساسات زنانه را چاشنی بشردوستی و نوعدوستی خود کرده‌اند تا در عرصه خدمت جاودانه حضور موثر داشته باشند و پرچم صلح را برفراز گیتی به اهتزاز درآورند. به امید این‌که حضور موثر بانوان این سرزمین با حمایت مسئولان پررنگ‌تر از همیشه بوده و زمینه‌ساز تربیت نسلی بشردوست و مهرورز باشد.

گاهی زن‌بودن سخت‌ترین کار دنیاست

رویا ذوالفقاری|  مادربودن به خودی خود صفاتی مثل فداکاری، ایثار، مهرورزی، مهرپروری و مهرگستری به همراه دارد. آری؛ دقیقا همان ویژگی‌هایی که جوانان، داوطلبان و امدادگران هلال‌احمر در خود پرورش داده و نشر می‌دهند. حال اگر مادر باشی و هلال‌احمری یعنی مهرگستری به معنی واقعی کلمه! وقتی وسط غم بادهای روزانه شروع می‌کند به شستن ظرف‌ها؛ یعنی توانایی شستن هر زنگاری را از چهره روزگار دارد. با مهر مادری همه تکالیف مربوط به بشردوستی را در خود می‌پروراند و می‌تواند در همه جهان صلح برقرار کند. قدرت زنانگی در زن‌ها آن‌قدر وسیع است که می‌تواند جهانی را تسخیر مهر مادری‌اش کند.  زنان و مادرانی که داوطلبانه در جمعیت هلال‌احمر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را در کنار مسئولیت‌های خانوادگی بر دوش کشیده‌اند، نیرومندترین انسان‌ها در بشردوستی‌اند که مهرورزی را تسری می‌بخشند و این فداکاری با محبت زنانگی غوغا می‌کند. زنانی که در تیم‌های سحر (تیم‌های حمایت روانی- اجتماعی) در مواقع بحران حاضر می‌شوند به جرأت می‌توان گفت درد را بیش از مردان حس و در بهبود روحیه آسیب‌دیدگان معجزه می‌کنند چرا که امنیت فقط در آغوش پرمهر مادری معنا و هویت می‌یابد.

 

منبع :روزنامه شهروند