گزارش//کارگاه های توجیهی و آموزشی، گام نخست اجرای هجدهمین مرحله طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی سازمان جوانان هلال احمر در سراسر کشور

تقویم را که ورق بزنیم، می بینیم چیزی به پایان سال نمانده و شمارش معکوس کمتر از ده روز دیگر، زنگ پایان سال 96 را به صدا درمی آورد، در هیاهوی روزهای پایانی سال همه به نوعی خود را برای فرارسیدن فصل بهار آماده می کنند، و جوانان خیراندیش هلال احمری خود را مهیای بهاری از جنس خدمت به خانواده بزرگ ایران می کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر؛ آغاز سال نو بیش از ۱۸ سال است که برای بسیاری از جوانان هلال احمری رنگ و بویی دیگر دارد، و آنها طراوت و تازگی زمین را در چادرهایی پر از مهربانی و به شوق خدمت به همنوعان و با آرزوی سفری ایمن و بی خطر برای همه مسافران نوروزی سرزمین ایران تجربه می کنند.

بر اساس این گزارش، در آستانه سال نو و آغاز فعالیت های رسمی اعضای سازمان جوانان سراسر کشور در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی سازمان جوانان هلال احمر کارگاه های توجیهی و آموزشی در استان های کشور با حضور پر شور جوانان در حال برگزاری است.

این طرح امسال با شعار “تلاش همگانی برای بهبود رفتارهای ترافیکی” (بهرفت) با حضور ۲۰ هزار جوان در ۱۰۰۰ پایگاه ثابت و سیار در مبادی ورودی و خروجی و محل های تجمع مسافران در شهرهای سراسر کشور، با فعالیت هایی از جمله جلب همراهی و حساس سازی راننده ها و مسافران در کمپین “نه به تصادفات”، برپایی ایستگاه سلامت و خیمه های نماز، برپایی فضای دوستدار کودک، همچنین توزیع بروشورهای اطلاع رسانی و راهنمایی و اقلام فرهنگی آماده خدمت رسانی به مردم است.

ایده های نو در دل اندیشه های جوان
همایش ایده های نو با هدف بررسی طرح های ابتکاری هجدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی در هرمزگان برگزار شد و معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان هرمزگان در این رابطه گفت: این همایش با حضور معاون پلیس راه هرمزگان، سرتیم های هفدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی، کارشناسان امور جوانان و اعضای شورای مرکزی مجمع جوانان برگزار شد.

سحر رفیعی بندری بیان کرد: در این همایش آخرین طرح ها و ایده های جوانان استان در راستای برگزاری هجدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی و بهرفت طرح و مورد بررسی قرار گرفت.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تصریح کرد: پیشگیری و ایجاد آمادگی در برابر حادثه و سانحه، نهادینه کردن مشارکت جوانان در فعالیت های امدادی و عام المنفعه، کاهش خطر در سوانح و حوادث طبیعی، تقلیل تلفات انسانی، ارتقاء ظرفیتهای انسانی و زیرساخت های لازم برای بهبود وضعیت ایمنی در کشور از اهداف این طرح است.

وی افزود: در این دوره آموزشی سرتیم ها در کارگاه های مختلف از قبیل سلامت، ایمنی، خبری، فضای دوستدار کودک، طرح های خلاقانه حضور یافته و آموزش های لازم را در راستای انتقال به همیاران فرا گرفتند.

خیز بلند جوانان هلال احمر قم برای خدمت در نوروز ۹۷

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان قم، از برگزاری دو دوره کارگاه های آموزشی و توجیهی طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی و طرح بهرفت در مرکز امور جوانان هلال احمر استان قم خبر داد و اظهار کرد: این کارگاه های آموزشی با هدف آماده سازی اعضای مجری طرح ملی، و خدمت رسانی مطلوب به مردم برگزار شد.

محمد مصباحی تصریح کرد: در این دوره ی آموزشی که با حضور ۱۵۰ نفر از اعضای فعال جوان برگزار شد، اعضا در کارگاه طرح بهرفت (بهبود رفتارهای ترافیکی)با هدف حساس سازی مردم نسبت به قوانین راهنمایی رانندگی و مراقبت و حفظ ایمنی در سفر، همچنین کارگاه های آداب و رفتار اجتماعی، فن بیان و مهارت های کلامی و کارگاه آموزشی آشنایی با خدمات داوطلبانه شرکت کردند.

وی با تشریح مباحث مورد آموزش در این طرح ابراز کرد: معرفی طرح بهرفت، قم شناسی، کمپین نه به تصادفات جاده ای، کارگروهی و خدمات داوطلبانه و نحوه رفتار و آداب و رسوم با مسافرین و زائرین از جمله آموزش های ارائه شده در کارگاه های آموزشی و توجیهی بود.

مصباحی افزود: در این طرح، امسال جوانان هلال احمر با همکاری با اوقاف، اداره کل میراث فرهنگی، شهرداری و نیروی انتظامی در محدوده شهر، اطراف حرم، مسجد مقدس جمکران و مبادی ورودی و خروجی شهر و بخش های استان اقدام به ارائه خدمات می کنند.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان قم با اشاره به اینکه روزانه ۶۵ نفر روز عضو جوان به همراه ۵ نفر از همکاران ارائه‌ی خدمات می دهند. بیان کرد: در اجرای هجدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی ۲۲ پست ثابت و ۴ سیار و ۴ پروژه سحاب در تمام استان (شهر و بخش ها) در مجموع ۳۰ اکیپ آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

گردهمایی خادمان هلال احمر خراسان رضوی برای خدمت به زائران خورشید هشتم در سال نو

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی از گردهمایی کارشناسان حوزه جوانان شعب و ستاد این استان به منظور هم اندیشی و همفکری در خصوص طرح های سازمان جوانان هلال احمر در هتل سحاب مشهد مقدس خبر داد.

علیرضا معین زاده در این رابطه گفت: برگزاری کارگاه های توجیهی طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی، از مهم‌ترین سرفصل های این گردهمایی بود.

وی فرصت بهره مندی از ظرفیت جوانان به عنوان نیروهای عملیاتی و با انگیزه سازمان را بر مبنای اسناد بالا دستی استراتژیyes و سند چشم انداز جمعیت هلال احمر بسیار مهم و مغتنم برشمرد و گفت: کارشناسان جوانان ۲۲ شعبه هلال احمر استان در این گردهمایی شرکت کردند.

معین زاده بیان کرد: یکی از مسائل مهمی که مد نظر ما بود اطلاع رسانی و منعکس کردن اخبار فعالیتهای اعضای داوطلب شهرستانهاست که کارگاه آموزشی نحوه اصولی خبر نویسی و عکاسی موبایلی به کارشناسان جوانان شعب برگزار شد تا کارشناسان با آموزشهای اولیه بر اخبار رابطین خبری شعب نظارت داشته باشند.

کاهش تلفات جاده ای رسالت نوروزی جوانان هلال احمر

کارگاه آموزشی_توجیهی همیاران هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی استان آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد. مدیرعامل جمعیت هلال احمر و معاونین داوطلبان و جوانان و مسئول حراست استان که از میهمانان ویژه این گردهمایی یک روزه بودند؛ با امضای کمپین نه به تصادفات جاده ای؛ در ابتدای کار طرح ایمنی و سلامت؛ به این کمپین پیوستند.

کنعانی تشریح کرد: حضور جوانان در برنامه های فرهنگی و اجتماعی جمعیت هلال احمر که با هدف بشردوستی و اشاعه فرهنگ صلح و نوعدوستی شکل می‌گیرد؛ بسیار مغتنم است.

وی در ادامه ضمن استقبال از ایده‌های کارآمد جوانان در خصوص طرح ایمنی و سلامت اظهار کرد: با توجه به اینکه تبریز پایتخت کشورهای اسلامی در ۲۰۱۸ است و میزبان حضور مسافرین متعدد داخلی و خارجی در ایام نوروز خواهد بود؛ حضور و بروز اعضای جوان در پست‌های نوروزی سهم بسزایی در معرفی فعالیت‌های بشردوستانه جمعیت هلال احمر خواهد داشت.

معاون جوانان استان نیز ضمن تاکید بر استخراج ایده های ناب و عملیاتی گفت: هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی با حضور داوطلبانه اعضای جوانان در سراسر استان و اجرای طرح‌های ابتکاری؛ با اولویت کاهش تلفات جاده ای رسالت نوروزی این معاونت است.

برگزاری کارگاه آموزشی هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در خراسان شمالی

مهدی علی آبادی گفت: در آستانه نوروز۹۷ و با اجرای هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی با خلوص نیت قصد داریم با پشتکار و همت بلند اعضای جوانان درجهت ارائه بهترین خدمات به هموطنان قدم برداریم.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان خراسان شمالی با اشاره به اینکه این کارگاه توسط کارشناس طرح و همیارانی که در دوره آموزش کشوری شرکت داشتند اداره شد، گفت: ۲۰ نفر از سرتیم ها و رابطان شعب از کانون های جوانان و دانشجویی در کارگاه های ارتباط موثر و مهارت کلامی، محور ایمنی و سلامت مسافران و نحوه خبر نویسی حضور داشتند.

وی بیان کرد: اهم مطالب ارائه شده در این کارگاه ها در خصوص محور ایمنی و سلامت مسافران، جذب مسافران توسط اعضا مستقر در پست های ثابت، برای کاهش تصادفات جاده ای بود و در ادامه ی مطالب مبحث پیشگیری از ایدز با ارائه اسلایدهای مرتبط با موضوع در جهت کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی بیان شد.

برگزاری همایش توجیهی کارشناسان، سرتیم ها و رابطین خبری در آذربایجان غربی

دکتر محمودی اصل زاده گفت: فراگیری نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر به منظور ارائه اهداف والای این سازمان به مسافرین و آگاه سازی آنها در رابطه با مخاطرات ترافیکی مخاطرات اجتماعی و مخاطراتی که سلامت مردم را تهدید میکند، یک امر ضروری بوده و در دستور کار سرتیم ها و اعضای فعال طرح ملی ایمنی و سلامت نوروزی قرار گیرد.

وی در مراسم اختتامیه گفت: حضور اعضای فعال در پست های ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی، مایه دلگرمی، آرامش خاطر و آسایش برای مسافرین می باشد و انتظار میرود که عوامل مستقر در پستها شور و شوق روزای اول طرح را با حفظ پاکیزگی و آراستگی ظاهری تا پایان طرح ادامه دهند.

معاون امور جوانان استان آذربایجان غربی نیز بیان کرد: در این کارگاه ٢ روزه اعضای شرکت کننده به صورت عملی – کارگاهی به بحث و تبادل نظر در رابطه با ایده های خلاقانه و ابتکارات پرداختند.

آذرنیوتور افزود: انتقال پیام محوری با محوریت ترافیکی ایمنی و سلامت از توجه ویژه ای برخوردار است که اعضای فعال در پست ها باید راه های ارتباط گیری مؤثر با مسافرین و انتقال پیام محوری را مد نظر داشته باشند.

امضای کمپین نه به تصادفات در کارگاه آموزشی و توجیهی طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی استان اردبیل

کارگاه آموزشی و توجیهی هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی با هدف ارتقا آگاهی و آموزش تسهیل گری جوانان هلال احمر در جهت تغییر نگرش شهروندان برای کاهش رفتارهای پرخطر در سفر برگزار شد.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان اردبیل با اشاره به رسالت عظیم جوانان در کاهش تصادفات جاده ای افزود: جوانان با انگیزه ای بالا برای کاهش تصادفات نوروزی شادی آفرین را برای مسافرین به ارمغان می آورند.

سعید جوادزاده با اشاره به طرح بهرفت از همه همیاران طرح خواست با جدیت تمام در اجرای دقیق طرح اهتمام ورزند و افزود: شما جوانان که در بهترین ایام سال در کنار خانواده های ایرانی، هم میهنان و میهمانان هستید می توانید با ایده های هر چند کوچک گامی موثر در زمینه کاهش تصادفات جاده ای و آسیب های پیش رو بردارید. یک امضا در یک کمپین شاید به نظر ساده باشد اما تضمینی برای شادکامی و آسودگی چندین خانواده می باشد.

در این نشست، جوانان پرشور اردبیلی با مرور دستورالعمل اجرایی که توسط کارشناسان ستادی تشریح شد، پیمان اجرای یک طرح موفق و تاثیر گذار را امضا کردند.

برگزاری کارگاه آموزشی طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در البرز

سرپرست معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان البرز از برگزاری کارگاه آموزشی توجیهی طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی سال ۹۷ خبر داد.

 مهناز قائم‌پناه، سرپرست این معاونت گفت: در آستانه هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، اعضای جوانان سراسر استان برای ارائه بهتر خدمات در پست ها در کارگاه های مهارت‌های کلامی، ارتباط موثر و نحوه ارائه پیام محوری شرکت کردند.

وی افزود: در این کارگاه ۱۲۰ نفر از اعضای کانون‌های جوانان و دانشجویی شهرستان های استان البرز حضور داشتند.

برگزاری کارگاه های آموزشی پیشگیری از اعتیاد و مهارت زندگی ویژه همیاران در فارس

اعضای جوانان هلال احمر فارس برای ایجاد هماهنگی و انجام با شکوه طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نورزی در جلسه ها و کارگاه های آموزشی و هماهنگی شرکت کردند.

 معاون امور جوانان هلال احمر استان فارس ضمن تقدیر از فعالیت های شعب در برنامه ریزی برای اجرای طرحی موفق که با هدف کاهش تصادفات انجام می گیرد گفت: برای انجام طرحی بزرگ و وسیع نیاز به بازآموزی، هاهنگی و آموزش است که اعضا در شهرستان ها باید با تمام وجود خود را برای خدمت رسانی آماده کنند.

کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد و مهارت زندگی و مهارت کلامی در واحد امور جوانان شعبه شیراز برگزار شد. در این کارگاه آموزشی مدرس دوره با ارائه اسلایدهایی با موضوع آشنایی با انواع مواد مخدر و نوع مصرف و عوارض ناشی از مصرف، به عوامل خطر و محافظ و همچنین مهارت ارتباطی و کلامی اشاره کردند.

گفتنی است، هجدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی۹۷ از اواخر اسفند ماه سال جاری آغاز و تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده توسط اعضای سازمان جوانان در سراسر کشور اجرا می شود.

تنظیم: ریحانه خلج

 

نوشته های مرتبط: