تیم‌های «سحر» هلال همچنان میان زلزله‌زدگان حضور دارند// تقویت مهارت‌های اجتماعی و کمک به ساماندهی دوباره جامعه

زلزله کرمانشاه آزمون سختی برای مردم بود. زلزله‌زدگان به تداوم کمک‌ها به‌ویژه در حوزه روحی و روانی همچنان محتاجند. در این میان یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها در هنگام بروز حوادث و بلایای طبیعی کودکان و نوجوانان هستند که شاید در بسیاری از حوادث به دلیل حجم مشکلات ناشی از بحران‌ها چندان توجهی به آنان نمی‌شود و نباید با آنها به صورت سلیقه‌ای رفتار شود. از آن‌جا که آسیب‌های روانی و اجتماعی کودکان زلزله‌زده را تهدید می‌کند، مهم است که هر چه سریع‌تر این کودکان و نوجوانان به شرایط عادی زندگی روزمره خود برگردند. به همین دلیل ضروری است حداقل امکانات تحصیل، مطالعه، بازی و ورزش برای کودکان و نوجوانان مهیا شود. وجود اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌های مناسب و امکانات تحصیلی به این کودکان و نوجوانان احساس برگشت به وضع عادی را می‌دهد. حضور تیم‌های سحر سازمان جوانان هلال‌احمر از استان‌های گوناگون در ایام زلزله و پس از آن و تداوم این حضور بیانگر رسالت واضح و روشنی است که دلالت بر یک اصل هلال‌احمر می‌کند: «همیشه در کنار مردم بودن»!

کمکی که این تیم‌ها می‌توانند به این کودکان ونوجوانان داشته باشند این است که شرایطی را فراهم کنند تا آنان بتوانند به زندگی عادی برگردند. بازی، شوخی، تحصیل، مطالعه، وقت‌گذاشتن و حرف‌زدن با کودکان‌ونوجوانان مناطق زلزله‌زده از کمک‌هایی است که اعضای تیم‌های سحر می‌توانند ارایه دهند.

نقاشی‌کشیدن و خاطره‌گویی می‌تواند در کاهش آلام سوگ کودکان موثر باشد؛ گوش‌دادن به موسیقی نیز می‌تواند کمک کند. برای این بچه‌ها نباید داستانسرایی کرد و نباید اطلاعات مبهم به آنها داد. باید حقایق را تعریف کنیم و اجازه صحبت‌کردن و طرح سوال را به آنان بدهیم. نه‌تنها کودکان و نوجوانان در این موارد صدمات زیادی تجربه می‌کنند بلکه عوارض منفی این حوادث بر والدین و سایر اعضای خانواده نیز نقش تعیین‌کننده‌ای بر آسیب کودکان و نوجوانان دارد. وقتی والدین و سایر اعضای خانواده تحت‌ تأثیر منفی بیشتری از زلزله باشند، قادر نخواهند بود از فرزندان و عزیزان خود مراقبت کنند و در نتیجه کودکان و نوجوانان خسارت‌های متعدد و ضررهای سنگین‌تری را تجربه می‌کنند.

در این شرایط تمام اتفاقات سنگین و تلخ زندگی در یک دوره کوتاه‌مدت برای انسان رخ داده است، هنگامی که زلزله‌زده کودک است، این همه تغییرات سنگین و تلخ زندگی در طی این مدت کوتاه وی را پریشان و بحران‌زده می‌کند و در این شرایط نیاز به کمک‌های تخصصی روانشناسی و روانپزشکی وجود دارد تا کودک از چنین دوره بحرانی و سنگین بگذرد. ما نباید ابتدای حادثه قهرمانانه قدم جلو بگذاریم و بعد از مدتی که هیجانات فروکش کرد، مسأله را به فراموشی بسپاریم؛ حمایت اجتماعی فردی به‌ویژه به کودکان بازمانده از زلزله کمک شایانی خواهد کرد. در کنار برطرف‌کردن نیازهای اولیه زلزله‌زدگان، به حمایت‌های روحی و معنوی هم باید توجه کنیم و به حمایت‌های خود ادامه دهیم که در درازمدت آسیب‌های روانی زیادی متوجه آنها و جامعه خواهد بود.

نگاهی به عکس‌هایی که از برپایی غرفه بازی‌درمانی با هدف ایجاد روحیه نشاط در کودکان روستای آبدالان توسط تیم سحر هلال‌احمر خوزستان که برای سومین‌بار راهی مناطق زلزله شده‌اند، می‌تواند حکایت صمیمی، همدلی و تداوم حضور هلالی‌ها در منطقه را به ترسیم نشیند. مسعود حبیبی، رئیس سازمان جوانان در مورد تیم‌های سحر هلال می‌گوید: این تیم‌ها با هدف کاهش شیوع و پیشگیری از پیشرفت و تشدید عوارض روانی بلایا، تقویت مهارت‌های اجتماعی بازماندگان و کمک به ساماندهی مجدد جامعه، افزایش توان انطباق و آماده‌سازی بازماندگان با کمک جامعه محلی شامل گروه‌های اجتماعی، ورزشی، حمایت روانی، بهداشتی و هنری به منطقه زلزله‌زده اعزام می‌شوند که با اهدای هدایا به کودکان، برگزاری مراسم متناسب با عقاید دینی منطقه، بررسی وضع بهداشتی آسیب‌دیدگان، ایمن‌سازی مناطق، برگزاری بازی‌ها و اجرای نمایش‌ها جهت تسکین آلام کودکان و نوجوانان در قالب تیم‌های ١٢ نفره در مناطق آسیب‌دیده حضور خواهند داشت.