گزارش//خداحافظی غم و اندوه با ورود سومین تیم سحر خوزستان به مناطق آسیب دیده غرب کشور

از هر منظری که به تراژدی غمناک کرمانشاه نگاهی بیندازیم نقطه مشترک همه ی انسان ها به سوگ مینشیند و فطرت نیکوسرشتان دائم به دنبال راهی هستند که خود را به این مصیبت گاه برسانند.

انسان هایی با روحی زلال تر از رودها دلی در گرو درماندگان دارند که به محض شنیدن آهنگ خطر خود را به بطن ماجرا میرسانند اینان از همه چیز و همه کس بریده اند تا به خدمت و فریاد رسی مشغول شوند خدمتی که در قرآن مسلمین و در سیره پیامبران پیش از اسلام به وضوح دیده میشود.

این روزها و در قرن بیست و یک همه بدنبال مفهوم اصلی انسانیت میگردند تا تعبیری بی مانند برای این واژه ی پر حرف بیابند ولی در جای جای این کره خاکی افرادی رها از قید و بند معنا و مفهوم بدنبال نقش بستن لبخند بر لب محرومان و رخت بستن محرومیت هستند.

ما در ایران به این حیث از افراد جدای و خارج از سیستم اداری هلال احمر نام نهاده ایم ارگانی که از صفر تا صدش معنای واژه ی انسانیت در دریای پرتلاطم مهربانی کلمه ی انسانیت موج میزند.

کرمانشاه نقطه ای کوچک است که این روزها مهرورزان هلال احمری را پذیرایی میکند و در کوچه پس کوچه های این شهر که قدم برمیداری چند جوانی با لباس آبی جوانان هلال احمر مشغول بکاری هستند تا آثار زلزله را از بین ببرند و شادی را جایگزین آن کنند و در این بین جوانانی از خطه جنوب کشور خوزستان همیشه در صحنه سومین مرحله حضور خود را در میان مردم بهت زده از زلزله کرمانشاه رقم میزنند.

هر کس تعریف متفاوتی از این فضا و حس و حال دارد حسی گنگ و مبهم که هر بار با حضورشان در این مناطق حاصل میشود نشان از ارمغان محبت بی همتایشان دارد که به هم وطنان خود در غرب کشور پیش کش میکنند. پای حرف های این تیم که مینشینی هر کس درد و دل و خاطره ای برای گفتن دارد که اشک و خنده را با هم درآمیخته است.

من دیگر کرمانشاهی شده ام

وحید شعبانی گفت: این دومین تجربه حضورم در کرمانشاه است که در هر بار سفرم به مناطق آسیب دیده در روستاهای مختلف حاضر بوده ام و به همراه تیم سحر جوانان هلال احمر خوزستان مشغول به خدمت شده ام.

شعبانی افزود:اولین تجربه حضورم در این استان و ثانیه هایی که میگذشت تلخ بود. طعم محرومیت و آوار را به تازگی مشاهده کردم چنانچه تاکنون این صحنه را در هیچ کجا و در هیچ ماموریتی لمس نکرده ام در روستاهایی حاضر شده ام که بیش از ۸۰ درصد براثر زلزله تخریب و میتوان گفت با خاک یکسان شده بود

سرپرست سومین تیم اعزامی خوزستان تصریح کرد: در این سفر به صورت دوره ای و در روستاهای مختلفی حضور پیداکرده ایم روستاهایی از توابع شهرستان های سرپل ذهاب و تلاث باباجانی که مورد ارزیابی و بازدید تیم خوزستان قرار گرفته است‌.

وحید شعبانی که رییس اداره دانشجویی و جوانان هلال احمر خوزستان است بیان کرد:در روزهای اولیه حضورمان در این مناطق و باتوجه به حضور کارشناسان خبره روانشاسی در این تیم با ملاقات های چهره به چهره با مردم آسیب دیده متوجه شدیم درصد امید به زندگی ساکنان روستاها بشدت کاهش یافته و برخی قطع امید کرده اند که بلافاصله یک ایده نو به ذهن جمع رسید و آن برگزاری کلاس مهارت زندگی و برگشت امید ویژه بزرگسالان اهالی این روستاها بود.

او از افراد تیم سخن به میان آورد و افزود:سومین تیم سحر خوزستان متشکل از پزشک،روانشناس،ماما،مددکار اجتماعی است که هماهنگی و الفت مثال زدنی در بینشان جاری است و همه افراد تیم به هیچ جز نشاندن لبخند به لبان مردم کرمانشاه فکر نمیکنند.

نذر برای توفیق حضور در کرمانشاه

رقیه حاجی پور از اولین تجربه حضورش در کرمانشاه میگوید:تصاویری که از مناطق مختلف کرمانشاه در فضای مجازی منعکس میشد درد آور بود و شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته بودم و دائما پیگیر اخبار کرمانشاه میشدم.

وی افزود: چندین بار برای حضور در تیم سحر استان تلاش کردم که متاسفانه با توجه به درخواست های بسیار از سوی دوستان دیگر قرعه بنام من نمی افتاد و از این مسئله ناراحت بودم که یک شب بعد از شنیدین خبری از کرمانشاه که ذهنم را آشفته کرد نذر کردم تا بتوانم به خدمات رسانی به هموطنانم بپردازم.

کارشناس امدادی معاونت جوانان هلال احمر خوزستان بیان کرد: در این تیم بعنوان سرگروه فعالیت های بشردوستانه و فرهنگی در حال خدمت رسانی به مردم غرب کشور هستم و از حضورم در این تیم خرسندم.

حاجی پور از اقدامات صورت گرفته زیر گروه فعالیت های فرهنگی و بشر دوستی به مواردی از قبیل بازی درمانی، قصه گویی، شعرخوانی، بازی های گروهی اشاره کرد

سرگروه فعالیت های فرهنگی و بشردوستانه تصریح کرد:فعالیت های تیم سحر خوزستان را در لحظه و به عینه مشاهد میکنم و شاهد این مدعا را شور و هیجان در بین کودکان و استارت بخشی از فعالیت های روزمره توسط بزرگسالان میدانم

تداوم فعالیت تخصصی تیم های سحر قوت قلب مردم کرمانشاه

بی شک حضور مداوم و بی وقفه جوانان هلال احمر در کرمانشاه به محض مجوز ورود به منطقه زلزله زده تاثیر بسزایی در برگشت امید به زندگی و همچنین تسکین آلام دردمندانه این حادثه شد.

لذا سازمان جوانان جمعیت هلال احمر میتواند با برگزاری دوره های تخصصی روانشناسی و مکانیزه کردن تیم حمایت روانی و اجتماعی در طول مدت و با بهرگیری از تجربه حضور نخبگان در کرمانشاه گامی بلند و موثری در سازماندهی اصول این تیم بردارد.

بازشدن پای جوانان اکثر استان ها به کرمانشاه و نظاره کردن شرایط سخت زندگی در زلزله کار بسیار خوب و هوشمندانه ای است که میتواند زنگ خطری برای همه استان ها و ایجاد تکاپو در مراکز استان ها برای آمادگی و انجام اقدامات قبل از زلزله باشد.

تهیه و تنظیم: مهدی مستوی

 

 

شما هم نظر خود را ارسال کنید