گزارشی از فعالیتهای تیم سحر استان فارس در مناطق آسیب دیده از زلزله غرب کشور/ خلق اندیشه های نو و مهربانی در راستای حمایت های روانی

تیم سحر (سازماندهی حمایتهای روانی در بلایا) در قالب یک گروه 12 نفره برای انجام کاری ارزشمند با شعار حفظ امنیت روانی به سمت منطقه ای از سرزمین ایران اسلامی رفت تا با حرکتی بشردوستانه برای ایجاد آرامش خاطر و انگیزه و جلوگیری از مشکلات پس از زلزله اخیر منطقه غرب کشور دست به کاری انسانی بزند.

به گزارش روابط عمومی جوانان جمعیت هلال احمر استان فارس؛ گروه دوم تیم سحر معاونت امور جوانان این جمعیت که با یادگیری مهارتهای مورد نیاز حمایتهای روانی حادثه دیدگان و با تجربه و داشتن علم کافی، به عنوان چندمین گروه جوانان هلال احمر در قالب تیم سحر به کمک هموطنان آسیب دیده از زلزله شتافتند و طبق برنامه ریزی صورت گرفته از سوی سازمان جوانان به خدمت رسانی در منطقه ازگله و ثلاث باباجانی، همچنین روستاهای اطراف پرداختند.

حمایت روانی آسیب دیدگان با استفاده از تخصص افراد مجرب

معاون امور جوانان هلال احمر فارس، با اشاره به فعالیت های تیم ها و گروهای قبلی و حضور جوانان با شور و انگیزه کمک زسانی به حادثه زلزله، گفت: گروه دوم تیم سحر اعزامی از جوانان هلال احمر فارس، طبق ارزیابی های به عمل آمده از مناطق آسیب دیده، تجهیزات مورد نیاز به همراه تیم های مجرب و متخصص پزشکی و تیم سحر معاونت امور جوانان در یک گروه ۱۲ نفری اعزام و از ساعات اولیه حضور، طبق برنامه ریزی صورت گرفته، شروع به فعالیت های بشردوستانه و حمایت روانی کردند.

غلام حسین تجلی اظهار داشت: این تیم ها با هدف تقویت مهارتهای اجتماعی بازماندگان و افزایش تاب آوری رویارویی با وضع موجود در جلوگیری از خطرات احتمالی بعد از مواجهه با زلزله شامل گروه هایی متخصص با شرح وظایف متنوع و مفید جهت بازسازی شرایط و افزایش امید به زندگی و همچنین بهبود شرایط بیماری و پزشکی توسط تیم پزشکی جوانان اعزامی در منطقه حاضر شده و بر اساس تجارب، تخصص و مهارت خود به گروه های حمایت روانی، بهداشتی، سرگرمی کودکان و گروه اجتماعی تقسیم شده و به خدمت رسانی در مدارس و محلات و چادر های برپا شده پرداختند.

وی افزود: با توجه به وسعت محیط درگیر شده در زلزله در غرب کشور برای اینکه به عمل ثابت کنیم ما هستیم تا بهبود کامل شرایط ، تیم جوانان از ابتدا در منطقه حاظر شده و هم اکنون نیز بعد از گشت تقریبا ۲ ماه به کار خود با جدیدت بیشتری ادامه میدهد.

 تیم سحر حامی لبخند های کودکان

تمامی فعالیت های که تیم سحر در ارتباط با کودکان و کار با این عزیزان بود که در طی روزهایی اعضای جوانان با این گروه سروکار داشتند با موفقیت زیاد برای ایجاد لبخند و کاشت بذر مهربانی تلاش کردند و بحمدالله موفقیت لازم را بدست آردند.

انجام بازی، ایستگاهای نقاشی، برگزاری کلاس آموزشی و مسابقات ورزشی و … در جمع کودکان توسط تیم سحر باعث شده بود که لبخندی عمیق بر روی لبان این عزیزان نقش ببندد تا با اجرای برنامه های متنوع و شرکت در این برنامه ها زندگی معمولی آغاز شود.

در همین راستا برای اجرای برنامه های جوانان در قالب تیم سحر علاوه بر ۵ هزار قلم و لوازم التحریر و امکانات مورد نیاز حادثه دیدگان توسط جمعیت هلال احمر استان فارس و از طریق منابع داوطلبی، و اقلامی همچون ۲ هزار ۵۰۰ عروسک و اسباب بازی، ۵۰۰ عدد لباس گرم، ۱۰۰۰ بسته محصولات بهداشتی و ۹۲۰ بسته فرهنگی و … توسط این معاونت به همراه تیم سحر به منطقه اعزام شد.

معاون امور جوانان هلال احمر فارس ضمن قدردانی از فعالیت موثر تیم سحر چه در دو مرحله گفت: اعضای جوانان در منطقه زلزله زده وقتی با قلب های پاکشان مهربانی با کودکان حادثه دیده می روند نشانی از بشردوستی را بر درخت زرین دستاوردهای سازمان جوانان میکارند و این پایان راه نیست بلکه آغاز حرکتی رو به جلو سازمان جوانان در حمایت های روانی بعد از حادثه است.

به همراه تیم سحر یک تیم بهداشتی و درمانی از جوانان علاقه مند به مناطق زلزله زده اعزام شدند و در روستاهای دور افتاده ثلاث باباجانی با کشت چادر به چادر بیماران را ویزیت کردند.

این تیم بهداشتی و درمانی متشکل از دو پزشک مرد و زن یک مددکار و یک پرستار به همراه داوروهای مورد نیاز اولیه در قالب تیم سحر در گروه دوم استان فارس به مناطق زلزله زده اعزام و در روستاهای دور افتاده شهرستان ثلاث باباجانی ضمن توزیع رایگان دارو به ارائه خدمت پرداختند.

ویزیت ۴۳۰ نفر از اهالی روستا توسط دو پزشک و توزیع بیش از ۱۴۰۰ قلم داروی رایگان از دستاورد تیم جوانان تخصص پزشکی به همراه اعضای تیم دیگر بود.

حسن ابدان_ رابط خبری سازمان جوانان در استان فارس

شما هم نظر خود را ارسال کنید