هشتمین همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه با موضوع خشونت به میزبانی سازمان جوانان هلال احمر برگزار شد

رئیس سازمان جوانان هلال احمر در هشتمین همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه با موضوع خشونت گفت: گسترش بشردوستی و تکریم انسان‌ها شاه کلید مقابله با خشونت در جمعیت هلال احمر است.

 

هشتمین همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه با موضوع خشونت با حضور دکتر احمد علی نور بالا، مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت روان و رئیس اسبق جمعیت هلال‌احمر و مصطفی معین، رئیس کرسی یونسکو در آموزش سلامت و جمعی از مسئولین، کارشناسان و اعضا در سالن توانبخشی جمعیت هلال احمر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، دکتر مسعود حبیبی، رئیس سازمان جوانان در این همایش گفت: خدا را شاکریم که بواسطه برگزاری هشتمین همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه این فرصت فراهم شد که با افتخار همراه کسانی باشیم که برای صلاح و ارتقای جامعه تلاش میکنند.

وی با بیان اینکه خشونت یک معضل اجتماعی است، افزود: این معضل نه تنها مختص ایران بلکه به نحوی در همه کشورها دیده می شود.

رئیس سازمان جوانان ضمن اشاره به این نکته که در سی امین اجلاس بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، خشونت یکی از بزرگترین چالش های انسانی اعلام شد، افزود: بر همین اساس برنامه های مختلفی را برای پیگیری، مقابله و پاسخگویی به خشونت در جمعیت های ملی هلال احمر برگزار شده که تاثیر بسزایی در پیشگیری از خشونت داشته است.

دکتر حبیبی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر ۱۵۰ سال پیش تاسیس شده است، اظهار کرد: این جمعیت با توجه به اصول و اهداف والای حاکم بر آن، باعث شده است میلیون ها انسان بصورت داوطلبانه با این جمعیت همکاری کنند.

وی گفت: در سازمان جوانان اهدافی چون بشردوستی وتکریم انسان‌ها، تسکین آلام بشری، حفظ جان و نجات انسان‌ها و گسترش صلح و دوستی در جامعه، باعث جذب تعداد زیادی افراد داوطلب جهت تحقق اهداف والای این سازمان شده است.

رئیس سازمان جوانان با بیان اینکه در جمعیت هلال احمر برنامه های متنوعی در جهت تکریم انسانها و تحقق اهداف والای جمعیت هلال احمر داریم، افزود: فدراسیون جوانان و کمیسیون ویژه جوانان در جمعیت هلال احمر با تحقق استراتژی (yes) که از سال ۲۰۰۸ شروع شده، جوانان را بعنوان رهبران و سفیران اصلی برای تغییر نگرش و رفتار همسالان خود در جهت پیشگیری از خشونت آموزش داده و توانمند میکند.

دکتر حبیبی ادامه داد: در این برنامه، ذهن ها را با تاثیر بر روح و روان آنها و لمس قلبها در اختیار گرفته و تلاش میکند تا بتواند تغییر رفتاری در جهت پیشگیری از خشونت در جامعه داشته باشد.و به قول ریاست محترم جمهور وقتی دانش آموز یا جوانی یاد میگیرد که دیگران کمک کند مطمئنا خشونت نمیکند.

وی با تأکید بر این‌که در سازمان جوانان برنامه های بسیاری در جهت گسترش بشردوستی داریم، گفت: ما برای بچه های ۵ تا ۷ سال در ۳‌هزار و ۵۰۰ کانون غنچه های هلال در مهدهای کودک برنامه هایی داریم که به آنها مهربانی و کمک کردن به یکدیگر و احترام گذاشتن به بزرگترها را آموزش میدهیم.

دکتر حبیبی تصریح کرد: سال گذشته با همکاری آموزش و پرورش ۴۰۰ هزار دانش‌آموز ما در ۹۶۰۰ کانون دانش آموزی در قالب طرح ملی دادرس(دانش آموزان آماده در روزهای سخت) کمکهای اولیه را فرا گرفته تا در روزهای سخت یاری رسان دیگران باشند.

رئیس سازمان جوانان گفت: از دیگر برنامه های ما در بخش دانش آموزی، گفتگوی بشردوستی است که ما در کارگاههایی به این عزیزان یاد میدهیم و توانمند میکنیم با منطق و استدلال با یکدیگر صحبت کنند چون اعتقاد داریم هر چقدر قدرت استدلال در جامعه افزایش یابد، ما شاهد کاهش خشونت خواهیم بود.

وی اضافه کرد: جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال در کانون های جوانان که در ۸۰۰ شهر کشور فعال است و نیز در ۱۲۰۰ کانون دانشجویی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی فعالیت میکنند.
دکتر حبیبی تصریح کرد: ما در ۲۰۰ حوزه علمیه کانون طلاب و در ۷۰۰ روستا کانون روستایی داریم که جوانانمان در همه آنها حضور فعال دارند و در جهت خدمت به همنوعان و گسترش بشردوستی تصمیم گیری و فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان جوانان ادامه داد: دبیران کانون‌های دانشجویی و جوانان هلال‌احمر که توسط خود اعضا انتخاب میشوند برای اینکه بتوانند در تمام تصمیماتی که در سازمان گرفته می‌شود، تاثیرگذار باشند شوراهای مرکزی در استان و کشور ایجاد شده تا نقش آنها در برنامه ریزی، تصمیم گیری و مشاورانی برای مسئولان باشند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تمامی برنامه ها و فعالیت های سازمان جوانان در جهت گسترش بشردوستی، تکریم انسانها و در راستای مقابله با خشونت انجام میگیرد.

قابل ذکر است در روز اول این همایش موضوعاتی همچون حقوق شهروندی و خشونت، شیوع شناسی انواع خشونت در ایران، گزارش خشونت در پیمایش ملی سلامت روان، برنامه‌های یونیسف در پیشگیری از سو رفتار با کودکان، راهکارها و چالش‌های سازمان در حمایت از کودکان آزار دیده، ، مدیریت مداخلات در کودک آزاری، کودک آزاری در رسانه، گزارش فعالیت‌های انجمن در برنامه‌های پیشگیرانه و درمانی توسط اساتید مجرب تدریس و ارائه شد.

* بازتاب در روزنامه همشهری

* بازتاب در روزنامه اعتماد

* بازتاب در روزنامه شهروند

* بازتاب در خبرگزاری ایرنا

* بازتاب در خبرگزاری ایسنا

* بازتاب در باشگاه خبرنگاران