گزارش // دادرسان پرورش دهندگان بذر امداد در خانواده

طرح دادرس با هدف ترویج و توسعه ظرفیت‌های خودامدادی و دگرامدادی در بین دانش‌آموزان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمراستان هرمزگان، دادرس؛ طرحی که با هدف افزایش سطح ایمنی و کاهش خطرپذیری مدارس کشور با تکیه بر تربیت تیمهای دانش آموزی آماده برای مقابله با حوادث و توسعه و ترویج ظرفیتهای خودامدادی در میان دانش آموزان و همچنین ساماندهی تیمهای اولیه مدیریت بحران مبتنی بر دانش آموزان آموزش دیده توانمند و برخوردار از مهارتهای کارگروهی برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان باتاکید برتوسعه وافزایش آموزش طرح دادرس در مدارس این استان تصریح کرد: دانش آموزان آینده سازان جامعه محسوب می شوند و در این میان ارائه آموزش و مهارت های لازم بویژه هنگام حوادث و سوانح غیرمترقبه نقش مهمی دارند.

علی اعمی برنطین اضافه کرد: جمعیت هلال احمر کشور نیز طبق برنامه ریزی مدون و از چند سال گذشته طرح ملی دادرس را با هدف آمادگی دانش آموزان در شرایط سخت مورد توجه قرار داده که امسال ششمین سال خود را طی می کند.

وی بیان کرد: بر این اساس دانش آموزان توسط یک مربی بهداشت مدرسه هشت مهارت مربوط به کمک های اولیه از قبیل پناه گیری، تخلیه اضطراری ، ارزیابی و کنترل علائم حیاتی ، پانسمان ، پانداژ ، آتل بیندی، تریاژ مقدماتی حمل مصدوم ، اطفای حریق و چادر زنی را فرا می گیرند.

اعمی اظهارکرد: دانش آموزان نسبت به مشکلات همنوع خود حساسیت بیشتری داشته و به این موضوع مهم توجه داشته باشند که آمادگی ها با کسب آموزش های لازم امکانپذیر می شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان هرمزگان خاطرنشان کرد: اجرای طرح ملی دادرس در مدارس به خودباوری، اعتماد به نفس و رشد دانش آموزان منجر می شود.
معاون امورجوانان جمعیت هلال احمراستان هرمزگان نیزدراین باره بیان کرد: اجرای طرح دادرس از مؤثرترین طرح‌های ملی سازمان جوانان است و در این طرح دانش‌آموزان آموخته‌ها و داشته های امدادی خود را تمرین و از این مهارت در مواقع بحران در خانواده و جامعه استفاده می کنند.

سحررفیعی بندری خاطرنشان کرد: افزایش سطح ایمنی و کاهش خطرپذیری در جامعه از اهداف مهم اجرای طرح دادرس است.

وی افزود: اجرای این طرح عامل کاهش خطرپذیری در مدارس است، چرا که دانش‌آموزان بیشتر اوقات خود را در مدارس هستند و برای مواجهه با خطر باید همیشه آماده باشند.

رفیعی بندری با اشاره به آموزش دانش آموزان در قالب طرح ملی دادرس درهرمزگان اظهارکرد: در ۲۵۰ مدرسه در سطح استان هرمزگان کانون دانش آموزی هلال احمر افتتاح ودایر گردیده است.

معاون امورجوانان جمعیت هلال احمراستان هرمزگان تصریح کرد: هفت هزار وپانصد نفراز دانش آموز این استان در سطح مدارس درحال فراگیری طرح ملی دادرس هستند که این روند آموزشی تا پایان دیماه در مدارس ادامه دارد.

فرهناز فرهمند یکی از دانش آموزان دادرسی استان هرمزگان که امسال دادرس را تجربه می کند بیان کرد: هر دانش آموز میتواند پس از فراگیرى مطالب آموزشی طرح دادرس به خانواده ى خود نیز آموزش دهد و این کار باعث جلوگیرى از مرگ و میر و صدمات کمترى میشود.

وی افزود: من به خودم افتخار میکنم که عضو کانون دانش آموزى جمعیت حلال اهمر هستم چون میتوانم درحد توان خویش در مواقع نیازبه هموطنان عزیز کشورم خدمت کنم.

فرهمند اظهارکرد: از نظر من یکى از مهم ترین کارهاى کانون دانش آموزی هلال احمر اجراى طرح دادرس است زیرا اگر از هرکلاس حداقل ۵نفر از دانش آموزان جزو دانش آموزان آماده در روز هاى سخت باشند،خیلى از دانش آموزان نه تنها هنگام وقوع حوادث به خود کمک خواهند کرد، بلکه دانش آموزان دیگری که در روز هاى سخت آماده باشد میتواند به کمک کسانى که یک حادثه ى بدى برایشان رخ داده است قبل از رسیدن إمداد رسانان به آنان کمک کنند.

کارشناس امورجوانان جمعیت هلال احمر شهرستان بندرخمیربا اشاره به انجام طرح ملی دادرس دراین شهرستان خاطرنشان کرد: شهرستان بندر خمیر با هماهنگی و تعامل با آموزش و پرورش با ایجاد ۱۵ کانون در مدارس فعالیت خود را از همان آغاز طرح شروع نمود.

صغری رنجبران اضافه کرد: از ۱۵ کانون در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ به طور مستمرهمه کانون ها آموزش طرح دادرس را اجرا نموده اند که ۷مدرسه آن در بخش روستایی قرار دارد.

وی افزود: ۷ مربی آموزش دیده و ۲ کمک داور کشوری دادرس با تلاش وکوشش فراوان حدود ۲۵۲ دانش آموز را آموزش داده اند.

رنجبران تصریح کرد: ایجاد روحیه کار داوطلبی در بین دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور یکی از اهداف اجرای طرح دادرس می باشد.

رومینا شیر سوار یکی دیگر از دادرسی های هرمزگان اظهارکرد: با توجه به اینکه جمعیت هلال احمر ایران در تمام شرایط درحدتوان خود چه از نظرمالی و چه با انجام خدمات انسان دوستانه به خدمتگزاری به مردم مشغول است.در دوره های آموزشی دادرس که در مدارس برگزار شد شرکت کردم و به نظرم‌ شرکت در این دوره ها برای هر فرد نیاز است.

شیر سوار اضافه کرد: در این دوره با کسب آموزش های لازم در موقع لزوم می توانیم از آنان بهره های لازم راببریم.

وی افزود: ازینکه توانستم در این دوره ی آموزشی شرکت کنم بسیار خرسندم و امیدوارم در آینده بتوانم به عنوان یک ایرانی به هموطنانم در صورت نیاز هرچند ناچیز مفید واقع شوم وکمک کنم.

تهیه و تنظیم: مهرداد احمدی _ رابط خبری سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در استان هرمزگان