گزارش// از بازدید روانشناسان زبده از فعالیت تیم سحر همدان تا شیرین کاری آدم برفی در مدارس سرپل ذهاب

از جان و از د ل مایه گذاشتن تیم سحر همدان برای دانش آموزان آسیب دیده از زلزله سرپل ذهاب باعث میشود تا ماموریت تیم فرهنگی اجتماعی معاونت جوانان هلال احمر این استان، تمدید شود و گرچهزمین لرزه ها در شبانه روز گذشته، سومار را حسابی نواخته اند اما ترس از آوار هم باعث نمیشود این تیم، از ماموریت قلبی خود سر باز زند.

اعضای ۹نفره ی تیم، یک شب را،با توهم پس لرزه، در میان خانواده خود در همدان به سر میبرند و ظهر فردا بازهم، با تمام جان، عازم کوی مردمی میشوند که این  روزها غم از دست دادن عزیزان، صدمات جبران ناپذیر جسمی و روحی و یا حداقل تکرار لرزه ها، نمی گذارد زندگی عادی را از سر بگیرند.

عمو صفا و آدم برفیش هم مثل همیشه پاشنه کشیده ، در سومین اجرای خیریه ی خود، تیم را همراهی می کنند.

مدرسه راهنمایی فدک، مقصد بعدی تیم سحر است. بازهم برپایی ایستگاه های مختلف فرهنگی و آموزشی. بازهم بازیهای شادی بخش و نشاط آفرین. لحظاتی بعد این فعالیت، از سوی تیم زبده ای از اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی ایران، ارتش و اصفهان مورد بازدید و ارزیابی قرار میگیرد. معاونین جوانان سیستان و کرمانشاه هم در معیت آقای دکتر محمدی مشاوررئیس سازمان جوانان،آمده اند و توضیحات معاون جوانان همدان در خصوص کارکرد ایستگاه های مختلف را می شنوند.

فعالیت تیم سحر، بهترین درمان روانی در قالب بازی درمانی و کار گروهی
آقای دکتر گودرزی معاون و عضو هیئت دانشگاه علوم پزشکی ارتش حین بازدید خود به کودکی برمیخورد که پای او به دلیل سوختگی با آب جوش دچار عفونت شده است. او ضمن درخواست از همراهانش برای پانسمان پای پسربچه، این مدرسه را نمونه کوچکی از اجتماع آسیب دیده از زلزله می داند و درمجموع از عملکرد هلال احمر در قالب تیم های سحر ابراز رضایت می کند.

وی که عضو هیئت مدیره انجمن روان درمانی ایران است، با اشاره به اینکه دانش آموزان زلزله زده اکنون در فاز غم و اندوه و سوگ هستند و زمان زیادی طول میکشد تا ازاین فاز خارج شوند افزود: فعالیت تیم سحر به خروج دانش آموزان از این فاز سرعت می بخشد و به همین دلیل بهترین درمان روانی در قالب بازی درمانی و کار گروهی است.

فعالیت تیم فرهنگی اجتماعی زودبازده است
آقای دکتر شمس عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز از فعالیت تیم فرهنگی اجتماهی همدان ابرار رضایت می کند.

وی در توضیح به لزوم توانمندسازی دانش آموزان در جریان این بازیها و فعالیت های فرهنگی اشاره می کند.

وی با بیان اینکه فعالیت تیم فرهنگی اجتماعی زودبازده است و درعین حال تاثیر موقت دارد از اثربخشی بیشتر فعالیت تیم حمایت روانی در مناطق زلزله زده سخن گفت و افزود: البته تاثیر فعالیت این تیم، سالها بعد خود را نشان می دهد.

لزوم یکپارچه شدن فعالیت تیم های سحر اعزامی از استان های مختلف
سئوالات ما از نتیجه ارزیابی این تیم زبده روانشناسی ادامه می یابد اما کاش مدرسه فدک و فعالیت تیم سحرهمدان اولین مدرسه ای نبود که مورد ارزیابی و بازدید قرار میگرفت چرا که آقای دکتر عاشوری با بیان اینکه اولین مدرسه ای هست که مورد بازدید میدانی او و همراهانش قرار میگیرد، از کلیت فعالیت تیم های سحر به شرطی که همه هم تراز تیم سحر همدان و یا بالاتر از آن باشند، ابراز رضایت کرد .وی که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران است از طرح این موضوع در نشستی با ریاست سازمان جوانان هلال احمر و ارائه راهکار سخن گفت.

لزوم استمرار فعالیت تیم های سحر در مناطق زلزله زده
آقای دکتر عزتی عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان نیز از دانش آموزان میپرسد این چندمین بار است که در مدرسه خود میزبان تیم هلال احمر هستند و در جواب «اولین بار» را می شنود. او با بیان اینکه فعالیت این تیم ها در مدارس، فقط در صورت استمرار میتواند بسیار مفید باشد، افزود: نیازی نیست هربار کل کلاسهای مدرسه را برای ساعت های متوالی تعطیل کنیم بلکه میتوان هفته ای دوساعت برای دانش آموزان برنامه های فرهنگی آموزشی اجرا کرد تا شاهد اثربخشی بیشتر باشیم.

فعالیت تیم های سحر، فراتر از مسئولیت هلال احمر
آقای دکتر مجتبی حبیبی دیگر عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، فعالیت این تیم را موفق تر از آنچه تصور میکرد عنوان کرد.

وی با بیان اینکه از نظر اسناد بالادستی رسیدگی به دانش آموزان از وظایف بهزیستی و آموزش و پرورش است، عنوان کرد: هلال احمر با اعزام تیم های سحر ثابت کرد که بالاتر از مسئولیتش عمل کرده و میتواند در روند درمان آسیب های ناشی از زلزله، مددکار هر دانش آموزبه نمایندگی از خانواده اش باشد.

آقای نعمتی هم که به نمایندگی از سازمان جوانان هلال احمر در مدت حضور تیم همدان،در منطقه حضور داشته است فعالیت تیم همدان را بسیار خوب ارزیابی کرد.

وی در توصیه ای به استانهای بعدی که قرار است تیم سحر خود را به منطقه اعزام کنند از آنها خواست همچون همدان، از افرادباتجربه و کارآشنا برای تیم های خود، مخصوصا تیم حمایت روانی، استفاده کنند.

روز کاری شلوغ تیم سحر همدان با سرپرستی معاون جوانان این استان به پایان میرسد اما دانش آموزان همچنان دور عموصفا، و تک تک اعضای تیم حلقه زده اند و میخواهند باز هم به مدرسه آنها بیایند.

آقای کیانی که اینروزها در کالبد آدم برفی فرورفته نه از برق آفتاب، که از خجالت آب میشود چرا که دلش میخواهد بازهم برای دانش آموزان مغموم سرپل ذهابی شیرین کاری کند.