بازدید رئیس جمعیت هلال احمر کشور افغانستان از سازمان جوانان هلال احمر ایران// دکتر اکرم: تجربه ۹۰ ساله و فعالیت‎های هلال احمر ایران، الهم‎بخش است

رئیس جمعیت هلال احمر کشور افغانستان و هیات همراه، از سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، در این بازدید طرفین، برنامه ها و دستاوردهای خود را برای یکدیگر تشریح و و بر لزوم انتقال تجربیات، تاکید کردند.

فعالیت‎های هلال احمر ایران، الهم‎بخش است

رئیس جمعیت هلال احمر افغانستان نیز در بازدید خود از سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، فعالیت‎های این جمعیت را برای کشور متبوع خود، الهام‎بخش دانست.

دکتر میرویس اکرم افزود: تجربه ۹۰ ساله هلال احمر ایران را من در سفر به تهران مشاهده کردم و تمایل دارم که همکاری‎های متقابل گسترش یابند.

وی به حضور ۳۰ هزار داوطلب در جمعیت هلال احمر افغانستان اشاره و اظهار کرد: آگاهی‎بخشی، نقش بسیار مهمی در کاهش مشکلات و رفع آنها دارد و ما فواید آن را در کشور خود مشاهده کردیم.

رئیس جمعیت هلال احمر افغانستان افزود: شرایط داخلی این کشور، باعث شده تا ما تجربیات بسیار خوبی در برخی از حوزه‎ها کسب کنیم و در صورت لزوم، آمادگی انتقال آنها را داریم.

دکتر اکرم، توزیع مواد عذایی، تبادل اجساد، کمپین واکسیناسیون، اهدای خون، ارائه آموزش‎های کمک‎های اولیه و برنامه‎های پیشگیری از اعتیاد را بخش‎های از برنامه‎های جمعیت هلال احمر افغانستان برشمرد.

به گفته وی، در افغانستان زبان‎ها، اقوام و مذاهب مختلف حضور دارند و جمعیت هلال احمر بر توسعه فعالیت‎های خود در این کشور، اصل بی‎طرفی را در برنامه‎های خود رعایت می‎کند.

رئیس جمعیت هلال احمر افغانستان، بازدیدهای خود از جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را مفید ارزیابی و بر لزوم اجرایی‎شدن تفاهم‎نامه‎های طرفین، تاکید کرد.

آماده انتقال تجربیات خود به کشورهای همسایه هستیم

معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران در این بازدید گفت: جامعه هدف این سازمان از پنج تا ۲۹ سالگی است که در این معاونت، افراد ۱۸ تا ۲۹ سال در قالب کانون های دانشجویی، جوانان، روستایی و طلاب سازماندهی می شوند.

علی گنج‎کریمی افزود: سازمان جوانان علاوه بر مساعدت در امر آموزش امداد و نجات و کمک های اولیه و فعالیت‎های بشردوستانه، در موضوعاتی همچون پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی، اشتغال جوانان، مسایل زیست محیطی و کمک به نیازمندان درقالب کاروان‎های نیکوکاری نیز فعالیت می‎کند.

وی خاطرنشان کرد: معاونت دانشجویی و جوانان جمعیت هلال احمر در قالب ۱۲۰۰ کانون دانشجویی، ۸۰۰ کانون آزاد جوانان و ۳۰۰ کانون طلاب، برنامه‎های خود را با مشارکت اعضاء در سطح کشور، اجرا می‎کند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر ایران، از سازماندهی تیم‎های حمایت روانی از حادثه‎دیدگان (سحر) در سازمان جوانان خبر داد و اظهار کرد: این تیم‎ها که اعضای آن اغلب اعضای فعال کانون های مختلف به ویژه دانشجویان مددکاری اجتماعی می باشند، با برنامه‎های همچون بازی و سرگرمی، نقاشی، قصه‎گویی و مشاوره‎های روانی، کودکان، زنان و و سالخوردگان را مورد حمایت روانی قرار می‎دهند.

گنج‎کریمی تاکید کرد: سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تجربیات بسیار خوبی دارد که در صورت تقاضا می‎تواند آنها را به کشورهای همسایه منتقل کند.

آموزش صحیح، لازمه تربیت آگاهانه است

مشاور آموزش و پژوهش سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز در این بازدید گفت: این سازمان در راستای اهداف ذاتی خود، با نهاد‎های مختلف همچون بهزیستی و آموزش و پرورش، تفاهم‎‎نامه همکاری امضاء کرده است.

کبری محمدی افزود: طبق این تفاهم‎نامه‎ها ۳ هزار و ۵۰۰ مهدکودک و و پیش‎دبستانی در رده‎های سنی پنج تا هفت سال، آموزش‎های لازم را در حوزه‎های مختلف امدادی و بشردوستی فرا می‎گیرند.

وی تمرین مهربانی و جشنواره آشتی آشتی را بخشی از برنامه‎های سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: در حوزه دانش‎آموزی نیز ۸ هزار کانون در مدارس سراسر کشور فعال هستند و در طرح ملی دادرس (دانش‎آموز آماده در شرایط سخت) همکاری می‎کنند.

مشاور رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در ادامه، آموزش صحیح را لازمه تربیت آگاهانه دانست و اظهار کرد: طرح ملی پیمان با هدف پیشگیری از اعتیاد، مسابقات گفت‎وگوی بشردوستی و المپیاد آماده آزمون مهارت‎های امدادی دانش‎‎آموزی، دیگر برنامه‎های این سازمان برای تربیت نسلی بانشاط و امیدوار هستند.