گزارش// روایتـی از فعالیت‎های تیم‎های حمایت‎های روانی، اجتماعی و فرهنگی(سحـر) استان اصفهان در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه // “سحـر” ؛ تبلـور بشـردوستـی در مناطق زلزله زده غـر ب کشور

ایران سربلند همیشه در طول تاریخ به جهانیان نشان داده که خانواده‏ای با گویش‎ها و آداب و رسوم متنوعی را در خود جای داده که قلب یکایک اعضای این خانواده برای همدیگر می‎تپد...این همدلی را بارها و بارها در حوادث و رویدادهای مختلفی به منصه ظهور رسانده و چشم هر بیننده‎ای را به خود خیره کرده است...از دوران جنگ تحمیلی که همگی متحد شدند تا وجبی از این خاک پاک به دست بیگانگان نیافتد تا حوادثی طبیعی و غیر طبیعی همچون زلزله و ریزش ساختمان و...

در روزهای پایانی آبان ماه بود که زمین در غرب کشور به خود لرزید و زندگی مردمان شریف آن منطقه به خصوص استان کرمانشاه را تحت تاثیر خود قرار داد…زلزله‎ای آوار شد و سیل محبت‎های اعضای این خانواده به سوی مردمان این دیار روانه شد…

همه و همه از سازمان‎های خدمت رسان تا مردمان نوع دوست دست در دست یکدیگر دادند تا به یاری متاثرین از این بلای طبیعی بشتابند… جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از اصلی‎ترین نهادهای خدمت رسان با سازمان‎های خود نیز در منطقه حاضر شد و پس از اسکان و ایجاد شرایط اولیه برای ملت شریف این خطه، حمایت‎های روانی را به سازمان جوانان خود واگذار کرد تا زلزله‎زدگان را به شرایط روحی پیش از زلزله بازگرداند.

معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان اصفهان نیز با تکیه بر توان و پتانسیل نیروهای جوان خود، به عنوان نخستین تیم‎ها سحر سازمان جوانان، در قالب تیم‎هایی متشکل از گروه‎های مذهبی، فرهنگی، بهداشتی، آموزشی، اجتماعی، ورزشی، پشتیبانی، روابط عمومی، حمایت روانی و نظارت و ارزیابی در منطقه ثلالث باباجانی مشغول فعالیت شدند و پس از اتمام مرحله اول اعزام تیم‎ها، بار دیگر در صحنه خدمت و در شهرستان سرپل ذهاب، قصرشیرین و… حاضر شدند و خدمت به خلق را با بند بند وجودشان معنا بخشیدند…

 

ارائه آموزش‎ها؛ افزایش آمادگی

معاون امور جوانان استان اصفهان با اشاره به اعزام گروه اول تیم‎های سحر این استان می‎گوید: تیم سحر استان اصفهان متشکل از اعضای جوان، روحانی امدادگران، روانشناسان با تجربه به منطقه اعزام شدند و با حضور ریاست انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران، نکات لازم به اعضای تیم‎های سحر مستقر در منطقه از دیگر استان‎های کشور آموزش داده شد.

حیدرعلی خانبازی افزود: در دومین مرحله اعزام تیم‎ها نیز، جمعیت هلال احمر استان در گروه نخستین تیم‎ها قرار گرفت و با حضور در منطقه، در دو بخش شامل یک تیم روانشانسان و مشاورین کارآزموده و بخش دیگر اعضای جوان و آموزش دیده خدمات متنوعی به هم میهنان ارائه کردند.

 

انسجام و همدلی؛ رمز موفقیت کار تیمی

لیلی امین‎پور؛ کارشناس ارشد مشاوره و از کارشناسان با تجربه و فعال معاونت جوانان استان اصفهان در حوزه ستادی است. او که به عنوان سرپرست مرحله دوم تیم اعزامی استان در کنار معاون امور جوانان استان در منطقه زلزله زده غرب کشور حاضر شده است، در رابطه با فعالیت این تیم می‎گوید: اعضای تیم همگی همدل و منسجم دغدغه خدمت به هموطنان خود را داشتند که با برنامه ریزی منسجم و طبق برنامه زمانبندی مشخص در روستاها و مدارس مختلف حضور پیدا کرده و مشغول ارائه خدمات می‎شدیم.

امین‎پور تصریح کرد: یک هفته حضور در منطقه، فرصت حضور در بیش از ۳۰ روستا و بیش از ۲۰ مدرسه را برای تیم‎های ما فراهم کرد که در هر روستا، در راستای بهبود کیفیت زندگی خانواده‏ها برنامه‎های متنوعی با اهداف روانشناختی از جمله کاهش اضطراب و استرس کودکان، بهبود روابط زوجین، تقویت تمرکز و توجه کودکان و… برگزار شد.

جوانان هلال احمر؛ نماد انگیزه خدمت و انرژی جوانی

دکتر حمیدرضا شمس؛ همچون بسیاری از همکارانش، پزشکی با اخلاق، متعهد و مهربان است که خستگی برای او تعریفی ندارد و با حوصله پای حرف دل مردمان زلزله‎زده می‎نشیند تا تسکینی باشد بر دل رنج دیده‎شان. او که به همراه دوستانش در طول روز مشغول شناسایی، مشاوره و درمان افراد آسیب دیده بوده است، حضور در منطقه زلزله زده و در جمع جوانان پرشور جمعیت هلال احمر را تجربه خوب و متفاوتی می‎داند.

او درباره فعالیت در روستاها می‎گوید: فعالیت تیم روی مناطق پر آسیب متمرکز شده بود و با حضور در روستاهای تخریب شده، افرادی با شدت آسیب‎های خفیف، متوسط و شدید شناسائی کردیم و روزهای پایانی حضور در منطقه نیز با برخی موارد شدید مجدد مشاوره و درمان داروئی انجام دادیم.

بهـتریـن جشـن تولـد

تیم ۳۷ نفره جمعیت هلال احمر استان اصفهان، پس از هماهنگی با جمعیت هلال احمر شهرستان قصرشیرین به صورت سرزده با حضور در دبستان کودکان استثنایی، با آذین‎بندی مدرسه برای کودکان مدرسه جشن تولد برگزار کرده و با اجرای برنامه‎های متنوع، لبخند را بر لبان زیبای کودکان جاری ساختند و اهدای هدایایی به رسم یادبود پایان بخش برنامه نیمروزی این تیم با انگیزه بود. در وصف اجر و مزد اعضای تیم سحر استان اصفهان، همین لبخند، شادی از صمیم قلب، دعای خیر و اذعان کودکان معصوم به بهترین جشن تولد تا پایان عمرشان بس که دستگیر دنیا و آخرتشان شود…

دعای خیر کودکان ارمغان حضور در تیم سحـر

زهرا جهانگیری عضو جوان جمعیت هلال احمر از شهرستان دهاقان در جنوب استان اصفهان است که ۶ سابقه عضویتش در جمعیت هلال احمر، به خوبی و بیش از پیش مهرورزی را با گوشت و پوست و استخوانش عجین کرده است. به عنوان خاله باران در گروه فرهنگی و اجتماعی تیم سحر فعالیت داشت تا با زبان کودکانه، با شعر، قصه و نمایش‎های عروسکی اقدامات در حین زلزله، نکات بهداشتی و مباحث امداد و کمک‎های اولیه را به کودکان آموزش دهد.

او که معتقد است به مناطق زلزله زده دعوت شده تا دل کودکان را شاد کند، خدا را شاکر است که توانسته حتی برای چند دقیقه هم که شده خنده را به لب این نوگلان بیاورد و می‎گوید: در این یک هفته خدمت به مردم عزیز، خونگرم و مهمانواز استان کرمانشاه با یک جمله دختر ١٠ ساله آن چنان دلم آرام گرفت و از خدای خود به دلیل حضورم در کنار آنان تشکر کردم و در پوست خود نمیگنجیدم که ناگفتنی است. در همهمه صدای زیبای کودکان کوثر زیباترین دعایی در حق هر بنده‎ای را بر زبان جاری کرد: “خاله الهی همینطوری که دل مارو شاد میکنی خدا دلت رو شاد کنه…”

کمک کردن در سرشت هر هلال احمری است!

سینا تاکی؛ جوانی ۲۴ساله از دیار شهید همت، نجاتگر یکم سازمان امداد و نجات و عضو فعال سازمان جوانان جمعیت هلال احمر است که به عنوان مسئول روابط عمومی گروه، به منطقه اعزام شده است.

او انگیزه ورود خود به جمعیت هلال احمر را کمک به هم‎نوعان و هم‎وطنان می‎داند و ‎می‎گوید: حال که پس از وقوع زلزله، مردم عزیز کشورم نیاز به یاری داشتند، توفیق خدمت نصیبم شد تا در هر دو مرحله به همراه تیم‎های سحر استان اصفهان در مناطق زلزله زده حاضر شده و به هم‎میهنانم خدمت کنم.

تاکی که همچون دیگر اعضای تیم‎های سحر سازمان جوانان حضورش در مناطق زلزله زده به مثابه زندگی با مردمان آن سرزمین بوده است، خاطرات زیادی در قلبش به یادگار ثبت کرده و بازهم حاضر است به مناطق زلزله زده برود و تمام توان خود را برای خدمت به خلق به کار بندد و یاریگرشان باشد.. .

ویزیت رایگان، اندازه‎گیری فشارخون، انجام بازی‎های میدانی با همکاری مرکز خلاقیت و سازمان فرهنگی، تفریحی شهرداری اصفهان، اجرای تئاتر عروسکی، همخوانی، برگزاری مسابقات متنوعی همچون آشپزی ویژه بانوان روستا با طبخ غذاهای محلی، پرتاب حلقه ویژه زوجین و سالمندان، طناب‎کشی بین تیم سحر و اهالی روستا، آموزش امداد و کمک‎های اولیه به زبان ساده و… تنها بخشی از خدمات داوطلبانه تیم سحر استان اصفهان در روستاهای قراویز مارگیران، کوییک حسن، بابا اسکندر و… همچنین مدارس قیام، ادب، طالقانی، بنت الهدی، وحدت، رحمان، سوره و… بود که با تمام توان سعی داشتند لحظاتی شاد برای مخاطبین خود به ارمغان آورند.

از دیگر اقدامات ارزشمند این تیم، همراه کردن غیر حضوری خیرینی از بطن خانواده‎های خود برای تامین نیازهای خانواده هاست. پس از ارزیابی و بررسی وضعیت خانوارها اقدام به خرید ۴ دستگاه چرخ خیاطی برای زنان سرپرست خانوار کردند تا چرخ اقتصادشان بار دیگر به حرکت درآید و با خرید اقلام و دیگر وسایل و یا کمک‎های نقدی شرایط کمک خیرینی که امکان حضور در منطقه را نداشتند نیز فراهم کردند.

همه افرادی که توفیق خدمت به خلق نصیبشان می‏شود، دعوت شده‎اند تا گره‎ای بگشایند، دلی را شاد کنند، مرهمی باشند و دردی را تسکین بخشند…! اعضای تیم سحر استان اصفهان درپایان ماموریت ۷ روزه خود، با حضور منطقه عملیاتی بازدید راز، به شکرانه خدمت صادقانه‎شان سجده شکر به جای آوردند و بار دیگر با شهدای گمنام عهد و پیمانی بستند به وسعت یک دریا خدمت بی مزد و منت…

 

تهیه و تنظیم : مرضیه باغستانی 

تهیه و تنظیم : مرضیه باغستانی