گزارش// ادامه ماموریت تیم سحر همدان در مناطق آسیب دیده از زلزله/ لزوم تداوم حمایت روانی از حادثه دیدگان

روز دوم ماموریت تیم سحر همدان در مناطق زلزله زده غرب کشور با زمین لرزه ای 3.8 ریشتری در نخستین ساعات صبح 17 دی ماه آغاز میشود. پس لرزه هایی فراگیر که امان مردم این منطقه را بریده اند.

همین باعث میشود که به دستور معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان همدان آموزش نحوه صحیح پناهگیری و خروج ایمن به دانش آموزان در اولویت کاری تیم فرهنگی اجتماعی قرار گیرد. طبق برنامه امروز را باخانم پاک بین و تیم حمایت روانی عازم محل اسکان موقت زلزله زدگان در حوالی مساکن مهر شهر سرپل ذهاب میشویم.

بعد از طی مسافت قصرشیرین تا سرپل ذهاب حدود ساعت ۹ صبح به محل ماموریت می رسیم. پزشک، روانشناس و مددکار تشکیل دهنده تیم حمایت روانی دیروز به حدود ۴۰ چادر سر زده اند. امروز اما عزم خود را جزم کرده اند که تعداد بیشتری را مورد حمایتهای روانشناختی اولیه قرار دهند.

احتمال اینکه شاید عده ای هنوز در چادرهایشان در حال استراحت باشند باعث میشود که این تیمدر ابتدای امر به سراغ مردمی برود که در اطراف چادرها هستند. جمع شدن در مقابل تانکرهای آب برای شستشوی ظروف و البسه و گل و لای بودن فضای بین چادرها از جمله تصاویری بود که پیش زمینه زندگی این حادثه دیدگان را تشکیل میداد.

تیم وارد چادر اول میشود؛ بانوی کردزبان درکنار دختر خردسالش با گرمی از اعضا استقبال می کند اما خجالت زده از نبود امکانات پذیرایی است. رو به دکتر سهیلی پزشک تیم از سرماخوردگی شدید همسر و فرزندش، از سرفه های شبانه خودش به دلیل گرد و خاک و آلودگی هوای منطقه به دلیل آوارها حرف میزند. دکتر بعد از کنترل فشارخون، نسخه ای برای او تجویز میکند و از میان داروهای موجود در بساطش، شربت و قرص هایی به او می دهد.

خانم کاووسی روانشناس تیم خود را معرفی می کند و از مشکلات روانی احتمالی می پرسد. بانوی حادثه دیده سری تکان می دهد. ماحصل این افسوس خوردن میشود حرف هایش راجع به فراموشی و عصبی شدن بیش از حدش در روزهای پس از وقوع زلزله و مدرسه نرفتن دخترکش از ترس زلزله. خانم روانشناس راهکارهایی درباره کنترل خشم، مدیریت ذهن، مدیریت استرس و تقویت حافظه را به او ارائه می کند و آقای کاووسی مددکار اجتماعی هم عروسکی به دختر کوچکش هدیه می دهد و سعی می کند با مهربانی او را به سخن وا دارد.

تیم چادر به چادر که می رود این سناریو تکرار می شود

بی خوابی، استرس، فراموشی، ترس از زلزله، سرماخوردگی و عفونت گلو، فشارخون بالا، سردرد و کمردرد از شایع ترین مشکلات مردم اسکان یافته در چادرهای هلال احمر و کانکسرا تشکیل می دهد.

طی سرکشی به چادرها، معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان همدان که خود روانشناسی خوانده هرجا که احساس نیاز کند به مدد روانشناس تیم می آید و توصیه های لازم را به خانم ها می کند.

زمین لرزه های شدید این یکی دو روز اخیر سایه هایی از وحشت و ترس را دوباره بر این مردم زلزله زده انداخته است و همین امر ادامه اعزام تیم های حمایت روانی را خاطرنشان می کند.

سرکشی ها ادامه می یابد. خانم روانشناس که دیروز حین گفتگو با مادران و دختران زلزله زده متوجه نیاز آنها بهبرخی اقلام بهداشتی شده، امروز با خود اقلامی از جمله ویتامین آ.د، کرم مرطوب کننده، ماسک، لباس زیر و و… میان آنها توزیع می کند.

مرضیه کاووسی، روانشناس داوطلبی که تجربه حضور در میان زلزله زدگان را در سابقه کاری خود ثبت می کند، عمق فاجعه را بیشتر از حد تصور خود عنوان میکند و با بیان اینکه روانشناس ها نیز نیاز به تخلیه روانی دارند بر شدت این فاجعه صحه می گذارد.

دکتر سهیلی پزشک داوطلب هم هرجا که ویزیتش نیازمند نتیجه آزمایش، سونوگرافی یا نوار قلب است، غمی بر چهره اش می نشیند و می گوید: اغلب حادثه دیدگان متاسفانه به هر دلیلی نتوانسته اند پیگیر سلامت خود باشند.

آقای کاووسی مددکار اجتماعی ضمن پذیرش و مصاحبه با آسیب دیدگان، تعدادی بروشور درباره موضوعات مختلف امدادی و بهداشتی با خود آورده و میان چادرنشینان توزیع می کند.

طی سرکشی تیم حمایت روانی جمعیت هلال احمر استان همدان در روز دوم از مرحله سوم ماموریت تیم سحر این استان، مردم آدرس کانکسی را می دهند که ساکنان آن ۱۱ نفر از اعضای خود را طی زلزله از دست داده اند ،و روز دوم کاری باوداعیدردناک با بازماندگان این خانواده خاتمه مییابد.

دو پسر نوجوان و مادرشان که پای او چندبار زیر تیغ جراحی قرار گرفته و هنوز هم امکان راه رفتن ندارد بازماندگان این خانواده هستندکه بدلیل مشکلات درمان مادر در محل زندگی خود حضور نداشتند وبه دلیل وضعیت مادر، اصلی ترین نیاز آنها در حال حاضر یک کانکس است که امیدواریم در روزهای آتی فراهم گردد.