گزارشی از اولین روز فعالیت تیم سحر همدان در مناطق آسیب دیده از زلزله سرپل ذهاب

ساعت 7 صبح است و هنوز به وقت قصر شیرین، ستاد هماهنگی تیم های سحر سازمان جوانان در محل اسکان این تیم ها، هوا روشن نشده اما اعضای تیم سحر با آرم سازمان جوانان بر تن آماده اعزام به منطقه زلزله زده سرپل ذهاب هستند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان همدان؛ تیم حمایت روانی متشکل از دکتر محمود سهیلی پزشک عمومی، مرضیه کاووسی روانشناس و کاووسی مددکار اجتماعی با خودرو به سمت اردوگاه اسکان زلزله زدگان در حوالی مجتمع های آپارتمانی مسکن مهر سرپل ذهاب روانه میشوند و تیم حمایت فرهنگی اجتماعی متشکل از چهار شش نفر و با همراهی معاونت جوانان جمعیت هلال احمر استان همدان راهی مدرسه ابتدایی شهید علی اشرف سلیمانی در این شهر.
من هم با تیم فرهنگی اجتماعی همراه می شویم.

برپایی ایستگاه های آموزشی و سرگرمی
در بدو ورود به مدرسه اعضای تیم سریعا ایستگاه های در نظر گرفته شده برای کار با دانش آموزان شامل ایستگاه نقاشی، ایستگاه بازی و سرگرمی، ایستگاه شعرخوانی، ایستگاه آموزشی و… را با نصب بنر و محوطه سازی برپا می کنند.

این مدرسه در روزهای پس از زلزله و به دلیل خسارت شدید وارده به بعضی مدارس، در سه شیفت ۸تا ۱۱، ۱۱ تا ۲ و ۲ تا ۵ پذیرای دانش آموزان ابتدایی دختر و پسر شده و حالا اعضای تیم سر اعزامی از همدان خود را مسئول ارائه خدمات به حدود۹۰۰ دانش آموز می دانند.

در شیفت اول دانش آموزان پسر مدرسه ابتدایی شهید سلیمانی به چند گروه تقسیم میشوند: شهرزاد کتابی جوان هلال احمری برای گروهی از بچه ها بازی مارپله امدادی تدارک دیده و حین این بازی، مهارت های مختلف امدادی شامل را به دانش آموزان آموزش می دهند. گروهی دیگر به سرپرستی آقای رستمی کارشناس فرهنگی جوانان استان مشغول روپایی زدن با توپ میشود و برای پسربچه ها مسابقه روپایی وفوتبال برگزار می کند.

اعظم حیدری دیگر جوان عضو تیم سحر ایستگاه نقاشی برپا کرده و پسربچه های بازیگوش را با ترفندهای خاص و خلاقانه خود پای برگه های نقاشی نشانده و از آنها میخواهد بهترین آرزوهای خود را نقاشی کنند و برای هنرنمایی خود جایزه بگیرند.

طاهره نوری نهاد نیز قطاری از بچه ها را با هوهوچیچی به دنبال خود راه انداخته است و در ایستگاه های فرضی قطار شیوه پناهگیری و مواجهه با حوادث طبیعی احتمالی از جمله زلزله را آموزش می دهد.

طنین شادی در مدارس سرپل ذهاب
سرودهای کانون غنچه های هلال و کانون های دانش آموزی در فضای مدرسه طنین انداخته است. اما وقتی که مدیر مدرسه از ذکریا میگوید که همه خانواده اش را در زلزله از دست داده و با مادربزرگش زندگی می کند، این آهنگ های شاد هم نمی گذارند زخم کاری زلزله فراموش شود و تنها وقتی که خانم پاک بین معاون جوانان همدان از معرفی این دانش آموز خردسال به تیم حمایت روانی سخن میگوید این زخم اندکی التیام میابد.

حالا شیفت دوم شامل دانش آموزان مدرسه ابتدایی دخترانه زینب کبری سرمیرسند و تیم حمایت فرهنگی اجتماعی هلال احمر همدان تازه نفس تر از صبح، برای این دختربچه ها نیز برنامه اجرا می کنند.

خانم نوروزی معلم باسابقه مدرسه سرخوش از حضور تیم هلال احمر در کنار بچه ها، از ترس های هر روزه دانش آموزان سخن می گوید. از پس لرزه هایی که نمی گذارند داغ زلزله فراموش شود. از زندگی اش در چادر و پسرش که هر روز ناچار است در همان چادر تنها گذاشته و به کلاس درس بیاید، از ترسش از سقف.

او می گوید: امروز به یمن حضور شما برای اولین بار جرات کردیم به دفتر مدرسه سری بزنیم. آقای امیدوار رئیس اداره دانش آموزی برای بچه ها مسابقه دارت برگزار میکند و به یکی از بچه ها که او را “عمو دارت” صدا می کند لبخند میزند. شیفت سوم نوبت دانش آموزان مدرسه ابتدایی دخترانه حدیث است که مصادف می شود با حضور رئیس سازمان جوانان و هیئت همراه در این مدرسه. فعالیت اعضای تیم حمایت فرهنگی اجتماعی همدان مورد رضایت این مقام مسئول قرار می گیرد.

قول مساعد رئیس سازمان جوانان برای پیگیری وضعیت درمانی یک دانش آموز
خانم باباخانی یکی از معلم ها انگار که کیمیایی یافته باشد به دکتر حبیبی مراجعه میکند و برای درمان فک شکسته دانش آموزش از او کمک می خواهد. دکتر قول مساعد میدهد و از این خانم معلم شماره تماس میگیرد .لبخند بر لبان معلم دلسوز می نشیند.

همراه رئیس سازمان جوانان و آقای گنج کریمی معاون دانشجویی و جوانان این سازمان و در معیت دو معاون جوانان استانهای همدان و کرمانشاه عازم مسکن های مهر و محل ماموریت تیم حمایت روانی همدان میشویم.

دکتر سهیلی خسته اما پر امید هنوز در حال ویزیت زلزله زدگان است و همراه روانشناس و مددکار اجتماعی نیز چادر به چادر به سراغ حادثه دیدگان میروند.
ساعت ۵عصر است و تیم آماده حرکت به سمت قصرشیرین.اما داستان فعالیت امروز تیم سحر به هم اینجا ختم نمیشود.

اندکی از حضور تیم در قصرشیرین نگذشته، زمین لرزه ای ۵ریشتری سرپل ذهاب را می لرزاند که در قصرشیرین هم حس میشود و حال و هوای زلزله زدگان را برای اعضای تیم ملموس تر می کند تا لزوم حمایت روانی و اجتماعی از آنها بیشتر حس شود.
تا یار که را خواهد و میلش به چه باشد….