هلال احمر ۱۰ طرح برای مقابله با آسیب های اجتماعی دارد، جای خالی هماهنگی بین بخشی در مقابله با آسیب های اجتماعی

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: در هلال احمر 10طرح مختلف برای مقابله با آسیب های اجتماعی دارد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان، علی پهلوان در همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی با محوریت آسیب های ناشی از مواد مخدر و روانگردان ها در تالار اجتماعات بهزیستی شادگان اظهار کرد: اعتیاد یکی از آسیب های اجتماعی محسوب می شود که در معاونت امور جوانان هلال احمر خوزستان برنامه های مختلفی در خصوص آن صورت گرفته است.

اجرای طرح ملی پیمان در جمعیت هلال احمر برای مقابله آسیب های اجتماعی

وی افزود: در معاومت امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان ۱۰طرح مختلف برای مقابله با آسیب های اجتماعی داریم و ۱۰ هزار جوان فعال عضو سازمان جوانان هلال احمر هستند.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان تصریح کرد: طرح ملی پیمان(پیشگیری موثر از اعتیاد) از طرح های هلال احمر برای مقابله آسیب های اجتماعی در زمینه مبارزه با اعتیاد است که جوانان ما با شرکت دراین طرح و کسب آموزش های لازم به عنوانی مربی و مدرس تربیت می شوند و جوانان دیگر را جذب می کنند.

پهلوان گفت: آنها از طریق اینترنت پایان نامه هایی را دریافت و به عنوان مربی معرفی می شوند و در این حوزه فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: طبق سیاست های کلی کشور و دستور صریح مقام معظم رهبری باید برای مقابله با آسیب های اجتماعی ورود کنیم و ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در لایحه بودجه ۹۷ برای مقابله با آسیب های اجتماعی به سازمان امور اجتماعی وزارت کشور اختصاص یافته است.

ضرورت افزایس نشاط اجتماعی برای پیشگیری از گرایش جوانان به مواد مخدر

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: ایجاد نشاط اجتماعی و شادابی باعث می شود تا جوانان گرایش کمتری به مصرف مواد مخدر و مسائل منفی داشته باشند.

پهلوان با اشاره به آسیب های موسیقی های زیرزمینی و مخالفت های مسئولان با آنها یادآور شد: اگر در حوزه های اجتماعی در برخی موارد با خواننده های زیرزمینی مخالفت می کنیم صرفا به خاطر زیرزمینی بودن خواننده و زیرزمینی خواندن نیست و زیرزمینی خواندن صرفا مشکل نیست.

وی تأکید کرد: محتوایی که از طریق کلام و ترانه منتشر می شود و نوع موسیقی که ارائه می دهند جوانان را به سوی افسردگی و سپس اعتیاد سوق می دهد و اعتیاد سرمایه ملی و اجتماعی را هدر می دهد و هدررفت سرمایه های اجتماعی موجب بروز آسیب های اجتماعی نظیر فقر، طلاق و خشونت می شود. حتی متن خود ترانه ها و موسیقی ها آگاهانه جوانان را به سمت افسردگی سوق می دهد.

نیاز جدی به برنامه ریزی دقیق در مقابل تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان بیان کرد: باید در برابر تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان ایستادگی و برای مقابله با آنها برنامه ریزی کنیم. برنامه ریزی برای مقابله با آسیب های اجتماعی باید از جوانان شروع شود و استفاده از جوانان و توانمندسازی آنها باعث رشد و کاهش هزینه ها می شود.

به گفته پهلوان باید جوانان را برای مقابله با آسیب های اجتماعی تربیت و توانمند و نقش مداخله جویانه آنها را بیشتر کنیم و هیچ کس بهتر از جوانان نمی تواند با آسیب های اجتماعی مقابله کند چون آنها آسیب های اجتماعی را به خوبی درک و لمس می کنند.

ضرورت همکاری های بین بخشی در مقابله با آسیب های اجتماعی

وی افزود: در حوزه نشاط اجتماعی طرح ملی سحر(سامانه حمایت های روانی) را داریم که نمونه کار آنها را می توان در زلزله کرمانشاه دید.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: تیم سحر هلال احمر استان با راهکارهای رواشناسی، روانپزشکی،بازی درمانی و گفتاردرمانی درمان می کنند توانستند شوک حادثه زلزله را از بین ببرند.

پهلوان یادآور شد: اتحادی که بین آسیب های اجتماعی وجود دارد بین ما و دستگاه های متولی مقابله با آسیب های اجتماعی وجود ندارد و این به رشد آسیب های اجتماعی کمک می کند و و باعث افزایش آسیب های اجتماعی در جامعه ما می شود.

وی تأکید کرد: باید در کنار فعالیت های مقابله با آسیب های اجتماعی داشته باشیم هم افزایی و همبستگی و عملکرد جزیره ای هزینه و وقت ما را بالا می برد.

ضرورت مدیریت فضای مجازی و تبدیل آن به یک فرصت

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان بیان کرد: وقتی سیاست کلی نظام و فرمایشات رهبری حضور مستقیم در فرآیند مقابله با آسیب های اجتماعی است ما هم باید حضور داشته باشیم و از فضای مجازی نهراسیم.

پهلوان با بیان اینکه فضای مجازی علی رغم آسب های زیادی که دارد یک فرصت است، گفت: چطور غربی ها می توانند از فضای استفاده کنند اما ما که در جامعه اسلامی هستیم نمی توانیم استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه جوانان مان را برای تسخیر فضای مجازی و افزایش جنبه های مثبت آن تربیت می کنیم، افزود: اگرقرار است از فضای مجازی به دلیل آسیب های زیاد فرار کنیم جوان ما به آن دسترسی پیدا می کند
معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: باید برنامه ریزی ما به گونه ای باشد که هراسی از ورود به فضای مجازی نداشته باشیم و سیاستی را که دشمنان علیه ما دارند در فضای مجازی پیاده می کنند به نفع خودمان تغییر دهیم و فضای مجازی را به مکانی برای تبلیغ اهداف و آموزه های دینی تبدیل کنیم.