یادداشت// بانیانِ «همدلی»

در پی انعقاد تفاهمنامه‌ای سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، متعهد شدند تا طرح ملی دادرس در قالب یک برنامه مشترک در میان دانش‌آموزان عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و طرح همدلی تشکل‌های دانش‌آموزی ارایه شود.

بانیانِ «همدلی»

 سال‌های متمادی است که تشکل‌های متولی امور فرهنگی-‌اجتماعی دانش‌آموزان به ‌طور گسترده فعالیت می‌کنند. مهمترین این تشکل‌ها در یک کانون مشترک که همان مدرسه است به فعالیت می‌پردازند. در همین راستا و در پی انعقاد تفاهمنامه‌ای سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، متعهد شدند تا طرح ملی دادرس در قالب یک برنامه مشترک در میان دانش‌آموزان عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و طرح همدلی تشکل‌های دانش‌آموزی ارایه شود.

طرح همدلی تشکل‌های دانش‌آموزی امسال دومین دوره خود را برگزار کرد. این طرح از همان ابتدا با اقبال مناسبی در استان‌ها روبه‌رو شد. در برخی از استان‌ها سایر تشکل‌های دانش‌آموزی نیز خواستار فراگیری آموزه‌های طرح دادرس شدند. همچنین والدین دانش‌آموزان عضو تشکل‌های دانش‌آموزی تمایل خود را به شرکت در این کلاس‌های آموزشی اعلام کردند. فراگیری این مهارت‌های امدادی پایه به دانش‌آموزان کمک خواهد کرد تا در مواقع مورد نیاز دانش‌آموزان بتوانند از خود و اعضای خانواده خود مراقبت کرده و در صورت لزوم جان آنها را نجات دهند.

بهتر آن است که در آینده اعضای تشکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان مهارت کافی کسب کنند تا بتوانند این آموزه‌ها را به سایر دوستانشان در تشکل‌های دیگر آموزش دهند و این چرخه امدادی به این منوال نیز گسترش یابد. به ‌طور مسلم آموزه‌های امدادی نیز مانند سایر مهارت‌ها به‌روزرسانی و جدیدتر خواهد شد. این امر به دانش‌آموزان کمک خواهد کرد تا مهارت‌های خود را تازه‌تر و جدیدتر کنند.

در این صورت جای خالی آموزش مهارت‌های امدادی که در آموزش‌های درسی مقطع متوسطه که بسیار مشهود به نظر می‌رسد، به نوعی پر و نیاز دانش‌آموزان به این امر برآورده خواهد شد. همکاری مستمر و علاقه‌مندی اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان پایه مهمی برای ادامه روند اجرای این طرح خواهد بود.

همچنین این طرح جزو فعالیت‌های مرتبط با اوقات ‌فراغت دانش‌آموزان در سامانه فعالیت‌های اوقات فراغت تابستانی وزارت آموزش‌وپرورش ثبت می‌شود. سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر امیدوار است طرح همدلی تشکل‌های دانش‌آموزی مانند سایر طرح‌های ارزشمند این سازمان گسترش یافته و سایر تشکل‌های دانش‌آموزی را نیز از این طرح بهره‌مند کند.

فرزانه آذرمی| روزنامه شهروند