ایرنا گزارش داد: ستاد حمایت های روانی هلال احمر در ۸ منطقه زلزله زده تشکیل شد

رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور از تشکیل ستاد حمایت های روانی هلال احمر (سحر) در 8 منطقه زلزله زده غرب کرمانشاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به نقل از ایرنا؛ مسعود حبیبی اظهار کرد: این اقدام به منظور انجام حمایت روانی از افراد آسیب دیده ناشی از بحران زلزله به ویژه کودکان، زنان و سالمندان تشکیل شده است.

وی ادامه داد: کارشناسان خبره و آموزش دیده این ستادها با سرکشی به چادرهای امدادی هفت شهرستان مد نظر و ابراز همدردی با مصیبت دیدگان، کودکان، سالمندان و زنان آسیب دیده را شناسایی و روان درمانی می کنند.

رییس سازمان جوانان هلال احمر اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم این ستادها انجام مشاوره های تخصصی و کارشناسی با کودکان آسیب دیده و متاثر از زلزله اخیر کرمانشاه است. کارشناسان این ستادها بین کودکان آسیب دیده وسائل نقاشی و اسباب بازی توزیع و برای شادی آنان بازی های گروهی برگزار می کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: زلزله زدگان برای سازگاری با شرایط بحران نیازمند حمایت های روانی اجتماعی هستند.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: افراد مصیبت دیده برای سازگاری با شرایط بحران و از سرگرفتن فعالیت های عادی خود نیازمند حمایت های روانی و اجتماعی هستند.

حبیبی تاکید کرد: در صورت حل نشدن بحران بطور کامل ممکن است اثرات روانی و عاطفی جبران ناپذیری بر ساختار شخصیتی افراد وارد آید.

او شوک، بهت، گیجی، انکار، ناامیدی و افسردگی را از جمله مراحل روان شناختی که بعد از حوادث ناگهانی به ویژه زلزله در بازماندگان بوجود می آید، عنوان کرد.

حبیبی با اشاره به اینکه گروههای خدمات ویژه روان شناختی بصورت سیار به مناطق آسیب دیده از زلزله اخیرغرب کشوز اعزام می شوند، گفت: این افراد برای پیشگیری از مشکلات روان شناختی از جمله افسردگی، اضطراب و واکنش های سوگ به یاری مصیبت دیدگان می شتابند.

وی ارایه خدمات روان شناختی را شامل چهار مرحله دانست و گفت: در مرحله اول که بازگویی روان شناختی است شامل لحظه شروع تا زمان حال حاضر می باشد.

حبیبی افزود: در مرحله بعد باید به فرد کمک کرد تا هیجانات و عواطف خود را برون ریزی کرده و سعی شود در این مرحله عادی سازی صورت گیرد.در این مرحله باید به فرد تفهیم شود که علایم نشان دهنده نشانه های روانی شدن و غیرطبیعی بودن نیست و این واکنش کاملا طبیعی می باشد.

وی مرحله سوم را شامل مواجهه تدریجی با آنچه که از آن وحشت دارند، اعلام کرد و گفت: در مرحله سوم فرد سعی می کند از رفتن به برخی مکانها و یا فکر کردن به بعضی از چیزهایی که از دست داده اجتناب کند که می بایست با حساسیت زدایی تدریجی این مشکلات از میان برداشته شود.

حبیبی یادآور شد: جلسات گروهی برای افرادی که عزیزان خود را از دست داده و دچار واکنش های ناامیدی و سوگ شده اند، موثر می باشد.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر اظهار کرد: در نهایت شرکت در تمامی مراحل سوگ و انجام مراحلی چون بازی های گروهی برای کودکان به وسیله روانشناسان به گونه ای که بتوانند مراحل سوگ مربوط به عزیزان از دست رفته را بگذرانند می تواند فرد را به حالت طبیعی باز گرداند.

او با اشاره به ارتباط با افراد آسیب دیده گفت: باید پس از زلزله شرایطی را فراهم کنیم تا افراد آسیب دیده بتوانند احساسات و عواطف مثبت یا منفی خود را بروز دهند و آنها را به صحبت کردن در مورد واقعه پیش آمده تشویق کرد.

وی افزود: در این گونه مواقع باید به صحبتهای افراد آسیب دیده به دقت گوش داد و درخواست هایی را که از ما دارند یادداشت کرد.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال افزود: کمک کردن به فرد آسیب دیده به منظور شناخت درست و درک صحیح از حادثه تا افکار اشتباه درباره خود، متوفی و دیگران را شناسایی و درجهت تغییر آنها اقدام کنند از دیگر اقداماتی است که در این گونه مواقع باید انجام شود.

حبیبی با اشاره به این مطلب که همه می توانند به زلزله زدگان کمک کنند تا به حالت عادی روحی خود بازگردند، گفت: ایجاد حس همبستگی گروهی، تغییر نگرشهای منفی آسیب دیدگان نسبت به خود، محیط و آینده فراهم کردن مقدمات فعالیت های جسمی نظیر ورزش، بازی و فعالیت های بدنی برای آسیب دیدگان از موارد دیگری است که می تواند در این زمینه به آنها کمک کند.

زلزله ای به بزرگی ۷٫۳ ریشتر ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند. این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق ۱۱ کیلومتری زمین روی داد. شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.

براساس اطلاعات اعلام شده، تاکنون حدود ۴۳۰ نفر کشته و نزدیک به ۱۰ هزار نفر مصدوم شده اند. این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۵۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.