مسعود حبیبی به همراه جمعی از مسئولان و اعضای سازمان جوانان از روزنامه شهروند بازدید کرد// جوانان؛ طلایه‌داران بشردوستی

رئیس سازمان جوانان گفت: سازمان جوانان ٧٠ساله شد. در دهه٤٠ دانش‌آموزان و دانشجویان فرصت پیدا کردند تا در این سازمان حضور پیدا کنند. این حضور باعث شده است تا جوانان به محرومان جامعه مشق خدمت بکنند. در ‌سال ٤٩ طرح خانه‌های جوانان مطرح شد و تا ‌سال ٥٧ نزدیک به ٢٠ خانه جوانان دایر شد که یکی از آنها در خرمشهر برای دفاع از این شهر و رسیدگی به مجروحان در ‌سال ٥٩ آغاز به کار کرد.

 

تهمینه انصاری| رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر روز گذشته به همراه مسئولان این سازمان و جمعی از جوانان به مناسبت هفتادمین سالروز تأسیس سازمان جوانان از روزنامه شهروند بازدید کرد. دکتر مسعود حبیبی در این بازدید با اشاره به سالروز تأسیس این سازمان بیان کرد: برنامه‌های مختلفی برای این روز درنظر گرفته شده بود که یکی از آنها دیدار با پیشکسوتان جمعیت هلال‌احمر بود. حضور در روزنامه شهروند که اقدامات ارزشمندی برای ترویج بشردوستی با رویکرد اجتماعی در جامعه نسبت به دغدغه‌ها و مشکلات و حساس‌سازی فعالیت می‌کند و برای حل این دغدغه‌ها و مشکلات گام برمی‌دارد هم، یکی از برنامه‌های ما بود. امیدواریم این حساسیت و تبیین مسائل درخصوص مسائل اجتماعی در جهت گسترش فعالیت‌های بشردوستانه جمعیت موثر واقع شود.

وی ادامه داد: سازمان جوانان ٧٠ساله شد. در دهه۴٠ دانش‌آموزان و دانشجویان فرصت پیدا کردند تا در این سازمان حضور پیدا کنند. این حضور باعث شده است تا جوانان به محرومان جامعه مشق خدمت بکنند. در ‌سال ۴٩ طرح خانه‌های جوانان مطرح شد و تا ‌سال ۵٧ نزدیک به ٢٠ خانه جوانان دایر شد که یکی از آنها در خرمشهر برای دفاع از این شهر و رسیدگی به مجروحان در ‌سال ۵٩ آغاز به کار کرد.

حبیبی در توضیح فعالیت‌ها و افتخارات سازمان جوانان عنوان کرد: امروز ما نزدیک به یک‌میلیون داوطلب داریم. سامانه جامعی از‌ سال ٩۴ راه‌اندازی کردیم که امروز سامانه ارتقا یافته آن برای کل سازمان داوطلبان و جوانان را با ٣۴٠‌هزار عضو شاهد هستیم. فراتر از آن، فعالیت‌های بشردوستانه و فعالیت‌های امدادی بر پایه بشردوستی را ترویج داده‌ایم. آموزش را از سن ۵ تا ٢٩سالگی اعم از آموزش بشردوستی، مهربانی، احترام را همراه با بازی، مانور، تمرین، نقاشی و راه‌های دیگر آغاز کرده‌ایم. جشنواره صلح بین‌المللی را برگزار کرده‌ایم و نزدیک به ۵٠‌هزار نقاشی از سراسر ایران در زمینه صلح دریافت کرده‌ایم. با سه‌هزار مهدکودک همکاری و تفاهمنامه امضا کرده‌ایم. با این کار هم مربیان با جمعیت آشنا می‌شوند و هم مفاهیم هلال به کودکان آموزش داده می‌شود که این آموزش‌ها شامل آموزش‌های امدادی است که در بالابردن اعتماد‌به‌نفس آنها نقش پررنگی ایفا می‌کند.

رئیس سازمان جوانان در ادامه با تأکید بر اقدامات این سازمان در حوزه دانش‌آموزی اظهار داشت: هشت‌هزار کانون دانش‌آموزی در هشت‌هزار مدرسه دایر کرده‌ایم. طرح دادرس را برای ۴٠٠‌هزار نفر که ٨ مهارت کمک‌های اولیه را می‌آموزند، آغاز کرده‌ایم که این دقیقا در کشورهای پیشرفته هم درحال انجام است. در کنار همه این فعالیت‌ها، تمرین کار گروهی و دوستی نیز از نتایج این دوره‌ها بوده است. سلسله رقابت‌هایی برای تیم‌های هر استان درنظر گرفته‌ایم که روزنامه شهروند در ‌سال گذشته با اجرای مسابقه‌ای برای بشردوستی حضور و نگاه ارزشمندی به آن را از خود نشان داد.

وی افزود: آموزش‌های بشردوستی در زمینه موادمخدر، آسیب‌های اجتماعی با پنج‌هزار برنامه در پنج‌هزار استان، گفت‌وگوی بشردوستی برای آشنایی دانش‌آموزان به منطق و صلح، شرکت در مناظره‌ها که برای کاهش خشونت در جامعه بسیار موثر بوده است را در کارنامه فعالیت‌های خود داشته‌ایم.

حبیبی با تأکید بر حضور و استقبال جوانان ٢٩-١٨‌سال در کانون‌های دانشجویی، جوانان، طلاب وروستایی توضیح داد: ١٢٠٠ کانون دانشجویی و ٨٠٠ کانون در سطح شهرها داریم که دبیرهای آنان توسط خود جوانان انتخاب می‌شود. حرکت عظیمی در ‌سال گذشته با استراتژی YES با محوریت رهبری جوانان در تصمیم‌گیری‌ها در مجامع کانون دانشجویی اجرا کرده‌ایم. به جوانان بها داده‌ایم و از آنها در تصمیم‌گیری‌ها مشورت می‌گیریم و در تلاش هستیم این را تعمیم دهیم. درعین حال، از ایده‌ها و خلاقیت‌های جوانان هم استفاده می‌کنیم.

رئیس سازمان جوانان با اشاره به طرح‌های اجرایی این سازمان بیان کرد: با طرح «نه به تصادفات جاده‌ای» نقش پررنگی در کاهش تصادفات جاده‌ای در ایام نوروز داشته‌ایم که با استفاده از این طرح اطلاع‌رسانی و حساس‌سازی ایجاد کرده‌ایم. طرح‌های پیمان، کاروان‌های نیکوکاری و آموزش‌های امدادی از دیگر طرح‌های ما بوده‌اند. حبیبی با تقدیر از روزنامه شهروند، برای فراهم‌سازی فرصت جوانان تصریح کرد: افتخاری که روزنامه شهروند در بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات کسب کرد، افتخاری برای همه ما و جمعیت هلال‌احمر است. امیدواریم با استفاده از فرصت‌هایی که رسانه می‌تواند اجرایی و حساس‌سازی کند، جمعیت هلال‌احمر با استفاده از روزنامه شهروند در گسترش فرهنگ بشردوستی عملکرد موفقی از خود نشان دهد.

ابوالفضل امینی‌هرندی، دبیر مجمع کشوری جوانان نیز در این مراسم ضمن تشکر از فضای ایجاد‌شده برای حضور و بروز استعدادهای جوانان در روزنامه شهروند گفت: امسال سالی برای تلألو جوان‌باوری است. تمامی فعالیت‌ها در سازمان جوان توسط جوانان انجام می‌شود. در هر استان رابطین خبری مشغول به فعالیت هستند و حتی اقدامات برون‌مرزی را هم پوشش می‌دهند. ما در جمعیت هلال‌احمر به خبر، به ‌عنوان یک خبر نگاه نکرده‌ایم، بلکه به دنبال بشردوستی و ترویج آن بوده‌ایم.

وی ادامه داد: جوانان همیشه بیانیه‌های خاص و تند نمی‌دهند و همیشه سعی ما بر این بوده است که بر مبنای منطق صحبت کنیم و ادامه راه را هم با همین دیدگاه ادامه خواهیم داد. دانش‌آموزان سرمایه‌های بی‌بدیل سازمان جوانان و همین ‌طور کشور ایران هستند. ما با تمامی اقداماتی که انجام می‌دهیم، پیشگیری را بهتر از درمان می‌دانیم.

میلاد حسنی امیرآبادی، دبیر مجمع کشوری کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر نیز با اشاره به حمایت روزنامه شهروند و مدیریت آن از جوانان در زمان تدوین برنامه پنج ساله عنوان کرد: شما همیشه به دنبال جوانان بوده‌اید و این نگاه بلند به ما حس کوهی استوار و پشتیبان می‌دهد. از این بابت برای داشتن روزنامه  شهروند برای سازمان جوانان و جمعیت هلال‌احمر خدا را شاکریم.

حسنی ادامه داد: بسیاری از اخبار جوانان در این روزنامه با استقبال مواجه شده است. «شهروند» برای انتقال مطالب ما قدم برداشته است. با قدرت باورپذیری که ریاست این مجموعه به ما داده است، با هر توانی که داریم، در کنار شما می‌مانیم و به شما کمک می‌کنیم.

افشین امیرشاهی، سردبیر روزنامه شهروند نیز در ادامه این دیدار گفت: «شهروند» متعلق به خود شماست. فضای کار برای نوشتن از مباحث جوانان در روزنامه برای شما باز است. امروزه هر قدر مطالب خلاصه‌تر چاپ شود، خواننده بیشتری را به دنبال خود می‌کشاند؛ شما هم می‌توانید در همین مورد با ما همکاری کنید. او ادامه داد: گاهی ما به ‌حدی درگیر اخبار دیگر می‌شویم که طبیعی است مواردی را نبینیم؛ اینجاست که شما می‌توانید نقش مشاور را برای ما ایفا کنید. درخواست می‌کنم که در حوزه نوشتاری روزنامه به ما کمک کنید؛ نوشتن، مشورت‌دادن و سوژه‌هایی در مورد هلال و جوانان برای ما حایز اهمیت هستند. من این نشست را به فال نیک می‌گیرم و آن را سرآغازی برای ارتباط و همکاری بیشتر می‌دانم.

عبدالرسول وصال، مدیرمسئول روزنامه شهروند نیز در این دیدار گفت: با وجود تمام همکاری‌ها و زحماتی که در زمینه جوانان کشیده می‌شود، مسأله جوانان مسأله‌ غم‌انگیزی است. امروزه در سراسر دنیا و در کشورهای پیشرفته برای ایجاد ظرفیت برای نسل جوان تلاش می‌شود. رویکرد برنامه‌های دولت‌ها نیز جوان‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های جوانان است. در کشور ما بعد از دو دوره انقلاب و جنگ که از ظرفیت جوانان به خوبی استفاده شد، بعد از آن ما هنر استفاده از ظرفیت‌ها را نداشتیم و هر روز در حال از دست‌دادن ظرفیت‌ها هستیم. این مسأله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که چرا ما در استفاده از ظرفیت‌های جوانان ناتوان بوده‌ایم و تردیدی نیست که ما بی‌توجه هستیم و ظرفیت‌های لازم را ایجاد نکرده‌ایم.

وصال افزود: البته جوانانی را هم می‌بینیم که با تمام وجود کار می‌کنند، زحمت می‌کشند و به زیبایی‌های زندگی امیدوار هستند. ما امیدواریم که اگر بخش عظیمی از دست می‌روند، عده‌ای دیگر الگو می‌شوند و این الگوها زندگی را نجات می‌دهند. پیشنهاد ما این است که در جامعه خسته ما که جوانان به گوشه‌ها پناه می‌برند و از تنهایی لذت می‌برند، آنها را به فردا امیدوار کنیم. این مصداق بارز حقوق بشردوستانه است که ما بتوانیم جامعه جوانمان را به سمت کارآفرینی، خلاقیت و رهایی از خمودگی دعوت کنیم. ما با این کار هم به دولت کمک کرده‌ایم و هم جوانان را در عرصه فعالیت‌های اجتماعی مشارکت داده‌ایم.

وی گفت: جوانی زمان مناسبی برای کتابخوانی است؛ زیرا هر آنچه خوانده شده، در ذهن می‌ماند. کتاب همه را از ناامیدی نجات می‌دهد. اگر بتوانیم شعاری برای فتح امید برای جوانان و رهایی از حسرت و ناامیدی نهادینه کنیم، با روح آنان هماهنگ بوده‌ایم و آنها را به جوانانی جسور، مبارز با ظلم ستیزی و تبعیض که ناقض امید است، تبدیل کرده‌ایم. پیشنهاد من این است که نوروز امسال همراه با امیدآفرینی باشد و پیام امید با رهایی از تبعیض و دست‌یافتن به حقوق جوانان همراه باشد.

عبدالرسول وصال، مدیر مسئول روزنامه شهروند در پایان با تأکید بر استفاده از ابزار‌های نوین تصریح کرد: ابزارهای نوین ابزارهایی هستند که می‌توانند پیام شما را به مخاطبان برسانند. راه‌های بسیاری برای استفاده از این فرصت وجود دارد که ما هم می‌توانیم در جزییات آن با شما همکاری کنیم که چطور می‌توان مفهوم بشردوستی که جوانان طلایه‌دار آن هستند را با استفاده از ابزارهای نوین ترویج داد. درمجموع ابزارهای نوین به سرمایه‌گذاری نیاز دارند. برای این هم‌افزایی به سوی شما دست دراز می‌کنیم؛ زیرا که جوانان مسأله مهم و اصلی این جمعیت هستند. باید جنگید و تا آخرین لحظه‌ای که ممکن است در این سنگر امید مبارزه کرد تا به پیروزی رسید.

منبع: روزنامه شهروند