به بهانه برگزاری ششمین دوره «دادرس»// حادثه «شین‌آباد» سرآغازی برای آموختن

شهروند| سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر کشور به ‌عنوان یک نهاد خیریه و خدمت‌رسان که مخاطبان اصلی آن کودکان، نوجوانان و جوانان 5 تا 29‌سال هستند، در این خصوص نقش مهمی بر عهده دارد به همین دلیل حادثه شین‌آباد و آموختن از این حادثه و عوارض آن سرآغاز اجرای طرحی تحت‌ عنوان دادرس شد. دادرس که برگرفته از اولین حرف کلمات عبارت «دانش‌آموز آماده در روزهای سخت» است، ارتباط معناداری با آتش‌سوزی مدرسه روستای شین‌آباد دارد.

چهارشنبه، ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۱ مدرسه دخترانه‌ای در روستای شین‌آباد از توابع شهرستان پیرانشهر در آتش سوخت. در این حادثه ۲۹ دانش‌آموز دختر دچار سوختگی شدند و دو دانش‌آموز هم جان خود را از دست دادند.

از همه مهمتر این بود که این حادثه علاوه بر جراحت عمیق و قطع عضو، عوارض روحی و اجتماعی شدید برای حادثه‌دیدگان و خانواده‌هایشان به همراه داشت؛ از این دست حوادث به دلایل متعدد در نقاط مختلف دنیا اتفاق می‌افتد و عوارض ویژه‌ای دارد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست اما آنچه در این میان حایز اهمیت است، درس‌گرفتن و عبرت‌آموزی از این اتفاقات است؛ به این معنا که از تکرار دوباره و چندباره آن جلوگیری شود و آثار ناشی از آن به حداقل برسد.

اگر دانش‌آموزان و اولیای مدرسه شین‌آباد برای روز سخت آتش‌سوزی ۱۵ آذر ۹۱ آماده بودند، هم‌اکنون ۲۹ دختر از آینده‌سازان کشور ما مجروح یک سوختگی عمیق جسمی، اجتماعی و روحی نمی‌شدند. اگر چند ساعت از زنگ آموزشی در مدرسه صرف آماده‌ساختن دانش‌آموزان برای روز حادثه می‌شد، امروز شاهد آسیب‌دیدگی اجتماعی خانواده این عزیزان نمی‌بودیم. شاید اگر این دانش‌آموزان مجهز به داشته‌های امدادی بودند، تعدادی از مادران آینده‌مان ناامید از آینده نمی‌شدند.

نخستین دوره طرح ملی دادرس توسط سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر و با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش کشور در‌ سال ۱۳۹۱ به اجرا درآمد تا با ارتقای انگیزه بشردوستی، تقویت همدلی و کارگروهی، توسعه مشارکت اجتماعی و آموزش مهمترین آیتم‌های امدادی به دانش‌آموزان، گامی مهم در راستای کاهش آلام هموطنان‌مان برداشته و اقدامی ارزشمند و اثرگذار در مسیر حمایت از زندگی و سلامت انسان‌های سرزمین‌مان صورت پذیرد.

هم‌اکنون و در آبان ماه ۱۳۹۶ در حالی شهرستان ایرانشهر استان سیستان‌و‌بلوچستان میزبان افتتاحیه ششمین دوره طرح ملی دادرس بود که در پنجمین دوره مسابقات کشوری طرح ملی دادرس در کنار همه نمایندگان استان‌های کشور، دانش‌آموزان شهرستان محروم و پرخطر ایرانشهر خوش درخشیدند و نشان دادند که دادرس شوق خدمت‌رسانی و مهربانی را بیش از گذشته در آنان ایجاد کرده و زمینه باهم بودن و کمک به همنوع را بهتر از همیشه برای آنان فراهم ساخته است.

در المپیاد مهارت‌های امدادی دادرسان، دانش‌آموزان عزیز علاوه بر آموزه‌های امدادی، در عرصه بشردوستی نیز به محک گذاشته می‌شوند تا بدانند و آگاه باشند که دستی که به امداد و دوستی به سوی نیازمند و مصدومی می‌رود، آگاهانه و با دانش امدادی و سرشار از احترام و کرامت است. دادرس عضو کانون دانش‌آموزی هلال‌احمر می‌آموزد که خدمت‌رسانی بی‌منت معنا و مفهوم بشردوستی است و امداد بی‌عشق و کرامت خدمت نیست.

ششمین دوره طرح ملی دادرس همزمان با گرامیداشت روز دانش‌آموز ویژه اعضای کانون‌های هلال‌احمر و در ماه‌های ابتدایی ‌سال تحصیلی آغاز شد تا گستره‌ای برای ترویج بشردوستی و مهربانی ایجاد شود و همگان از خیرات و مبرات آن بهره‌مند شوند. در طرح ملی دادرس که تاکنون در آن بیش از دو‌میلیون دانش‌آموز آموزش دیده‌اند، اعضا در آیتم‌های پناه‌گیری و خروج ایمن، ارزیابی و کنترل علایم حیاتی، احیای قلبی و ریوی، خونریزی، پانسمان و بانداژ، شکستگی و آتل‌بندی، حمل مصدوم، اطفای حریق و اسکان اضطراری دانش و آگاهی لازم را کسب می‌‌کنند؛ همچنین با تاریخچه و اصول و اهداف جمعیت هلال‌احمر و صلیب‌سرخ آشنا می‌شوند. مهارت‌های این افراد در المپیادی تحت عنوان «آماده» در سطوح درون مدرسه‌ا‌ی، منطقه‌ای، شهرستانی، استانی و کشوری آزموده می‌شود و به رقابت دوستانه با همسالان خود می‌پردازند و در این میان کار گروهی را تمرین می‌کنند.

 

منبع: روزنامه شهروند