همراهی ٧٠ساله// جوانان داوطلب در گفت‌وگو با «شهروند» به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان جوانان هلال‌احمر از فعالیت‌های داوطلبی خود می‌گویند

جوانان به دلیل این‌که خود را نسبت به گذشته بیشتر در برنامه‌ریزی، تدوین و اجرای برنامه‌ها سهیم می‌دانند، طبیعتا فعال‌تر و پویاتر و امیدوارتر شده‌اند.

رویـا ذوالفقاری، عضو شورای ‌مرکزی مجمع کانون‌های جوانان| جوانان سراسر کشور سالروز تولد سازمان ٧٠ساله و مجامع کانون‌های یک‌ساله را با آرزوهای زیبا رقم زدند. هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان جوانان، سازمانی که اکنون با وجود داشتن اعضای زیر ۲۹سال، دیگر پیشکسوت و پر از تجربه‌های ارزشمند از جوانان این مرزوبوم گردیده است. یک نهال یک‌ساله ولی پر از شور و اشتیاق و توانمند که آن را به یک نهال تنومند و پرقدرت تبدیل کرده است. این دو تولد در چهاردهم آبان‌ماه برای اعضای جوان جمعیت هلال‌احمر یک فال نیک است. یک فال نیک که ریشه در اعتماد مسئولان دارد. تشکیل مجامع کانون‌های جوانان و دانشجویی نقطه عطفی در برنامه‌های جوان‌محور جمعیت هلال‌احمر بوده است.

«شهروند» در هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان، پای صحبت دبیران مجمع جوانان استان‌ها که از خانواده اصیل خود سازمان جوانان و رویای به حقیقت بدل شده، می‌گویند. ابوالفضل امینی‌هرندی دبیر مجمع کشوری کانون‌های جوانان جمعیت هلال‌احمر ضمن تبریک ٧٠سالگی سازمان جوانان عنوان دارد: «امسال برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی برنامه‌های سالروز تشکیل سازمان جوانان با استفاده از نظرات اعضا و جمع‌بندی توسط ساختار مجامع هلال‌احمر که متعلق به خود اعضاست، انجام پذیرفت که مصداق عملی تلالو جوان‌باوری بار دیگر انجام پذیرفت و یقینا این پویایی و تحرک جوانان در برنامه‌های این هفته متبلور خواهد بود. او ادامه می‌دهد: «از مهمترین برنامه‌های این هفته، برگزاری مراسم سالروز در استان‌هاست که دبیران استانی مجامع به گزارش عملکرد یک‌ساله خود می‌پردازد.»

جوانان داوطلب؛ تصمیم‌گیران سازمان
کلثوم حاصلی دبیر مجمع کانون‌های جوانان استان ایلام نیز از فعالیت‌های شاخص مجمع، به بررسی آیین‌نامه کانون‌های جوانان اشاره می‌کند که دبیران به‌طور مستقیم در تعیین سرنوشت کانون‌ها با انجام اصلاحات مربوطه، خود را سهیم می‌دانستند. ارزیابی و هدایتگری طرح مسافران نوروزی، دیدار و جلسات متعدد دبیران مجامع با مدیرعامل و معاون امور جوانان از دیگر فعالیت‌های مهم شورای مرکزی مجمع جوانان استان بود. حاصلی درباره وضع کانون‌های جوانان استان، قبل و بعد از تشکیل مجامع می‌گوید: «جوانان به دلیل این‌که خود را نسبت به گذشته بیشتر در برنامه‌ریزی، تدوین و اجرای برنامه‌ها سهیم می‌دانند، طبیعتا فعال‌تر و پویاتر و امیدوارتر شده‌اند.»

 

تزریق شور و نشاط به فعالیت‌های سازمان
مرضیه مداح دبیر مجمع جوانان استان خراسان‌جنوبی نیز درخصوص تشکیل مجامع کانون‌ها می‌گوید: وضع کانون‌ها قطعا رشد رو به جلویی داشته و باعث شده کانون‌ها برای تصدی حضور در مجمع استان فعالیت‌های کمی و کیفی خود را بهبود ببخشند. مداح ادامه می‌دهد: مطالبه ما از مسئولان سازمان طراحی برنامه‌های منطقه‌ای در استان‌های مختلف و سپردن بخشی از اجرای طرح‌ها به مجامع و بهره‌گیری از توان نیروهای کل استان و پرهیز از نگرش بومی محلی است، چون یکی از دلایل فاصله‌داشتن استان ما با سایر استان‌ها در بحث کیفیت؛ همین نگرش می‌باشد، درحالی‌ که اگر از توان تمام نیروهای استان بهره‌گیری شود، قطعا در ارتقای کیفیت و کم‌کردن فاصله با سایر استان‌ها موثر خواهد بود. او ادامه می‌دهد: «سهمیه قطره‌چکانی اردوها بیشتر شود و امکان استفاده آسان اعضا از اماکن و امکانات جمعیت فراهم گردد. اعضا در قبال دریافت کارت عضویت و حضور در برنامه‌های سازمان ارج و منزلت یابند تا عضو جوان انگیزه لازم را برای ادامه فعالیت‌های بشردوستانه داشته باشد».

 

مهرداد احمدی دبیر مجمع جوانان استان هرمزگان از فعالیت‌های شاخص مجمع در استانشان می‌گوید: «برگزاری اردوی تفریحی ویژه ٢٠٠نفر از جوانان استان، برگزاری طرح یک روز با جوانان در روستا، جذب اعتبارات از خیران و استفاده در برنامه‌ها، فعال‌سازی کانون‌های جوانان استان، برگزاری دوره‌های متعدد توانمندسازی کانون‌ها، مطرح‌کردن حوزه جوانان هلال استان در جمع مدیران ارشد استانی به‌عنوان یکی از فعالان این حوزه و… است. احمدی ادامه می‌دهد: «کانون‌های جوانان استان قبل از تشکیل مجامع تا حدودی برخی راکد بودند و دبیران توانمند کمتری داشتیم اما با شکل‌گیری مجامع و تقویت نقش رهبری در بین جوانان فعالیت کانون‌های جوانان استان سرعت بیشتری گرفته است.» او در ادامه می‌گوید: «استان هرمزگان یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور در حوزه جوانان است. این استان فاقد فضای لازم فرهنگی ویژه جوانان است که امر جذب و نگهداشت اعضای این استان را با مشکلاتی مواجه کرده است. امید است مسئولان نگاهی ویژه‌تر به هرمزگان داشته باشند و در ساخت مرکز امور جوانان استان اقدامی به عمل آوردند. همچنین اگر به مجمع توجه لازم شود و با تغییرات مدیریت‌ها دچار تغییر نگردد و از اهداف خود فاصله نگیرد، می‌تواند محلی دایمی برای استفاده از توانمندی اعضای جوان باشد.» حبیب‌اله آتشی دبیر مجمع جوانان استان بوشهر نیز درخصوص فعالیت‌های انجام‌گرفته در یک‌سال تشکیل مجامع می‌گوید‌: «از جمله فعالیت‌هایی که در مدت زمان کوتاه مجمع در استان صورت گرفته، می‌توان به نشست‌هایی که با سمن‌ها، مراکز آموزشی و ازجمله کمیسیون‌های شهری و استانی بوشهر اشاره داشت.» او ادامه می‌دهد: «ما در گام نخست درصدد به وجود آوردن نمایش پتانسیل بالای جوانان در استان هستیم، نه‌تنها در سطح جمعیت هلال‌احمر بلکه درخصوص بکارگیری این توانمندی‌ها در ساختار شهری و استانی که در این خصوص گفت‌وگوهایی صورت گرفته و ان‌شاءالله در نیمه دوم ‌سال‌جاری به سرانجام خواهد رسید. همچنین درحوزه اختصاصی فعالیت خواهران نیز این مهم بررسی شده است.»

 

هویت‌یابی بیشتر کانون‌ها
رستم رسولی دبیر مجمع جوانان استان از تغییرات مثبت تشکیل مجامع می‌گوید‌: «باعث شده که کانون‌ها هویت بیشتری پیدا کنند و فعالیت‌ها در سطح کشور بیش ازپیش نمودار شود. با توجه به این‌که احتیاج به نیروی جوان در اجرای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی با اهداف سازمان جوانان بیشتر حس می‌شود، نیاز است که سازمان نشست‌ها و هم‌اندیشی‌هایی را ترتیب دهد تا همفکری بابت نحوه جذب افراد در کانون‌ها شکل بگیرد.» رسولی درباره آینده مجامع اضافه می‌کند: آینده مجامع بسیار قابل تأمل است و چشم‌انداز و بازخورد بسیار خوبی انتظار می‌رود. سازمانی قدرتمند در سطح جهانی متکی به جوانانی که استعدادهای پنهانی بسیاری داشته، سندها و ‌چشم‌اندازهای پیش‌روی دولت‌ها را تدوین می‌کنند.

 

لیلا خضری دبیر مجمع جوانان استان آذربایجان‌غربی نیز به فعالیت جوانان در هلال‌احمر اشاره و عنوان دارد: «میزبانی گردهمایی معاونین جوانان کل کشور و برگزاری جشنواره هلال دوستی توسط اعضای مجمع با برنامه‌ریزی و مدیریت شورای مرکزی، تشکیل شورای دبیران شهرستان‌ها و انتخاب رئیس شورای دبیران شهرستان ازجمله فعالیت‌ها بوده است.» خضری ادامه می‌دهد: «درصورتی که مجامع توجه ویژه‌ای برای مشارکت واقعی جوانان در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و اجرا توسط اعضای شعب کند و فقط بعد تشکیلاتی مجمع را در نظر نگیرد، می‌توان آینده روشنی را برای مجامع پیش‌بینی کرد.