وقتی جوانان صلیب سرخ و هلال احمر به سوی مبارزه با بیماری ها می روند

مبارزان تب استخوان شکن در تیمور شرقی

در تیمور شرقی داوطلبان صلیب سرخ و هلال احمر خانه به خانه می روند و اگر کسی مبتلا به تب استخوان شکن یا تب دانگ شده باشد به او کمک می کند. شاید اسم کشور تیمور شرقی را به سختی شنیده باشید اما این کشور در جنوب شرق آسیا کنار دریای باندا، دریای تیمور و دریای فلورس و در شرق اندونزی قرار دارد.

FA-simulation-by-Volsn

این کشور ۹۷۵ هزار نفر جمعیت دارد و بابت گندآب های موجود در آن محل خوبی شده برای زندگی پشه های حامل بیماری دانگ که گفته می شود نیش آنها باعث درد بسیار و بیماری تب دانگ یا تب استخوان شکن می شود.

وقتی که بچه چهار ساله خانم پاسکوئلا دا کروز به طور ناگهی دچار تب شدیدی شد، او نمی دانست که باید بچه را به بیمارستان ببرد. اما حالا داوطلبان به او آموزش داده اند که وقتی کسی دچار تب دانگ می شود چطور باید با او برخورد کرد و چه علائمی دارد. پسر او دوباره دچار همان وضع شد و این بار پاسکوئلا به اعضای جمعیت خبر داد و آنها خودشان را برای نجات جان بچه به سرعت به خانه او رساندند. دکترها در بیمارستان بیماری تب استخوان شکن نوع دوم را تشکخیص دادند و آن زمان پسربچه نیازمند خون بود و اعضای جمعیت توانستند از خون اهدایی داوطلبان استفاده کنند.

این یک نمونه کوچک از صدها نمونه تب استخوان شکن در کشور تیمور شرقی است. سال جدید میلادی برای اهالی این کشور سال بدی بوده. هر روز اشخاص تازه ای در این کشور به بیماری تب استخوان شکن مبتلا می شوند و باران های موسمی باعث شد تا گندآب ها پر شوند و محل مناسبی برای رشد پشه های حامل بیماری ایجاد شود. بعد از سیلی که در دیلی یکی از شهرهای تیمور شرقی آمد بیش از ۱۶۰ نفر به تب دانگ مبتلا شدند که از میان آن ها یک کودک سه ماهه فوت کرد. گفته می شود علائم تب دانگ یا تب استخوان شکن درد شدید در سر و محل مفصل استخوان ها و ماهیچه ها است.

داوطلبان بارها به اهالی شهرهای کشور تیمورشرقی هشدار داده اند که تنها عامل گسترش بیماری تب استخوان شکن خود آنها هستند. عدم رعایت نظافت که باعث ایجاد گندآب ها می شود مهمترین عامل برای رشد این بیماری است و حالا داوطلبان دارند تمام تلاش شان را می کنند تا مردم این کشور به نظافت بیشتر اهمیت دهند و ریشه این بیماری کنده شود.

در حال حاضر وزارت بهداشت کشور و صلیب سرخ تیمور شرقی در پروژه ای مشترک فعالیت ویژه ای برای ریشه کن کردن بیماری ها از این کشور فعالیت می کنند. آنها داوطلبان را خانه به خانه می فرستند تا کودکان و افراد ساکن شهرهای مختلف کشور تیمور شرقی را معاینه کنند و اگر موردی از بیماری تب استخوان شکن پیدا کردند آن را سریعا گزارش دهند و بیمار را به مراکز درمانی انتقال دهند.

یکی از اعضای فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر دویندرا ویدیامورتی معتقد است تغییر دادن آداب و رفتار مردم تنها راه کم کردن خطر شیوع بیماری تب دانگ است. او در این باره می گوید: «هیچ راه درمانی نیست، واکسنی هم ندارد. تنها راه حل این موضوع تمیز کردن محیط زیست و از بین بردن گندآب هایی هست که پشه ها علاقه بسیاری به رشد در آنها دارند.»

جمعیت صلیب سرخ تیمورشرقی هم هر کاری برای ایجاد رفتار درست در مردم کشور انجام می دهد. آنها با آموزش مستقیم به مردم و همچنین پرسش و پاسخ مستمر از آنها سعی می کنند تا مطالب را به مردم یادآوری کنند و مباحث را آموزش بدهند و همچنین با استفاده از بروشور و بنرها و برگه های آموزشی تلاش می کنند تا مردم با موضوعات بیشتر آشنا شوند.

سالانه افراد بسیاری از کشورهای مختلف جهان برای اعزام به تیمور شرقی داوطلب می شوند. بیشتر این افراد اهل استرالیا هستند و مهمترین و بهترین فضا برای انجام کارهای بشردوستانه خود را تیمور شرقی می دانند.

‌http://www.ifrc.org

مترجم: محسن خسروجردی

یک دیدگاه برای این نوشته ارسال شده است

  1. هموطن اسلامی says:

    سلام الهی هیچ انسانی به بلایی گرفتار نشود والهی اعضای صلیب سرخ و هلال احمر را خداوند جزای خیر دهدو درامدادرسانی بهتر بندگانش یاری کندو الهی همیشه بندگان مخلص خدا و در پرتو هدایتش و شکرگذار باشیم

Comments are closed.