گفتگوی پیام هلال با بهرام حمیدی ۲۱ ساله اهل تالش و دبیر کانون دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

لطفا خودتان را معرفی کنید.
بهرام حمیدی، متولد اردیبهشت ۷۵ از شهرستان تالش استان گیلان؛ در حال حاضر دانشجوی سال چهارم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستم.
از چه زمانی جذب هلال احمر شدید؟
در تابستان سال ۹۴ شروع به گذراندن دوره های مقدماتی و پایه داوطلبی کردم و پس از ان با کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آشنا شدم. یک سال به عنوان نائب دبیر و از مرداد ۹۶ به عنوان دبیر کانون در حال فعالیت هستم.
چه شد به فکر اردوهای جهادی افتادید؟
با توجه به روحیه بشردوستی که در تک تک اعضای کانون ریشه ای عمیق دارد بر آن شدیم حرکت نوینی را در بین کانون های دانشجویی شروع کنیم و با توجه به بستر موجود به برگزاری این اردوها در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد اقدام نمودیم.
چه اردوهایی داشتید و چه خدماتی در این اردو‌ها ارائه شد؟
در مرداد ماه سال ۹۶ چهار اردوی جهادی در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد با پوشش ۷۲۲ نفر در زمینه های بینایی سنجی،دندانپزشکی،مامایی،چکاپ توسط پزشک،غربالگری دیابت،غربالگری افسردگی واهدای دارو و مکمل های تغذیه ای میتوان نام برد.
همچنین برپایی غرفه های کودک با برنامه ها و جوایز متنوع، آموزش نحوه صحیح مسواک زدن به صورت عملی به همراه اهدای مسواک و خمیردندان ؛آموزشهای امدادی به مخاطبین خاص و برگزاری طرح خادم از دیگر فعالیت های انجام شده در اردو بود.
در دهه اول شهریور ۹۶ هم در راستای خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم مناطق کم برخوردار فریمان اقدام به همکاری با بسیج علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد کردیم که در این اردو ۱۵۰۰ نفر تحت پوشش جامع سلامت قرار گرفتند.
استقبال مردم از شما چگونه بود؟
در مناطق حاشیه شهر متوجه این امر شدیم که خیلی از افراد حتی قادر به پرداخت ویزیت ۳۳۰۰ تومان پزشکان خانه بهداشت را هم ندارند چه برسد به هزینه های بالای دارو و مداخلات پزشکی!ما با تقاضای بسیار بالایی روبرو شدیم که حتی بیش از توان پاسخگویی ما بود که این امر نشان دهنده نیاز مبرم به استمرار و گسترش اقدامات درمانی از این قبیل است.
نگاه مردم به هلال احمر چگونه است؟
مردم هلال احمر را دست یاری رسانی می دانند که برای آن فرقی نمیکند از چه مذهب و قشر و طایفه ای هستند! مردم علاوه بر احترام خاص به لباس هلال احمر محبت خود را از ما دریغ نمی کردند.
شما به عنوان یک دانشجوی فعال در سازمان جوانان و کانون دانشجویی جمعیت، چه انتظاراتی از هلال احمر دارید؟
مسئولین سازمان هلال احمر خراسان رضوی و شهرستان مشهد تاکنون ما را از حمایت های خود بهره مند کرده اند علی الخصوص جناب آقای معین زاده معاون امور جوانان استان که با شخصیت جوان باور خودشان روحیه و باور فوق العاده ای به ما منتقل نموده اند. با این وجود امیدواریم در آینده بتوانیم نیازهای این مردم نیازمند را در حوزه درمان بهتر برطرف نماییم که این امر نیازمند اختصاص بودجه ی درخور و همچنین حمایت های همه جانبه می باشد.
برای آینده چه برنامه ای دارید؟
در نظر داریم‌ با شروع سال تحصیلی کاروان های نیکوکاری در حوزه سلامت را با خدمات گسترده تر و در مناطق محروم تر برگزار کنیم. همچنین در مدارس مناطق کم برخوردار با توجه به اولویت پیشگیری و بهره وری این امر در سنین پایین، اقدام به پایش و آموزش سلامت در دبستان ها نماییم.