نقش جوانان هلال احمر در آگاه‌سازی در عرصه سلامت// گزارشی به بهانه آغاز هفته سلامت زنان

حرفش را با این جمله آغاز کرد: «درد که جنسیت نمی‌شناسد. وقتی گرفتارش شوی، به زمینت می‌زند.» این گزاره یک زن مبتلا به بیماری HIV (ایدز) است. حرف‌هایش به این‌جا که رسید، با لحن بغض‌آلودتری ادامه داد: «درد جنسیت نمی‌شناسد؛ اما روزگار پس از درد خوب می‌شناسد که تو زن هستی یا مرد.

وقتی خیابان‌خواب شدی، وقتی گرفتار و زمینگیر‌ شدی، می‌فهمی چقدر فرق است، چقدر فاصله است.» بله؛ صحبت از آسیب‌های اجتماعی در حوزه زنان است. آسیب‌هایی که می‌تواند تهدیدی برای خانواده باشد. به همین جهت پیشگیری و آگاه‌سازی در حوزه سلامت زنان موضوعی اهم در حوزه سلامت است که در کشورهای مختلف یکی از شاخص‌های توسعه اجتماعی است.

در کشور ما نیز به همین منظور و با هدف «سلامت زنان، خانواده سالم، جامعه پویا» هفته‌ای با این عنوان نامگذاری شده است. ۲۴مهر ماه روز آغازین هفته سلامت زنان در کشور است. به همین منظور سازمان‌ها و نهادهای مختلف اجتماعی به ارایه گزارشات خود در این خصوص پرداخته‌اند.

جمعیت هلال‌احمر نیز به‌ عنوان یک ارگان مردم‌نهاد، هم بستری است برای افزایش مشارکت اجتماعی زنان در فعالیت‌های داوطلبانه و هم کانونی است برای آموزش و ارتقای سطح دانش زنان در حوزه سلامت؛ «شهروند» به همین منظور به بررسی تأثیر و نقش سازمان جوانان هلال‌احمر در این حوزه و در گفت و گو با تعدادی از اعضای جوان این سازمان پرداخته است.

آموزش به شکل داوطلبی

بانوان داوطلب جمعیت هلال‌احمر در کنار دوره‌های مختلف کمک اولیه و امداد را به‌ صورت متداول طی می‌کنند، دوره‌های اختصاصی مختلف را نیز در سازمان جوانان با عناوینی همچون پیشگیری از بیماری‌ها پرخطر، کارگاه پیشگیری از ایدز و… را نیز در سازمان جوانان می‌گذرانند.

خانم صدیقه عزیزی منفرد، داوطلب و نجاتگر یکم و مسئول جوانان شهرستان ایذه با بیش از ۱۷سال فعالیت به «شهروند» می‌گوید: «وقتی صحبت از حضور بانوان در مجامع و کانون‌ها پیش می‌آید، بی‌شک حس اطمینان و آرامش است که به دنبال این حضور در ذهن‌ها متصور می‌شود؛ این تصور هم به دلیل روند و تکاملی است که در فعالیت‌های این جمعیت دیده شده است.»

خانم عزیزی صحبت‌های خود را ادامه می‌دهد: «فعالیت‌ها در این جمعیت به دلیل زنجیروار بودن و داوطلبی‌بودن دنباله‌‌دار است و هر داوطلبی تجربه‌های خود را به دیگران انتقال می‌دهد و همین عامل باعث گسترش و افزایش آگاهی‌ها در جامعه می‌شود.»

یک راهکار: روحیه داوطلبانه

خانم نرگس حاتمی دیگر داوطلب فعال هلال‌احمر در گفت‌و‌گو با «شهروند» از نقش پررنگ و جبران‌ناپذیر بانوان در این عرصه صحبت می‌کند: «ارایه خدمات داوطلبانه، برپایی کاروان‌های سلامت در روستاها و مناطق محروم همه با روحیه داوطلبی صورت می‌گیرد که در هلال‌احمر نهفته است؛ روحیه داوطلبی و حضور داوطلبانه در این عرصه راهکاری است که می‌تواند نقش بسزایی در این موضوع داشته باشد.»

دایره‌المعارف در عرصه سلامت

فرزانه میرصادقی، دبیر مجمع استان البرز یکی دیگر از اعضای داوطلبی است که در این مورد با او هم‌صحبت شدیم. او معتقد است: «حضور زنان در اجتماع خود باعث شکستن تابوی نقش سنتی زنان در جامعه است.»

میرصادقی ادامه داد: «حضور پررنگ‌ و پرشور و موثر بانوان و دختران در فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی، عام‌المنفعه و بشردوستانه، امدادی کانون‌های دانشجویی و جوانان و همچنین مجامع استانی و کشوری گواه این موضوع است که دختران و بانوان با ایفای نقش اجتماعی در ایجاد انگیزش و آرامش از جایگاه بسیار مهم و خوبی بهره‌مند هستند و حتی در حوزه‌های آموزش و سازماندهی هم نقش‌های مهم و تأثیرگذاری ایفا کرده‌اند.» او در پایان عنوان کرد: «جمعیت هلال‌احمر به نظر من یک دایره‌المعارف در عرصه سلامت برای داوطلبان است.»

«کانون‌های دانشجویی» فرصتی که باید غنیمت شمرد

یادداشت میلاد حسنی امیرآبادی؛ دبیر مجمع کشوری کانون‌های دانشجویی جمعیت هلال‌احمر

حضور زنان و جوانان در فعالیت‌های اجتماعی کشورهای مختلف موضوعی مهم است که از آن به ‌عنوان یک اولویت توسعه‌ای یاد می‌شود. در مرور خبرهای اجتماعی هم این حضور و نقش قابل ‌لمس است.

در کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر سازمان جوانان هلال‌احمر فرصت این حضور و این ایفای نقش مهیا شده است. دختران ما با توانایی‌های ذاتی که دارند می‌توانند هم از فرصتی که در این کانون‌ها در خصوص فعالیت اجتماعی مهیا شده است، استفاده کنند و هم به‌ عنوان یک ظریف و نیروی داوطلبی همراه جمعیت هلال‌احمر باشند.

البته مسئولان این جمعیت نیز باید بستر حضور زنان و جوانان را در این جمعیت فراهم سازند. در جمعیت هلال‌احمر زنان و دختران بسیاری هستند که داوطلبانه در عرصه‌های فرهنگی، امدادی و بشردوستانه ورود کرده‌اند و دوره و مراتب بسیاری را گذرانده‌اند؛ زنانی توانمند که حضورشان این باور را می‌دهد که این جمعیت بستر لازم برای تحقق فعالیت گسترده اجتماعی را دارد.

منبع: روزنامه شهروند