دکتر حبیبی: گسترش فعالیت ها در تمامی لایه های جامعه، موجب تداوم فعالیت و جذب جوانان می شود/ مدیر بخش حمایت، سیاست گذاری و استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ: بر آنیم تا از دانش و تجربیات جمعیت هلال احمر ایران استفاده کنیم

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با امجد سلیم؛ مدیر بخش حمایت، سیاست گذاری و استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ دیدار کرد.

به گزارش رابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر؛ دکتر مسعود حبیبی در دیدار با آقای امجد سلیم مدیر بخش حمایت، سیاست گذاری و استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر کشور ایران بالغ بر ۱ میلیون نفر عضو دارد اظهار کرد: این اعضا فعالیت های این جمعیت را به طور داوطلبانه دنبال می کنند.
وی تصریح کرد: قرار است این تجربیات به صورت یک گزارش ارائه شود به ویژه با روش هایی که ایران در فدراسیون دارد می تواند مشوق کننده جمعیت های ملی باشد.

حبیبی با اشاره به فعالیت های  اعضای کانون های سازمان جوانان هلال احمر بیان کرد: این  اعضا در رده سنی ۵ تا ۲۹ سال سن قرار دارند و نوع فعالیت ها در قالب کانون ها به گونه ای است که کودکان ۵ تا ۷ سال در کانون غنچه های هلال که در مهدهای کودک فعالیت دارند، مشغول به یادگیری اصول بشردوستی و فعالیت های امدادی هستند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه دانش آموزان ما نیز تا قبل از سن ۱۸ سالگی در کانون دانش آموزان هلال احمر در مدارس فعالیت می کنند. افزود: اعضای هلال احمر که  ۱۸ تا ۲۹ سال سن دارند در کانون های دانشجویان و طلاب و جوانان و فعالیت می کنند به گونه ای که ما ۱۲۰۰ کانون دانشجویی در ۱۲۰۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در کشور و ۸۰۰ کانون جوانان آزاد در شهرها داریم.

وی با اشاره به اینکه، نکته ای که در جمعیت هلال احمر ایران مورد توجه ویژه است توجه به جوانان و داوطلبان می باشد و این توجه از سوی رئیس جمعیت دائما مورد تاکید قرار می گیرد. اذعان داشت: به گونه ای که در سال گذشته که مشغول تدوین برنامه ۵ ساله و برنامه راهبردی جمعیت بودیم از سوی رئیس جمعیت و توجه به سازمان جمعیت اعضای داوطلب جوان را در بالاترین سطح دعوت کردیم تا در جلسات تدوین این برنامه در کنار مدیران ارشد جمعیت به کار بپردازند.

وی گفت: این نگاه بلند موجب شده در برنامه ۵ ساله چند محور برای گسترش حضور جوانان در فعالیت ها داشته باشیم در این خصوص پیشنهاد داریم برنامه ۵ ساله و محورها در خصوص جوانان و داوطلبان احصاء کنید و بدان توجه داشته باشید.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در امور جوانان ساختاری طراحی شده که اعضا بتوانند در تمام برنامه ها مشارکت کنند و به ما مشورت داده و ایده ها و برنامه های خود را ارائه نمایند؛ یادآور شد: جوانان و دبیران که توسط اعضا انتخاب شدند یک شورای مرکزی تشکیل داده اند این شورای مرکزی شامل ۹ نفر در ۳۱ استان است که در کنار هم جمع شده و یک شورای مرکزی در کشور به نام شورای مرکزی مجامع دانشجویی و شورای مرکزی کانون های جوانان تشکیل داده اند که این تشکیلات با انتخابات اعضای داوطلب شکل گرفته است.

حبیبی با بیان اینکه کارهای مختلفی در این شورا انجام گرفته است که محوریت آن؛ فعالیت های بشردوستانه و آموزش کمک های اولیه ویژه جوانان می باشد، تصریح کرد: با اطمینان اعلام می کنیم یکی از مهم ترین کارهایی که در دو سال گذشته انجام داده ایم تشکیل این مجامع است که تعدادی از این برنامه ها اعلام می شود تشکیل مجامع کانون های دانشجویان و جوانان روح فعالیت های سازمان جوانان شده است و جوانان به صورت بشردوستانه در فعالیت ها ما همراهی دارند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بیان کرد: جمعیت برنامه هایی دارد که بیش از ۶۰ درصد جوانان در اجرا و برنامه ریزی به صورت داوطلبانه در آن حضور دارند.

وی گفت: آموزش دوست داشتن و احترام به بزرگترها و نسبت به هم سن و سالهای خود یار و یاور بودن از جمله این برنامه ها است، که در این راه از ابزارهای مختلف استفاده می کنیم.

حبیبی ادامه داد: همچنین مجله ویژه کودکان ۵ تا ۷ سال شامل مباحثی از جنس بشردوستی می باشد شخصیت ها در داستان ها و مجله به گونه ای بشردوستانه تدوین شده است و ۸۰ داستان در سامانه تلفنی قرار داده ایم که افراد می توانند با تماس های خود این داستان ها را انتخاب کرده و گوش کنند.

وی خاطرنشان کرد: خاطره گویی ویژه کودکان با شعار خدمت به دیگران و مهربانی نسبت به هم نوع، از مطالبی است که می توانند در تماس های خود بیان می کنند در این راستا غنچه های هلال احمر در قالب قصه گویی داستان و خاطراتی از جنس نوع دوستی می گویند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بیان کرد:  برنامه های متنوعی در دست اجرا داریم که از مهم ترین اقدامات سازمان جوانان، طرح ملی دادرس است که به معنای دانش آموز آماده در روزهای سخت می باشد این طرح با مشارکت آموزش و پرورش انجام می شود.

وی ادامه داد: در این طرح در ۸ جلسه به دانش آموزان مهارت بشر دوستانه آموزش داده می شود بعد از آموزش بچه ها را در گروههای ۱۴ نفره تقسیم می کنیم و دانش آموزان در سطح مدرسه با هم رقابت می کننند.
حبیبی اظهار داشت: این دانش آموزان سپس سطح استان و کشور به عنوان المپیاد آماده به رقابت می پردازند در تمامی این مراحل دانش اموزان تمرین می کنند و آموزش خود راعمیق تر می سازند.

دکتر حبیبی گفت: بر اساس این ۸ محور مهم در تمامی مراحل مباحث بشردوستانه بهترین تیم های بشردوستانه که مبادی اخلاقی بشردوستانه را رعایت می کنند معرفی می شوند.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: فعالیت دیگر سازمان، گفت و گوی بشر دوستی است این گفت و گو میان دانش آموزان در سال گذشته در ۵ استان آغاز شد و تلاش کردیم که گفت و گوی بشردوستانه در میان دانش آموزان ترویج دهیم که چگونه با هم به گفت و گو بپردازند.

دکتر حبیبی ابراز کرد: در این طرح دانش آموزان منطق استدلال و گفت و گو را فرا می گیرند و در مورد مباحث مشخص بحث و گفت و گو می کنند ما معتقدیم اگر بحث و گفت و گو و استدلال را افزایش دهیم از خشونت کلامی و عملی و خشونت در جامعه جلوگیری کنیم. و در گام اول در ۵ استان توانسته ایم این طرح را اجرایی کنیم هنوز تفاهم نامه برای مشارکت وزارت آموزش و پرورش امضا نشده است.

وی عنوان کرد: برنامه های دیگری در حوزه جوانان صورت می گیرد این فعالیت ها توسط کانون های جوانان انجام می شود که شامل طرح ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی و بهرفت، کمپین نه به تصادفات جاده ای؛ همچنین پیشگیری از آسیب های اجتماعی و طرح پیمان می باشد که با همراهی معاون جوانان سازمان و مشاور آموزش و پژوهش در بخش آموزش فعالیت ها دنبال می شود. که طرح پیمان، پروژه ای بزرگ در جلوگیری از آسیب های اجتماعی است که در جمعیت هلال احمر توسط اعضای سازمان جوانان اجرایی شده است.

 
امجد سلیم: بر آنیم تا از دانش و تجربیات جمعیت هلال احمر ایران استفاده کنیم

در ادامه این نشست، امجد سلیم؛ مدیر بخش حمایت، سیاست گذاری و استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ اظهار کرد: ما در حوزه جوانان و داوطلبان و فعالیت های توسعه ای و سیاست گذاری با جمعیت های ملی مقتدری کار کرده ایم و در این زمینه اعضای زیادی داریم. یکی از ماموریت های ما این است که، این تجربه ها را گردآوری کنیم و این ملاقات می تواند منجر به استفاده از تجربیات مختلف در پیشبرد اهداف جمعیت هلال احمر باشد. در این راستا بنا داریم تمام مطالب و تجارب ایران را به فدراسیون  منتقل کنیم.

مدیر بخش حمایت، سیاست گذاری و استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در دیدار با دکتر مسعود حبیبی؛ رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر عنوان کرد: توضیحات جامعی از فعالیت های جمعیت هلال احمر ارائه شد که بسیار من را تحت تاثیر قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: این فعالیت های بسیار گسترده و مفید و جامع بود البته فعالیت در حوزه ما نیز متنوع و مختلف است و بیشتر متمرکز بر جوانان و داوطلبان و آموزش است.

امجد سلیم اظهار کرد: فدراسیون در بخش جوانان، فعالیت های خود را مورد بازنگری قرار داده است در این زمینه سیاست جوانان را که به شکل یک سند بود به صورت یک سند بازنگری شده تدوین کرده و با توجه به فعالیت جمعیت ملی این کار انجام گرفته است و آبان ماه در مجمع عمومی در ترکیه ارائه می شود.

وی ادامه داد: همچنین در رابطه با استراتژی yes یا سند سیاست گذاری جوانان این برنامه ها را مورد بازنگری قرار خواهیم داد که این نیز بر اساس بازنگری توسط کمیسیون جوانان ارائه خواهد شد.

مدیر بخش حمایت، سیاست گذاری و استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ  تصریح کرد: شاید سوالی که در مرحله اول به ذهن برسد این است که چقدر این اسناد فدراسیون همانند استراتژی یا سند سیاست گذاری جوانان است و ارتباط اسناد با جوانان و فدراسیون تا چه حد می باشد و آیا برای این استراتژی با چالش هایی مواجه بودید.

وی بیان کرد: موضوع دوم استفاده از ابزارهایی مانند وای ای بی سی است جمعیت هلال احمر ایران چقدر از این ابزار برای آموزش جوانان استفاده کرده است و آیا با استفاده از این ابزارها آموزش ها ارائه می گردد این ها موضوعات جالبی است که دوست داریم در جریان آن قرار بگیریم.

امجد سلیم گفت: در رابطه با اینکه از آموزش همسان سخن گفتید؛ که از تجربیات جالبی بود شما تاثیر آن را تا چه حد می دانید و ما تا چه میزان می توانیم از تجربیات شما استفاده کنیم و آیا امکان دارد در سطح ملی شما به جمعیت ملی دیگری این سطح از آموزش ها را منتقل کنیم.

وی افزود: فدراسیون بزرگترین سازمان بشردوستانه جهان است جمعیت های ملی زیادی عضو آن هستند این سازمان طویل و عریض در حدود ۱۶ تا ۱۷ میلیون عضو داوطلب از کشورهای مختلف دارد که ۹ میلیون اعضای جوان زیر ۳۰ سال است.

مدیر بخش حمایت، سیاست گذاری و استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ متذکر شد: افتخار می کنیم از این تعداد، یک میلیون نفر جمعیت متعلق به ایران است.

وی با بیان اینکه تمایل داریم از تجربیات و دانش هلال احمر ایران استفاده کنیم و بدانیم استراتژی برای جوانان چیست و چقدر از فناوری نوین در برنامه های توسعه ای استفاده می کنید، افزود: در ترویج صلح چقدر از جوانان استفاده می شود ما منتظریم پیشنهادات عملی را ارائه فرمائید، همچنین از برنامه های مشترک به صورت پایلوت و آزمایشی استفاده می کنیم.

امجد سلیم بیان کرد: برنامه های تبادل اعضای جوان با جمعیت های ملی و استفاده از مربیان و اعضای جوان در آموزش ها از برنامه های توسعه ای ما می باشد. و آیا می توان از آموزش ها استفاده کرد. در اداره حوزه ما صلیب سرخ کانادا یکی از متخصین خود را در حفاظت از بچه ها در شرایط اضطراری به کار گرفته که به ما کمک می کند و حوزه فعالیت ایشان حمایت از کودکان در پیش دبستانی و دبستان است.

مدیر بخش حمایت،سیاست گذاری و استراتژی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ عنوان کرد: اگر علاقه دارید ترتیبی را اتخاذ کنیم بازدیدی با جممعیت هلال احمر داشته باشیم تا ببینیم در این زمینه چه ظرفیت هایی وجود دارد.

وی در ادامه گفت: در رابطه با کانون طلاب اطلاعاتی در اختیار ما قرار دهید چگونه این طلاب تشویق می شوند و به عضویت کانون ها در می آیند. با اینکه آموزه های دینی طلاب با آموزش های ما نقاط متفاوت دارد باز هم می خواهیم در این باره تجربیات لازم را کسب نمائیم.

امجد سلیم عنوان کرد: در این خصوص تمایل اعضای جهان به سمت جهانی شدن است و دوست دارند با فرهنگ روز دنیا حرکت کنند تا چه حد از این ظرفیت ها با حضور طلاب در کانون ها استفاده می شود و تا چه حد بین آموزه ارزش های اسلامی های و دینی و با اصول بنیادین نهضت صلیب سرخ هماهنگ هستید کنید آیا  تمایزی وجود دارد و یا همخوان با یکدیگر است.

گفتنی  است در پایان این نشست، دکتر حبیبی نیز در این باره پاسخ داد: اگر فعالیت ها را گسترش دهیم فعالیت ها را در تمامی لایه های جامعه تداوم می بخشیم. سازمان علاوه بر جذب جوانان آزاد که در شهرها هستند و کانون هایی که در روستاها و مدارس علمیه وجود دارد در زندان ها و مراکز اصلاح تربیت نیز فعالیت هایی ارزنده دارد، که در این راستا حتی جایزه ملکه شوکن را هم دریافت کرده ایم.