گزارش// با جوانه ها در هلال احمر، اختتامیه طرح ملی شوق رویش۹۶ در اهواز برگزار شد

سرمايه گذاری بر روی جوانان و نسل آينده، يكي از راه هاي پيشرفت و ترقي كشور ها است.

جوانی یک دوره با ارزش در زندگی است، دوران حساس و سرنوشت ساز و تعیین کننده ى شخصیت فرد و سعادت و شقاوت هر کس در این دوره شکل می گیرد استفاده از نیروی جوانی و تلاش و کوشش هدفمند، رمز موفقیت آن است نسل جوان به عنوان نیروی فعال و متحرک، پرتلاش و با احساس میتواند نقش خوبی در پیشرفت یک جامعه داشته باشد. مسئولیت دادن به نوجوانان و جوانان کار آسانی نیست. نیاز به باور به توانایی نوجوانان و جوانان و این‌که ابتکارعمل آن‌ها بدون دخالت و رهبری بزرگسالان می‌تواند امن و موفق باشد و نیز این‌که فضا دادن به نوجوانان و جوانان برای کار ارزشش را دارد؟

مشارکت یکی از حقوق اساسی شهروندی و نیز یکی از نشانه‌های توسعه پایدار است. مشارکت نوجوانان و جوانان چیزی بیش از فعال بودن است. این مشارکت به معنای تقسیم قدرت بزرگسالان با آن‌هاست. این تقسیم قدرت به معنای واگذاری برخی مسئولیت‌ها برای شکل دادن به واقعیت جامعه است، به‌خصوص در حوزه‌هایی که نوجوانان و جوانان از آن‌ها بیشترین بهره را می‌برند. باید توجه کرد که این دیدگاه درباره مشارکت، نشانگر احقاق حقوق نوجوانان و جوانان در شنیده شدن صدای آن‌ها است، بر اساس گزارش‌ یونیسف فعالیت‌هایی که با هدف جلب مشارکت بیشتر نوجوانان و جوانان انجام می‌شوند، تاثیر بیشتری هم دارند. این فعالیت‌ها به‌طور مثبت رشد و تغییرات یک جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

نوجوانان  و جوانان هنگامی که از حمایت بزرگسالان مطمئن باشند، تمایل بیشتری به مشارکت دارند؛  وقتی که بزرگسالان  نشان می‌دهند که به آن‌ها به‌عنوان افراد توانا اعتماد دارند، استعداد نهفته آن‌ها را می‌بینند و از این‌که به آن‌ها اعتماد کنند نمی‌ترسند. ایام جوانی مرحلۀ است که انسان دارای قوت و نیروی جسمی وفکری میباشد که باید ازآن بصورت اعظمی استفاده صورت گیرد. یک جوان باید قسمی تربیت و آماده شود که هر لحظه وقت را غنیمت شمرده در ترقی و پیشرفت جامعه خویش کوشا بوده و بتواند با استفاده از دوران جوانی بهره برداری سالم نماید. زیرا وقت درگذر است و باز گشت ندارد…

پرونده شوق رویش ۲ در اهواز بسته شد!

رئیس جمعیت هلال احمر اهواز با اشاره به پایان یافتن تابستان و آغاز فصل مدارس و دانشگاه ها گفت: اختتامیه طرح ملی شوق رویش ۲ تابستان ۹۶ با حضور جمع پر شوری از جوانان و نیز مدیر عامل جمعیت استان دکتر علی خدادادی در سالن همایش این جمعیت به اجرا در آمد.

سید فتح اله هاشم نژاد هدف اصلی طرح شوق رویش ۲ را جذب و سازماندهی و نیروسازی در تابستان ۹۶ برشمارد و افزود: در راستای اجرای این طرح برنامه هایی با محوریت نیروسازی جوانان با ابعاد مختلف تبیین شد تا با انجام برنامه‌های مهارت‌های زندگی به ویژه با موضوع پیشگیری از اعتیاد به عنوان معضلی جدی، کلاس‌ها و مسابقات ورزشی، مسابقات فرهنگی و اعزام به اردوهای تفریحی و آموزشی و غیره در راستای طرح شوق در سه ماه تابستان که فرصت مناسبی برای فعالیت نوجوانان و جوانان و مشارکت های جمعی آنان در بهره مندی از کلاسها است فعال باشند.

وی با تاکید بر اینکه طرح «شوق رویش» به منظور کاهش فشار روحی و روانی و غنی سازی اوقات فراغت جوانان عضو هلال احمر و همچنین یکی از مسائل مهم تعلیم وتربیت جوانان و نوجوانان جامعه توجه لازم به اوقات فراغت آنان است. بیان داشت: بهینه سازی اوقات فراغت نوجوانان وجوانان ارتباط نزدیکی با بهداشت روانی، بروز ابتکار و خلاقیت، تبلور اندیشه های آزاد، کاهش فشار روحی و روانی تاثیر بسزایی دارد ضمن اینکه رکن اصلی طرح ملی شوق رویش ۲ جذب ونگهداشت، سازماندهی و نیروسازی در تابستان از سوی نوجوانان و جوانان برای آموزش دوره های مهارت داوطلبی و کمک های اولیه در راستای ایجاد زمینه های  همکاری آنان در انجام فعالیت های بشر دوستانه و عام المنفعه، سالم سازی محیط جامعه از ناهنجاریها ناشی از بیکاری جوانان و نوجوانان و کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه از برنامه های صورت گرفته است.

هاشم نژاد تصریح کرد: نقش جوانان در ساختار جامعه مهم و ارزنده تلقی می شود زیرا جوانان را مسولین فردای جامعه اند پس باید با توجه به تعداد زیاد جوانان و وابستگی آینده کشور به این قشر از جامعه، توجه بیشتری به آنها داشته باشیم و در راستای شناسایی مشکلات این بخش و رفع آنان تلاش کنند چرا که تضمین آینده کشور به توجه با قشر جوان در حال حاضر بستگی دارد.

وی در پایان ادامه داد: در پایان نیز از اعضا فعال و دادرسان اهوازی که در پنجمین دوره مسابقات المپیاد اماده مقام سوم کشوری را کسب کردند با اهدا لوح تقدیر شد.

از جوانه ها تا جوانی هایشان در هلال احمر

نسیم فرجی عضو داوطلب کلانشهر اهواز از روزهای ناب دوران آغازین عضویتش چنین می گوید: روزهای اولی که عضو جمعیت شدم شور حال عجیبی برای فعالیت داشتم صبح زود می آمدم و تا آخر وقت می ماندم جو صمیمی و دوستانه ای که باعث رفاقت های ماندگاری شد برنامه ها و دوره های آموزشی هر روزه باعث می شد بیشتر در این فضا قرار بگیریم و روز به روز علاقه ام نسبت به این محیط بیشتر شد و از این طریق توانستم استعداد و توانمندی های خودم رو بهتر بشناسم و به این باور برسم که خیلی از کارها را میتوانم انجام بدهم  و در آخر نمک گیر هلال شدم بطوریکه جزیی از زندگیم و خانه دوم من هلال احمر شد.

فرزانه روانبخش عضویت خود را سال۹۳ از کانون دانشجویی آغاز کرده و می گوید: از طریق کانون دانشجویی وارد هلال احمر شدم و بنا بر علایق و روحیه انسان دوستانه ام تصمیم بر ادامه فعالیت و عضویت خود در سازمان جمعیت جوانان گرفتم. وی مشارکت اعضا را در فعالیت های عام المنفعه، حس مشارکتی و همکاری تقویت و جوانان را باعث ایجاد  مسئولیت و مسولیت پذیری در آنان دانست و برشمارد: سمت و سوی هلال احمر راهی مقدس است که ما با فعالیت در راه خدا می کوشیم تا همواره این راه را زنده نگه داریم و تنها خواسته ما اعضا مانند همیشه یاری رساندن و هموار کردن این راه می باشد.

سرمایه گذاری؛ همپایی با جوانان با ایجاد ظرفیت ها

رئیس جمعیت هلال احمراهواز  با بیان اینکه والدین گرامی مسئولیت بزرگ ایمانی و و جدانی در برابر فرزندان شان دارند اظهار کرد: نوجوانی یکی از مراحلی است که انتقال بین کودکی و بزرگسالی است، به مرور زمان رشد و تحول جسمانی، شخصیتی و اجتماعی در یک فرد، از آغاز بلوغ تا هنگام پذیرش مسئولیتها در جامعه صورت می گیرد و این تغییرات اساسی معمولا بین سنین  سیزده الی بیست دوسالگی صورت میگیرد. در این ایام، جوان پا در یک تحول جدید گذاشته، دوران کودکی را پشت سر می گذارد. پس در این مرحله والدین را متوجه این امر می سازد، تا با تربیت درست و سالم فرزندان خویش، جامعه مستحکم تر را سازند.

هاشم نژاد درس و تعلیم را متضمن آینده جوانان دانست و عنوان کرد: می توان برای جوانان کشور خود زمینه ها و فرصت های آموزش، پرورش، مشارکت  و همکاری بین جوانان، آگاهی، آزادی های موجه و رقابت های سالم را مساعد و روحیۀ رضاکاری را بین جوانان و دولت تقویت نمایم و بالای جوانان سرمایه گذاری کنیم تا جوانان هم دوشادوش با بزرگان در راستایی بازسازی و تامین امنیت گام های  موثر را بردارند و نیز در کنار آن باید روحیه وطن پرستی، انسان دوستی، احترام متقابل، انعطاف پذیری و همدیگر پذیری را معیار اصلی خویش قرار داده تا نه تعصب وجود داشته باشد نه اختلافات به اساس رنگ، نژاد قوم و قبیله صرف احترام به انسان و انسانیت باشد!

رئیس جمعیت هلال احمر اهواز در خاتمه افزود: با بالا بردن سطح ظرفیت های کاری سهم جوانان میشود که در آینده  به ترقی و انکشاف کشور امیدوار باشیم زیرا بدون در نظرداشت نقش جوانان در کشور قادر نخواهیم شد که وطن را به سوی ترقی و تعالی بکشانیم و همواره می کوشیم تا با استفاده از آیات قرآن و آموزه های دینی و سیرت عملی پیامبر(ص) جوانان را به سوی مسوولیتهای اجتماعی و اسلامی فراخوانیم؛ دست کم فاصله جوان را مسوولیتهای اجتماعی آنها بکاهیم و بذر مسوولیت پذیری را در دلش بکاریم.

تهیه و تنظیم: مرجان یعقوبیان، رابط خبری هلال احمر اهواز