جلسه مشترک نماینده جمعیت هلال احمر استان کرمان با مدیر کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور

بمنظور اجرای برنامه های آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد ویژه اعضای کانون های دانش آموزی و غنچه های هلال احمر جلسه مشترک با حضور کارشناس امور فرهنگی و ورزشی جمعیت هلال احمر استان با مدیر کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمان؛ با توجه به اینکه ارتقای سطح آگاهی و آموزش والدین و مربیان در خصوص ارتباط صحیح با فرزندان و دانش آموزان در شناخت علل و عوامل موثر در بروز اعتیاد نونهالان و نوجوانان از مهمترین عواملی است که بی شک اجرای برنامه های آموزشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی توسط معاونت امور جوانان هلال احمر نقش بسیار مهمی در شناخت و آگاهی در کاهش مصرف مواد در این رده سنی حساس دارد.

فرشید واحدی کارشناس امور فرهنگی و ورزشی معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان کرمان در این جلسه طرح آموزش پیشگیری از اعتیاد در رده سنی نوجوانان و جوانان با استفاده از ظرفیت های هلال احمر استان ارائه کرد.

عارف وهاب زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اهم پیشگیری اولیه از اعتیاد در سنین نوجوانی بیان کرد: با استفاده از مهارت‌ها و توانمندی‌های کودکان و نوجوانان، می توان آنان را برای مراقبت از خویش در برابر رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی ارتقاء دهیم.

وهاب زاده افزود: یکی از ضرورت‌های مهم برای تکمیل رویکرد پیشگیری اولیه برای محافظت و مراقبت از کودکان و نوجوانان، استقرار نظام مراقبت اجتماعی از کودکان و نوجوانان به ویژه نوجوانان در معرض رفتارهای خطر و پرخطر است و برای تحقق این موضوع همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله جمعیت هلال احمر در جهت گسترش خدمات پیشگیرانه و مراقبتی در سطح مدارس و مهدکودک ها دارای اهمیت زیادی است.

وی با اشاره به اینکه در طی سال های اخیر برنامه های مناسب برای پیشگیری از مصرف مواد در سطح مدارس با عناوین مختلف آغاز شده است، افزود: دستگاه های دخیل در این امر باید نسبت به تقویت برنامه های پیشگیری از مصرف مواد، متناسب با سرعت آسیب های اجتماعی برنامه ریزی کنند.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ضمن استقبال از طرح آموزش پیشگیری از اعتیاد در رده سنی نوجوانان و جوانان تاکید کرد: اطلاع رسانی و آگاه سازی باید با توجه به شرایط سنی، رشد عقلی و جنسیت مخاطبان و شرایط بومی به صورت مستمر و عمیق در خصوص عوارض، پیامدها و تبعات مصرف مواد مخدر به گروه هدف ارائه شود تا بالاترین اثربخشی ممکن را به همراه داشته باشد‌.

فرشید واحدی نماینده جمعیت هلال احمر استان در ادامه با ذکر این مطلب که اطلاع رسانی و آگاهی بخشی  دانش آموزان در عرصه آسیب های اجتماعی بسیار شیرین و امیدبخش است، اما مستلزم ظرافت و برنامه ریزی  خاص بوده و توجه به این نکته، ضامن موفقیت این حرکت خواهد شد.

واحدی با اشاره به اهداف آموزشی این طرح افزود:  مهارت هایی چون حل مساله، تصمیم گیری، ارتباطات فردی و اجتماعی، تفکر و خلاقیت، مقاومت در برابر خواسته های نامشروع دیگران و کسب مهارت نه گفتن، تقویت معنویت و موضوعات دینی، خویشتن داری، بهره برداری مناسب از زمان، غنی سازی اوقات فراغت و خودشناسی گنجانده شده است.

وی خاطر نشان کرد: معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان کرمان با اجرای این پروژه آموزشی و مهارتی نگرش منفی نسبت به مصرف انواع مواد مخدر در نوجوانان و جوانان ایجاد خواهد کرد و زمینه ساز مصونیت برای آینده سازان جامعه خواهد شد.

لازم به ذکر است ایجاد اتاق فکر با هدف نهادینه سازی تفکر و بهره گیری از اندیشه صاحب نظران در کمیته استانی به منظور اخذ تاییدیه و ارائه به ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور از تصمیمات این جلسه بود.