رمز گشایی از اصول بنیادین نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر// اصل یگانگی

 

به لطف پرودگار تا کنون پنج اصل انسانیت، بی‌غرضی، بی‌طرفی، استقلال و خدمات داوطلبانه در ۱۵ مقاله در نشریه ماه نو و همچنین ۸ مقاله از اصول بی‌طرفی، خدمات داوطلبانه و استقلال در روزنامه شهروند چاپ شده است. بسیار خرسندیم که این مقالات نقش بسزایی درگفتمان‌سازیِ فرهنگ بشردوستانه و درک صحیح از ارزش‌های اصول اساسی نهضت بینالمللی صلیب­ سرخ و هلال احمردر جهت دیپلماسی بشردوستی ایفا کرده است.

عزیزان، بشردوستی شأن و شخصیت هلال‌احمر است و بر این اساس برای حمایت از زندگی و سلامتی مردم ایران اسلامی باید با شناخت ارزش­های بشردوستانه اصول و اهداف والای هلال احمر، اخلاق تمام دست‌اندکاران بویژه اعضای جمعیت اعم ازجوانان، داوطلبان، امدادگران و نجاتگران عزیز «بشردوستانه» باشد. جهت نیل به اهداف مجددا تاکید می­کنم که ابتدا باید همگان این ارزش­ها را بشناسیم و آنها را عمیقا درک کنیم؛ سپس با تبدیل ارزش‌‌های اصول هفتگانه به مهارت‌های بشردوستانه، تلاش کنیم تا گفتارهایمان به گفتگوی بشردوستی و خُلق و خویمان‌ به اخلاق بشردوستانه تغییر کند. بطوری که این گفتگوها و رفتارهای بشردوستانه ابتدا دردرون جمعیت ظهور و بروز پیدا کند و سپس وقتی عامه مردم بویژه نیازمندان دربیرون جمعیت با هرکدام از مدیران کارشناسان و اعضای وابسته به جمعیت‌ در هر نقطه از کشور، چه درشرایط و وضعیت بحرانی وچه درشرایط طبیعی وعادی برخورد می‌کنند؛ گفتارها ورفتارهای بشردوستانه­اشان برای­ آنها ملموس و مشهود باشد. به بیانی دیگر گفتارها و رفتارهای بشردوستی که از زلال انسانیت و کیمای عشق بدون تبعیض به نوع بشر سرچشمه می­گیرد؛ خود موتور محرک تمام فعالیت­های نوع­دوستانه بوده و موجب تسکین آلام بشری می ­گردد.

امیدواریم روزی همگان درک کنیم که وقتی لباس مقدس هلال‌احمر را به تن می‌کنیم باید تلاش کنیم تا ارزش‌های اصول بنیادین که با دستورات دین مبین اسلام مطابقت دارد در زندگی فردی، اجتماعی و کاری امان ساری و جاری شود و با آگاهی و بصیرت از اصول یاد شده بویژه ارزش‌ها اصول انسانیت، بی­طرفی، بی­غرضی، استقلال و «اصل یگانگی» سبک زندگی­امان را به سبک زندگی بشردوستی ارتقاء دهیم؛ آنگاه مدعی بشردوستی رشد فضائل و مکارم اخلاق اسلامی درزمینه­های فردی و اجتماعی بوده و برای ارتقای منابع مادی و معنوی در جمعیت گام­های اساسی برداریم به عبارت دیگر فقط با عملیاتی کردن ارزش­های اصول مذکور می­توانیم با اقدامات خداپسندانه، نیکوکارانه وداوطلبانه بدون تبعیض­ درمسیر اجرایی کردن «اصل­یگانگی» قدمهای اثربخش برداشته و آلام بشری دردمندان کشور با هرمذهب، سیاست، قومیت و نژاد را کاهش دهیم.

عزیزان، ما مروجان واقعی صلح و دوستی در هرکشور و درجهان هستیم بدون شک برای دستیابی به صلح و دوستی و حمایت از زندگی و سلامت انسانها با تضمین احترام و کرامت آنها باید، پنج اصل قبل از اصل یگانگی را که در مقالات گذشته به سمع نظرتان رسید رمزگشایی کردیم به همین دلیل اصل یگانگی به عنوان ششمین اصل مطرح است. چرا که عملیاتی شدن کامل اصل یگانی نیازمند اجرای کامل و دقیق پنج اصل قبل از این اصل است. بی­تردید ارزش­های اصول و اهداف به خودی خود دردرون جمعیت اجرایی نمی­شوند و نیازمند مدیران بشردوست، توانمند و ارزشی و همچنین قوانین و برنامه­هایی فراتر از قوانین و برنامه­های فعلی جمعیت است تا بتواند با مدیریت کاربردی و پرسنل آگاه، برنامه­های اثربخش، در سطح ملی و بین المللی عملیاتی کنیم.

بدانیم تحقق اهداف والای جمعیت از طریق دیپلماسی بشردوستی و این دیپلماسی نیازمند تبدیل ارزش­ها به مهارت­های بشردوستی وبهره مندی تمام دست­اندرکاران و اعضای وابسته به جمعیت از این مهارت­ها است.

مایلم قبل از پرداختن به ارزش­های اصل یگانگی درباره ضرورت تعهد وپایبندی همگان نسبت به اصول بنیادین جمعیت و نقش بسزای آن در سیاست­گذاری­ها، تصمیمات و مصوبات شورایعالی و مجمع عمومی هلال احمر یک مثال عینی بزنم.

همگان می­دانیم که نمایندگان مجلس باید به تمام ابعاد اصول قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی اشراف کامل داشته باشند برای همین منظور بلافاصله بعداز پایان انتخابات مجلس شورای اسلامی منتخبین مردم جهت شناخت ودرک صحیح از اصول قانون اساسی در کلاس­های آموزشی شرکت می­کنند چرا که آنها باید قوانین را براساس اصول قانون اساسی کشور تصویب کنند حال هر قدر نسبت به این اصول اشراف بیشتری داشته باشند به همان میزان قوانین جامع­تر و کاربردی­تر را تصویب می­کنند. اینگونه قوانین است که می­تواند گره­گشای مشکلات مردم باشد. درهمین راستا بارها شاهد بوده­ایم که حتی طرح­ها و لوایحی که حاصل صدها و حتی هزاران ساعت کارِ کارشناسی کمیسیون­های مختلف در دولت و مجلس است. وقتی به صحن علنی مجلس می­آید چنانچه مفاد این طرح­ها و لوایح فقط با یکی از اصول قانون اساسی مغایرت داشته باشد طبیعی است که نمایندگان طبق تعهد نسبت به اصول قانون اساسی به آنها رای منفی می­دهند.

حکم اصول بنیادین برای هلال احمر همانند اصول قانون اساسی در مجلس و دولت است. به بیانی دیگر نمایندگان مجمع هلال احمر که به صورت غیر مستقیم نمایندگان مردم هستند و شورای عالی جمعیت بویژه مدیران ارشد هلال احمر باید همانند نمایندگان مجلس به عمق ارزش­های اصول بنیادین آگاهی کامل داشته و نسبت به آنها متعهد و پایبند باشند؛ که انشاءالله هستند؛ در این صورت است که کلیه تصمیمات و مصوبات مجمع و شورای عالی بدون هیچ اشکالی به رییس ودبیرکل جمعیت جهت اجرا ابلاغ می­شود به بیانی دیگر رییس،دبیرکل، معاونین و روسای سازمانهای هلال احمر نیز همانند قوه مجریه هستند و هرقدر نسبت به اصول و اهداف هلال احمر شناخت و تعهد داشته باشند به همان میزان پرسنل و اعضای وابسته به جمعیت نیز متعهد خواهند بود در نتیجه این تعهد در جهت تسکین عادلانه درد و رنج مردم نیازمند کشور موفق­تر عمل خواهیم کرد در حقیقت هر قدر شناخت از ارزش­های بشردوستانه در درون جمعیت بیشتر باشد؛ آلام بشری در کشور بیشتر تسکین می­یابد و از زندگی و سلامت انسانها بیشتر حمایت می­شود.

حال سؤال این است: آیا تمام نیروی انسانی (ستادی و صف) دردرون جمعیت ازصدرتا ذیل از ارزش­های جمعیت آگاهی دارند؟ اگر جواب منفی است. باید بپرسیم چرا تا کنون این ارزش­ها که بفرموده رهبر معظم انقلاب با دستورات دین مبین اسلام مطابقت دارد؛ از همان بدو ورود به پرسنل ستادی و صف شاغل در جمعیت بویژه اعضای وابسته به هلال احمر آموزش داده نشده است؟ اصلا چه کسی متولی است؟

اگر فرد یا افرادی در درون جمعیت به آنها پایبند نباشد و حتی خلاف آنها عمل کند تکلیف چیست؟ و چه مرجعی رسیدگی می­کند؟

بنده معتقدم عدم آگاهی و شناخت هلال احمر نسبت به عمق ارزش­های بشردوستانه اصول اساسی از یک سو و از سویی دیگر عدم توجه به عملیاتی کردن اصول بی­غرضی، بی­طرفی و استقلال، بزرگترین چالش جمعیت در زمان کنونی است.

دراین مقاله قصد داریم تا از ارزش‌های اصل یگانگی به عنوان ششمین اصل از اصول بنیادین رمزگشایی کنیم.

توجه داشته باشیم که هدف از طرح سوالات فوق مطالبه­گری اصل یگانگی است و بخش مهمی از عملیاتی کردن این اصل را تشکیل می­دهد.

اصل یگانگی چیست؟

طبق تعریف فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر اصل یگانگی یعنی: «در یک کشور، تنها یک جمعیت ملی صلیب سرخ و یا هلال‌احمر می‌تواند وجود داشته باشد. این جمعیت برای استفاده عموم مردم است و باید فعالیت‌های انسان‌دوستانه را در سرزمین خود انجام دهد.

طبق اصل یگانگی، همه‌ اقشارمختلف مردم به عنوان بخشی از جامعه در هر نقطه از کشورباید «بطوریکسان ازخدمات بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر بدون غرض و تبعیض بهره‌مند ‌شوند.»

طبق اعلامیه فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر تحت عنوان اصل یگانگی باید به سه مفهوم زیرتوجه کنیم:

۱- ‌یگانگی ‌یا‌ یکتایی: یعنی در هر کشور تنها ‌یک جمعیت ملی صلیب سرخ و هلال‌احمر می‌تواند وجود داشته باشد.

۲- کثرت: یعنی ورود به ‌جمعیت باید برای همگان آزاد باشد.

۳- عمومی بودن: یعنی ‌جمعیت باید فعالیتش را در کل قلمرو کشور برای عموم مردم گسترش دهد.

در واقع این سه مفهوم درکنار هم اجزای تشکیل دهنده اصل یگانگی هستند و هرگز از یکدیگر جدایی‌ناپذیرند و باید در اجرا بطور همزمان به هر سه مفهوم مذکورتوجه کنیم.

حال تلاش می‌کنیم تا هر یک از این مفاهیم را بصورت شفاف و روشن تبیین کنیم.

 

یگانگی یا یکتایی چیست؟

منظور اصلی از‌ مفهوم «یگانگی» به معنی یگانگی و یکتایی در «رهبری»‌ است. به بیان دیگر جمعیت باید بوسیله ‌یک هسته مرکزی کارگردانی شود که این هسته مرکزی باید منحصراً برای نمایندگی جمعیت درمواجه با دیگر جمعیت‌ها و اعضای هلال‌احمر و صلیب سرخ بین‌المللی ذی‌صلاح باشد. درحقیقت شخصیت منحصر به فرد جمعیت‌ ملی در به رسمیت شناختنِ یگانگی در «رهبری» است.

بنابراین رهبری واحد برای هر جمعیت ‌ملی بسیار الزام‌آور است. جمعیت ملی در هر کشوری یگانه است همین یگانگی و یکتایی موجب شده تا صلیب سرخ و هلال‌احمر تنها جمعیت از نوع خودش در مرزهای هر کشورباشد این جمعیت باید از درجه تأثیر‌گذاری و نتیجه اقدامات و فعالیت‌هایش که بسیار ضروری و حائز اهمیت است، آگاهی کامل داشته باشد.

شاید شما عزیزان بپرسید که چرا باید در هر کشور فقط یک هلال‌احمر وجود داشته باشد؟ اجازه دهید برای پاسخ به این سوال یک مثال بزنیم؛ دنیای امروز را تصور کنید که دریک کشور ده‌ها، صدها و حتی هزاران سازمان‌ متعدد در جهت انسانیت و کمک‌های خیرخواهانه فعالیت می‌کنند. در حقیقت اکثر این سازمان‌ها اصول مشابهی مانند اصل انسانیت هلال‌احمر را اعلان کرده‌اند و کارهای مشابه را به طور مستقل تبلیغ می‌کنند و البته خدمات موازی را هم انجام می‌دهند! در این شرایط به خوبی ‌سردرگمی ‌ایجاد شده کاملاً مشهود و قابل درک است.

در این شرایط و بنا به دلایل فوق‌الذکر یگانگی در رهبری برای هلال‌احمر بسیار الزامی ‌است. به بیانی دیگر برای جمعیت‌های ملی، ضروری است که تنها سازمان در نوع خودش در هر کشور باشد، ‌این موضوع نیز ضروری است که‌ این سازمان تنها از‌ یک کمیته مرکزی فرمان بگیرد، درست شبیه ارتشی که تنها می‌تواند از ‌یک ستاد فرماندهی تبعیت و پیروی کند.

بنابراین ضروری است که جمعیت برای داشتن یگانگی در رهبری، تمام انرژی و منابع خود را برای ایجاد ‌ساختاری منظم، هماهنگ و منسجم معطوف کند و به منظور داشتن سلسله مراتب در کلیه سطوح، نیازمند وحدت رویه باشد.

 

حفظ یگانگی با ایجاد روابط صریح

یگانگی در رهبری یکی از چالش‌های کشورهای مشترک‌المنافع است. در این کشورها با وجود بخش‌های محلی که غالباً قدرت‌های نسبتاً گسترده‌ای‌ هم دارند و کم و بیش خود مختار نیز هستند، می‌توان تمایل واضحی به غیرمتمرکزسازی را مشاهده کرد.

در برخی از کشورهای دیگر، جمعیت صلیب سرخ و هلال‌احمر با حفظ شأن و شخصیت مستقل خود، با دیگر سازمان‌های خیریه متحد شده و حتی حق استفاده از علامت و نشان خود را به آنها نیز می‌دهند. این نوع همکاری ممکن است برای جمعیت‌های ملی خوشایند باشد که مشاهده کنیم جمعیت ملی به‌ یک نقطه‌ اتکا برای مردم و نهادهای خوش‌نیت درهرکشوری درآمده است اما باید برای پیشگیری از چالش‌ها و روندی پر‌مخاطره، ضمن تعریف نوع همکاری­ها به خوبی شفاف‌سازی شود. در همین راستا مهمترین نکته این است که جمعیت‌های ملی باید اول روابط صریح و دقیقی را با دیگر سازمان‌های مرتبط «تعریف» کنند. دوم راه نفوذ به هسته‌ مرکزی یا ستاد فرماندهی و رهبری از طریق این سازمان‌ها به هلال‌احمر بسته شود. فقط از این طریق است که احترام به اصول و قوانین صلیب سرخ و هلال‌احمر در همکاری‌ها تضمین می‌شود.

نکته مهم دیگر دریگانگی این است که جمعیت­های ملی باید در قلمرو خود و در نتیجه اقدامات و فعالیت‌هایش، کاملا مستقل و ارباب خود باشد. همین موضوع در همایش‌های بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر‌، حکمی صادر شده است که هیچ جمعیت ملی نمی‌تواند در قلمروی کشور خارجی شعبه‌ای تأسیس کند ‌یا افرادی را برای مأموریت به آن کشور بفرستد مگر ‌اینکه از جمعیت ملی در آن کشور مجوز داشته باشد.

 

اصل عمومیت

طبق اعلامیه صلیب سرخ و هلال‌احمر، کثرت و عمومی بودن جمعیت ملی در قالب اصل عمومیت بیان می‌شود.

 

الف:کثرت اعضا

ورود به هر جمعیت ملی باید برای همگان آزاد باشد، یعنی جمعیت نباید از عضویت‌ هیچ فردی در کشور خود، هر کسی که باشد، به دلایل نژادی، قومی، طبقه‌‎ای، عقاید مذهبی‌ یا سیاسی ممانعت کند. درست است که ورود به جمعیت برای عضویت همگان آزاد است اما اعضای وابسته به جمعیت باید به نکات بسیار مهم و ضروری به شرح زیر که از قوانین جمعیت­های ملی است توجه کنند.

۱- اعضای جمعیت ملی اول باید نسبت به اصول بنیادین متعهد باشند بخصوص دست­اندکاران و همه اعضا باید در عمل طبق اصول اساسی بویژه اصول بی‌غرضی و بی­طرفی و استقلال خدمات خود را به صورت داوطلبانه و بدون غرض و تبعیض به هر کسی که نیازمند است؛ ارائه کند.

۲- اعضای پذیرش شده جمعیت باید طبق اصل خدمات داوطلبانه هدفشان از عضویت فقط یاری رساندن به انسانهای دردمند باشد؛ بنابراین هدف نباید سودآوری باشد.

در حقیقت اصل عمومیت (Multitudinism) به ‌این معنی نیست که جمعیت­های ملی صلیب سرخ و هلال‌احمر بدون استثنا باید تمام شهروندان کشور خود را بپذیرد. جمعیت نباید افرادی را که به اصول بنیادین پایبند نیستند را بپذیرد و همچنین جمعیت می‌تواند افرادی را که به دلیل خصوصیات اخلاقی و رفتاری مغایر با ارزش‌های اصول اساسی یا به دلیل عدم مهارت‌های تخصصی لازم و همچنین عدم توانایی‌ در انجام مسؤلیت­های محوله، آنها را از عضویت حذف کند.

در همین رابطه تأکید می‌شود، جمعیت ملی به هیچ وجه نباید پست‌هایی که مسئولیت ‌ایجاد می‌کند یا پست­هایی که نیازمند مهارت و دانش خاصی‌ و تجربه مدیریتی و تخصص­هایی مثال پزشکی است را در اختیار انسان‌های نالایقی که به ارزش‌های اصول بشروستانه هم متعهد نیستند؛ قرار دهد.

بنابراین جمعیت ملی اولاً طبق این اصل حق رد صلاحیت و حذف کردن افراد نامطلوب و غیر متعهد را دارد.ثانیاً حذف این افراد درمقام عضویت افراد شایسته و متعهد از اهمیت کمتری برخوردار است بخصوص برای جمعیت‌هایی که هیچ حق عضویتی از اعضای­اشان نمی­گیرند امری ضروری است.

به بیان ساده­تر معنای ‌این اصل ‌این است که از یک سو جمعیت نمی‌تواند؛ صلاحیت عضویت افراد را بر مبنای دلایل تبعیض‌آمیز و یا ملاحظات سیاسی و مذهبی رد کند و از سویی دیگر هم از پذیرش افراد بدون تعهد عملی نسبت به ارزش­های اصول بنیادین و عدم لیاقت کافی خودداری کرده و به بیان ساده­تر می‌تواند آنان را پس از سالها فعالیت از چرخه مدیریت، همکاری و عضویت حذف کند.

در حقیقت مهمترین کاریرد اصل عمومیت این است که:

اول با ‌ایجاد امکان ابراز عقیده برای کلیه‌ عناصر اجتماعی، سیاسی و مذهبی، از فرقه‌گرایی و روح تعصب جلوگیری می‌کند. ‌

دوم این اصل اطمینان و صمیمیت را در جمعیت، در داخل و خارج از کشور، تضمین می‌کند.

سوم اینکه اصل عمومیت بهترین پاد زهر در برابر هرگونه جانبداری است.

چهارم صلیب سرخ و هلال‌احمر باید ‌یک نهاد مردمی ‌باشد تا بتواند توده‌ مردم را به سمت خود جلب کند. برای ‌این نهاد مهم است که اساس گسترده‌ای در کل کشور برای کمک به آحاد مردم داشته باشد. قدرت‌ این نهاد مردمی از توده مردم و در اتحاد و همبستگی جمعیت‌های ملی در سطوح ملی و بین‌المللی است. همانگونه که رهبران ‌این نهاد باید از هر چهار گوشه‌ دنیا باشند، رهبری جمعیت ملی هم باید برگرفته از توده مردم از اقوام و طبقات مختلف مردم بدون تعصبات ملی،مذهب و سیاسی باشد.

 

اهمیت یگانگی در جمعیت‌های بومی

اصل یگانگی بویژه در کشورهایی که جمعیت بومی ‌زیادی داشته و در کنار جمعیت پیشرفته‌تری از مهاجران زندگی می‌کنند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. این اصل موجب می‌شود تا اول بومیان به طور فزاینده با صلیب سرخ و هلال‌احمر همکاری کنند. همچنین آنان می‌توانند به موقعیت‌های رهبری نیز دست پیدا کنند. آنگاه صلیب سرخ و هلال‌احمر قادر خواهد بود برای تسکین آلام بشری به تمام نقاط غیرقابل دسترس در کشور دسترسی بیشتری یابند و موجبات درک بیشتری از آرمان‌هایش را برای همگان فراهم کند. در واقع بعد از‌ اینکه جمعیت ملی استقلال خود را بدست آورد و به ‌اندازه کافی اعتماد همگانی را جلب کرد، بسیارضروری است که بتواند کاری را که برای حمایت از زندگی و سلامت اقشار گوناگون مردم شروع کرده‌ به پایان ببرد. تجربیات اخیر در جریان‌های «استعمارزدایی» باید برای ما در ‌این ارتباط آموزنده باشد.

در گزارش تانسلی (Tansley Report) ملاحظه شده است که صلیب سرخ و هلال‌احمر نیازهای جامعه را به طور شایسته‌ای مورد توجه قرار می‌دهد، بویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار مثل روستاها. در اکثر کشورها، داوطلبان از شهرها می‌آیند و با بدگمانی سنتی هم‌میهنان خود نسبت به شهرنشینان روبرو می‌شوند. به ‌این دلیل است که دکتر پیردورول آرزوی خود مبنی بر رسیدن به «صلیب سرخ پابرهنه­ها» را اینگونه شرح داده است که نهاد مردمی از روستاها تشکیل شده و نفوذ خود را در همه‌جا ثابت خواهند کرد.

 

ب: عمومیت فعالیت‌ها

طبق اصل یگانگی جمعیت باید فعالیت‌هایش را درون کشور برای عموم مردم گسترش دهد. از آنجایی که در هر کشور تنها یک صلیب سرخ و هلال‌احمر می‌تواند وجود داشته باشد، به طور منطقی ‌این جمعیت باید بپذیرد که دامنه‌ فعالیت‌هایش را در تمام مرزهای کشور بگستراند، در غیر‌ این‌ صورت شکافی در کارهای بشردوستانه وجود خواهد داشت. البته تانسلی ریپرت اشاره کرده است که بسیار دور از ذهن است‌ که بتوانیم این شرایط را در سراسر جهان محقق کنیم. چون فراگیری که ما در مورد آن صحبت کردیم، از مقیاس بین‌المللی به حوزه ملی انتقال داده شده و شکلی از عمومی‌بودن فعالیت‌ها را به خود می‌گیرد. ‌این‌ یک فراگیری محدود به مرزهای جغرافیایی است، فراگیری‌ که برای هر جعمیت ملی متناسب‌ سازی شده است ولی جوهره تمام آنها مشابه است به طوری که در کنار هم الهام‌‌بخش و تداعی‌کننده یک سازمان جهانی هستند. این فراگیری نیاز‌ دارد که جمعیت ملی کلیه فعالیت‌های بشردوستانه در حوزه سنتی خود را به عهده بگیرد. فعالیت‌هایی که پیش از ‌این هم توسط سازمان‌های دیگر دنبال نمی‌شد. در ‌این مسیر، ترکیب ‌این قوانین به صلیب سرخ اجازه می‌دهد که هرجایی حاضر باشد و جستجو کند تا مطمئن شود که درد و رنج بدون درمان در قلمرو قدرت جمعیت وجود نداشته باشد یا جمعیت برای کاهش آن تمام سعی و تلاش خود را انجام بدهد.

جهت نیل به این اهداف، سیستم تمرکززدایی منطقه‌ای شایع‌ترین و بدون شک بهترین روش است. گروه‌های محلی در تمام مراکز استانی و در تمام شهرهای مهم تشکیل می‌شوند. حتی اگر ضروری باشد، واحدهای کوچک‌تری در مناطق ثانویه، مثل محله‌های شهری ‌یا حتی بلوک‌های آپارتمانی هم ممکن است به عنوان ضمایم ‌این گروه‌ها تشکیل شوند. با ‌این حساب، مرحله به مرحله، جمعیت ملی می‌تواند در بین مردم نفوذ کند. کاری که او را قادر می‌سازد تا به کل گروه‌های نفوس مردم برسد و از ‌این خلال، مأموریت خود در کل کشور گسترش داده و از همکاری و تشریک مساعی با مردم که بدان نیاز‌مند است؛ لذت ببرد.

 

نادرگلستانی، کارشناس و مدرس اصول بینالمللی هلال‌احمر