آغاز آخرین دوره اردوهای کشوری نشاط و امید سازمان جوانان

رییس اداره اردوها و مسابقات سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور از آغاز چهارمین دوره اردوهای نشاط و امید سازمان جوانان با مشارکت اعضای کانون های جوانان در اردوگاه مهر بندر انزلی و به میزبانی استان قم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر؛ رییس اداره اردوها و مسابقات سازمان جوانان گفت: اردوهای نشاط و امید سازمان جوانان در سال ۹۶ برای ۴دوره برنامه‌ریزی شد که مطابق تقسیم‌بندی صورت گرفته یک هزار و۶۰۰نفر عضو از دبیران و اعضای فعال سازمان جوانان در کانون‌های دانشجویی و جوانان که در طول سال مجری طرح‌ها و فعالیت‌های مهم سازمان جوانان مثل طرح ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی، اردوهای جهادی، طرح ملی پیمان، طرح حفاظت از محیط زیست، طرح سحر و… بودند در قالب ۲گروه خواهر و ۲گروه برادر از ۱۴مردادماه تا یکم شهریورماه در اردوهای نشاط و امید سازمان جوانان در اردوگاه مهر بندرانزلی حاضر شوند.

عذرا والی با اشاره به برنامه‌های مختلفی این اردوها تشریح کرد: این اردوها در ۳ قالب تعریف میشود که قالب نخست فعالیت‌های آموزشی شامل آموزش ارتباط موثر و آموزش ارتباط‌های مهارتی به اعضا، کارگاه حفظ ایمنی در فضاهای آبی که قبل از اعزام اعضا برای شرکت در طرح شنا نکات ایمنی و مهم در ارتباط با حفظ ایمنی و غرق شدگی را آموزش می‌بینند و یکی دیگر از فعالیت‌های آموزشی توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست در کنار برنامه تفریحی سورتمه سواری است تا اعضا زمانی که از سورتمه در شهرستان تالش برمی گردنند در جنگل‌هایی پیش بینی شده از جنگل‌های رضوان‌شهر استان گیلان با حضور یکی از کارشناسان حفاظت محیط زیست استان، با موضوع و نکات مهم و اساسی توسعه فرهنگ حفاظت محیط زیست آشنا می‌شوند.

بعد دوم از فعالیت‌های اردوی ما فعالیت‌های فرهنگی و فوق برنامه است که برنامه‌های شب فرهنگی با حضور و سخنرانی افراد به نام کشور برگزار می شود و در هر جنگ شب نیز با استفاده از توانمندی هنری اعضای شرکت کننده در اردوها برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود و مسابقات مختلف فرهنگی ورزشی هم با تیم بندی اعضای استان‌های شرکت کننده برنامه ریزی و برگزار می‌شود. قالب سوم اردوهای کشوری امسال بعد تفریحی پیش‌بینی شده آن از جمله قایق سواری و بازدید از تالاب جذاب بندرانزلی، استفاده از طرح شنا و سورتمه سواری است.

وی افزود: در واقع هدف از این فعالیت‌ها ایجاد یک جو بسیار سالم، نشاط آور و پویا با حضور خود اعضای شرکت کننده همچنین فعالیت‌های آموزشی و مهارت‌هایی مدنظر سازمان جوانان در قالب کارگاه‌های آموزشی برای اعضای فعال پیش‌بینی شده است.

والی ادامه داد: امیدواریم این دوره از اردوها جذابیت و تاثیر خاص خودش را برای مخاطبین ما به خصوص اعضای فعال داشته باشد چرا که تشویق دوستانی که در طول سال همراهان بسیار خوبی برای سازمان جوانان بودند از دیگر اهداف مهم نهفته در دل اردوهای امسال بوده است.

والی با اشاره به فعالیت مجامع در اردوهای امسال تشریح کرد: برنامه مهمی که در دل اردوهای سال ۹۶پیش بینی کردیم، حضور دبیران مجامع کشوری در کانون‌های جوانان دانشجویی است. در هر دوره از اردوها سهمیه‌ای را برای این دبیران پیش بینی کردیم تا با حضور خود و برگزاری نشست‌های هم اندیشی ضمن توضیح فعالیت‌های سازمان جوانان، آشنایی اعضا با فعالیت‌های مجامع استانی، کشوری و کارکرد این مجامع، اعضای شرکت کننده به بحث و تبادل نظر در مورد فعالیت‌های سازمان جوانان بپردازند تا پیشنهادات اعضا جمع آوری شده و در راستای ارتقا فعالیت‌های سازمان موثر واقع شود و بتوانیم بهره از طرح ‌و ایده‌های اعضا را ببریم.

وی با بیان تفاوت‌های این دوره از اردوها اظهار کرد: تفاوت‌هایی که باعث ارتقا کیفیت این دوره از اردوها شده نیز در چند بخش قابل تعریف است. یکی از آن‌ها حضور رابطین فعال استان‌ها در هر دوره از اردوها و پوشش خبری کامل، مستمر و آنلاین برنامه‌های اردو و انتقال آن از طریق کانال‌های مختلف رسانه‌ای به سایر اعضای سراسر کشور است‌. همچنین حضور دبیران فعال استان‌ها و دبیران فعال مجامع جوانان استان گیلان که از یک هفته قبل از اردو در اردوگاه مستقر شدند و با تیم ۶نفره خود در یک اقدام جهادی، اردوی جهادی خود را آغاز کردند و با حضور در نشست‌ها به صورت فعال تا اعضا به ارائه نظرات و پیشنهادات خود بپردازند که جا دارد از همین طریق از زحمات این دبیران از سوی سازمان جوانان تشکر و قدردانی نمایم.