گزارش//شور و نشاط جوانان در اردو های تابستانه سازمان جوانان

هر ساله تابستان که از راه می رسد شور و نشاطی در میان جوانان هلال احمری موج میزند و می توان بخوبی در آنها این شور و نشاط را حس کرد. بگونه ای که فرا رسیدن این فصل برای آنها خبر از نزدیک شدن به لحظه وصال با دیگر جوانان و دوستان عضو سازمان جوانان در جای جای ایران پهناور می دهد.

اردوهای کشوری نشاط وامید یکی از برنامه های سازمان جوانان است که با هدف غنی سازی اوقات فراغت چندین سال است که در حال برگزاری است. این اردوها امسال بصورت چهار دوره که شامل اعضای فعال و دبیران کانون های جوانان و دانشجویی هم پسر و هم دختر که هر کدام از این کانون ها در دوره های جداگانه شرکت می کنند، برگزار می شود.

در ادامه با سه نفر از اعضای کانون های جوانان که در اولین دوره اردو های نشاط و امید سازمان جوانان در سال ۹۶ شرکت کرده اند، هم صحبت می شویم.

رضا میرزاوند یکی از اعضای فعال کانون های جوانان استان خوزستان است که امسال همراه با دیگر اعضای جوان و مسولان این استان میزبان اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در اردوگاه مهر بندر انزلی بودند که در ادامه صحبت هایش را میشنویم.

برای شروع خودتان را معرفی کنید.
رضا میرزاوند هستم دبیر سابق کانون جوانان شهرستان اندیمشک و عضو فعال کانون جوانان هلال احمر این شهرستان، با توجه به اینکه استان شما امسال میزبان اعضا و جوانان فعال هلال احمری در سرتاسر ایران اسلامی است، به نظر شما ایجاد شور و نشاط و امید در میان جوانان می تواند چه تاثیری بر روند فعالیت ها و برنامه ها در راستای پیشبرد اهداف والای سازمان جوانان داشته باشد؟

با توجه به اینکه تسکین آلام بشری از اهداف بنیادی سازمان می باشد به نظر می رسد با حرکت به سوی جامعه ای شاد و پر انرژی و متحد اهداف هلال احمر بهتر محقق خواهند شد و شاهد هم سویی بین اعضا سرتاسر کشور خواهیم شد و شادی و طرب به اعضای جوان جانی دوباره میبخشد.

اگر خاطره ای از این اردو دارید تعریف کنید.
شاید جالب ترین نکته ی اردو از دیدگاه من آشنایی اقوام و فرهنگ‌های گوناگون با یکدیگر است و زیبا ترین حضور کثیر اعضا با پوشش محلی اقوام ایرانی بود که موجب نزدیکی فرهنگ و قلوب و شناسایی بیشتر اقوام به عموم‌مردم است.

حرف پایانی و یا اگر صحبت نگفته ای دارید بفرمائید.
در این دوره من در اتاق گرم و بدون سیستم خنک کننده رادیو اردو مشغول به فعالیت بودم اما انرژی مثبت اعضا خستگی را از بدن به در کرد کاش روزی برسد که طبق سفارشات مقام معظم رهبری کرسی های آزاد اندیشی با محوریت اصول و اهداف و تحلیل تفکرات بشردوستانه در سازمان جوانان اغاز به کار نماید و روز برابری همه مردم و صلح و صفا بین انسانها نزدیک باشد و هیچ کس بر روی جهل و تعصب بی جا باقی نماند و به تفکر‌برابری همه ی اقوام و جنسیت ها ورنگ ‌و نژاد برسد.

یکی دیگر از این اعضا مجید صالحی است که از استان چهارمحال و بختیاری به اولین دوره اردوهای کشوری نشاط و امید در سال ۹۶ شرکت کرده است. صالحی هستم از استان چهارمحال وبختیاری و سرتیم طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی استان چهارمحال و بختیاری در سال های ۹۵ و۹۶
از حال و هوای جوانان در اولین دوره از اردوهای کشوری نشاط و امید در سال ۹۶ بگید.

شور و نشاطی بین تمام بچه های عضو سازمان جوانان وجود داشت که انگار از قبل همه همدیگر را دیده بودند و میشناختند و در مسابقات و برنامه هایی که در قالب اردو نشاط و امید انجام می شد بیشتر باهم دوست بودن به جای رقیب.

در قالب اردو نشاط و امید چه برنامه های دیگری برای اعضای شرکت کننده برگزار شد؟
برنامه های جالب، جذاب، کاربردی و کارهایی که باعث فرهنگ سازی در جامعه می شود یکی از بخش های مهم و موثر در این اردو بود که توسط اعضای کانون های جوانان استان های شرکت کننده انجام شد. استان چهارمحال و بختیاری نیز یکی از این استان ها بود که با جمع آوری سر قوطی های آب معدنی و نوشابه ها طرح نقشه هلال را درست کردند و یک تئاتر جالب در شب فرهنگی در رابطه با طرح ملی پیمان نیز توسط اعضای جوان استانمون در محل سالن اجتماعات اردوگاه مهر انزلی برگزار شد.

حرف پایانی
در پایان جا دارد از معاونت امور جوانان استان خوزستان که امسال میزبان این دوره و دوره دوم این اردو بودند تشکر کنم که با میزبانی خوبشون نشاط و امید در میان جوانان ایجاد کردند و همه بسلامتی به سوی شهر و دیار خود بازگشتند و میخوام بگم که دوستان هلال احمریم خیلی دوستون دارم از خدا میخوام همیشه تو زندگیتون موفق باشید.

صحبت های شعیب نوبخت از استان دیار اصالت و فرهنگ، استان کردستان که یکی دیگر از این جوانان شرکت کننده در اردو نشاط و امید هست نیز شنیدنی است که در ادامه میخوانیم.
بنده شعیب نوبخت هستم عضو جوان فعال جمعیت هلال احمر استان کردستان و فعال طرح ملی پیمان
نقش رابطین خبری سازمان جوانان در رابطه با اطلاع رسانی اخبار و برنامه ها در این دوره از اردوی نشاط و امید چگونه بود؟

نقش رابطین خبری سازمان جوانان همانطور که همه میدانیم، اطلاع رسانی برنامه ها و فعالیت های این سازمان است که در این اردو هم همچون سایر فعالیت ها به خوبی خبر ها را از جمله تفریحات؛ کلاس های اموزشی و برنامه های ورزشی انعکاس می دادند.

چه برنامه هایی در اردو نشاط و امید برای اعضا تدارک دیده شده بود؟
برنامه های تفریحی از جمله سورتمه سواری، قایق سواری در تالاب انزلی، طرح دریا و شنا کردن در دریای خزر، برنامه ها و گارگاه های آموزشی و مسابقات ورزشی.

اگر خاطره ای از این اردو دارید برایمان تعریف کنید.
خاطره خوبی که از این اردو برایم به جا ماند این بود که استان کردستان جزو ۶ استان برتر این اردو قرار گرفت.
یکی از نکات جالب توجه در اردوهای نشاط و امید سازمان جوانان که در دو سال اخیر نقش پررنگی به خود گرفته است حضور رابطین خبری سازمان جوانان در این اردوها جهت انعکاس برنامه ها است. با مهرداد احمدی یکی از این رابطین خبری هم صحبت می شویم.

خودتان را معرفی کنید.
مهرداد احمدی متولد بیست و هشتم خرداد سال یک هزار و سیصد و هفتاد و یک در روستای طاهرویی شهرستان سیریک در جنوب ایران زمین، استان هرمزگان رابط خبری روابط عمومی سازمان جوانان در این استان و دبیر مجمع کانون های جوانان استان.

نقش رابطین خبری را در اطلاع رسانی برنامه های اردو نشاط و امید و برنامه های از این قبیل، بیان کنید؟
راه اندازی رابطین خبری یک حرکت ارزشمند بود که از سوی روابط عمومی سازمان جوانان اجرایی شد و تحولی شگرف درحوزه اطلاع رسانی برنامه های سازمان جوانان داشت. قطعا سازمان جوانان یکی از سازمان هایست که برنامه های متنوعی در آن در راستای اهداف و سیاست ها اجرایی می شود که انعکاس و اطلاع رسانی آنان می تواند تاثیر قابل توجهی در جامعه داشته باشد و این امر در حال حاضر با بهره گیری از استراتژی سازمان جوانان که واگذاری امورات به خود جوانان است، رابطین خبری سازمان در کلیه استان های تشکیل و بعنوان راویان بشردوستی درحال فعالیت هستند که این امر تحولی در اطلاع رسانی حوزه جوانان ایجاد کرده است.

فعالیت رابطین خبری در این اردوها به چه صورت است؟
هرساله دراین اردوها برنامه های مختلفی برگزار می شود که انعکاس آنان از اهمیت و جایگاه بالایی برخورداراست. هرساله انعکاس فعالیت های این اردوها بردوش نیروهای روابط عمومی سازمان بود ولی دو سال اخیر با توجه به پیشرفت های خوبی که رابطان خبری در سراسر کشور داشتند تیم های رسانه ایی ازسوی رابطان تشکیل و وظیفه اطلاع رسانی و موارد رسانه ایی این اردوها بردوش رابطان خبری در دو سال گذشته بوده است.

با توجه به اینکه رابطان از بین نیروهای جوان و با استعداد انتخاب شده اند و نیروی جوانی همانند سخن گهربار مقام معظم رهبری که می فرمایند: “هرگاه کاری به جوانان واگذار شد در آن نتیجه گرفتیم” رابطان نقش بسزایی در انعکاس واطلاع رسانی این اردوها دارند.

در این دو سال که وظیفه رسانه ای اردوها به تیم های رابطان خبری واگذار شده است از ابتدا تا انتهای اردو موارد و اخبار بصورت انلاین به اطلاع همگان رسانده می شود که نسبت به سال های گذشته قطعا شاهد حرکت های ارزشمند بهتری دراین حوزه بوده ایم.

خاطره ای شیرین از اردو نشاط و امید امسال تعریف کنید.
قطعا بودن در کنار جوانان سراسر ایران و تشکیل پازل بشردوستی پراز لحظات شیرین و ماندگاری است که هیچ گاه از ذهن ویادمان خارج نخواهد شد. بودن در کنار جوانان استان های دیگر همراه با تداوم دوستی ها و رفاقت ها و کسب تجربه نکات مهم و قابل توجه این اردوها هستند.

سخن پایانی و یا اگر صحبت نگفته ای دارید بفرمایید.
جا دارد تقدیر و تشکری داشته باشیم از مدیریت سخت کوش و پرتلاش روابط عمومی سازمان جوانان که با ایجاد تیم های رابطین خبری تحولی را در حوزه اطلاع رسانی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایجاد کردند قطعا در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفت های چشمگیری در بحث رابطین خواهیم بود واز اعتماد ایشان به جوانان کمال تقدیر وتشکر راداریم. به این امید که همیشه بتوانیم راویان و سفیران خوبی برای ترویج فرهنگ بشردوستی باشیم.

امید یوسفی- عضو تیم رابطین خبری معاونت امور جوانان استان کردستان