یادداشت//خبرنگاران داوطلب مروجان انسانیت

در دنیای امروز اذهان جست‌وجوگر زیادی وجود دارند که حتی لحظه به لحظه در پی کسب اطلاعات و اخبار تازه و جدید درباره موضوعات متنوع هستند و اصولا خبر در مقام پاسخگویی به پرسش‌های اذهان جست‌وجوگر است.

 
 در عصر ارتباطات، خبر به یک محصول ارتباطی تاثیرگذار و هدایت‌کننده افکار عمومی تبدیل شده و بسیاری از کشورها، احزاب و دستجات از آن در جهت پیشبرد اهداف خود بهره‌گیری می‌کنند.
خبر به‌خصوص در جمعیت‌های مختلف ازجمله هلال‌احمر می‌تواند باعث پوشش‌دهی مناسب پیرامون فعالیت‌های انجام شده در سازمان‌های متعدد این جمعیت شود. برخورداری از علم اطلاع‌رسانی که خبر و خبرنگاری از شاخه‌های اصلی آن به‌شمار می‌آید برای هر جامعه‌ای ضروری و مفید است.
در این زمینه هلال‌احمر با پرورش خبرنگاران داوطلب همگام با دیگر رسانه‌های جمعی درصدد آن برآمد که فعالیت‌های مختلف این جمعیت را با حضور اعضای جوان و علاقه‌مند به این عرصه در زمینه‌های مختلفی چون امدادی و عام‌المنفعه پوشش‌دهی کند.
گرچه یکی از راه‌های کسب علم خبری، تجربه‌اندوزی است که در این عرصه با آموزش‌های مختلف و ایجاد فرصت‌های گوناگون به خبرنگاران داوطلب باعث کسب تجربه به این عزیزان شده است. اطلاع‌رسانی توسط خبرنگاران داوطلب یا رابطان خبری باعث تأثیرگذاری فعالیت‌های مثبت بی‌شماری بر افکار عمومی می‌شود و این خود گام موثری در تبلیغات با هدف انسان‌دوستی و ترویج انسانیت است.
خبرنگاران با گزارش‌نویسی‌های مختلف به‌خصوص در عرصه‌های ملی و بین‌المللی باعث نمایان شدن فعالیت‌های اعضای داوطلب جمعیت هلال‌احمر در دیگر کشورها شده‌اند. از مسائل مربوط به تکنولوژی خبر و روزآمد کردن آنها که بگذریم، نقش خبرنگار در تأمین منابع موثق و دسترسی به خبر صحیح بسیار مهم است که این خود لازمه اعتماد بین خبرنگار و مدیران سازمانی است.
خبرنگاران داوطلب به‌عنوان قشری که در شرایطی کارهای بسیار مشکلی را پذیرا و به دلیل ماهیت برخی از اخبار گاه مورد غضب واقع می‌شوند، باید قدر آنها در جامعه به خوبی شناخته و ارزش وجودی آنها برای همگان عیان شود.
سلیمه ترکیان
منبع: روزنامه شهروند